Vienintelis Lietuvoje kryptingai šokio spektaklius kūdikiams kuriantis teatras „Dansema“ savo 14-tą sezoną pradeda netikėta premjera

Nuo 2007 metų šokio spektaklius vaikams kuriantis teatras „Dansema“ pastaruosius dešimt metų kryptingai skyrė šokio spektaklių kūdikiams kūrimui. Užaugusi kūdikių auditorija, o tiksliau, jų tėveliai vis dažniau reiškė norą ir toliau auginti savo vaikus su „Dansemos“ spektakliais. Tad teatras atsižvelgė į išsakytus ištikimos publikos pageidavimus ir sezono pradžiai siūlo ypatingą premjerą – šokio cirko spektaklį 3-6 metų vaikams „Metų laikai“.


Šokio cirko spektakliu „Metų laikai“ 14-tą sezoną „Dansema“ pradės rugsėjo 25 d. 11.00 val. Menų spaustuvės Kišeninėje salėje. Spektaklyje, kurio sukūrimą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, naudojant šokio ir cirko elementus, ikimokyklinio amžiaus vaikams patrauklia žaisminga forma pasakojama, kaip keičiantis metų laikams keičiasi gamta. Spektaklio idėjos pasirinkimas pagrįstas vaikų psichologinės raidos ypatumais ir atliepia 3-6 metų žiūrovams aktualias pažinimo temas, kuomet jie mokosi pastebėti ir suprasti pokyčius gamtoje, kai žiemą sustingę varvekliai pavasarį ištirpsta ir virsta srauniu upeliu, kaip vasaros saulėje pražįsta spalvingi gėlių žiedai, kaip rudens įsismarkavę vėjai gainioja nukrutusius ant žemės lapus, kaip vėl viskas nurimsta ir sustingsta, atėjus žiemai. „Ieškodami naujų raiškos formų, šalia šokio pasirinkome vieną iš cirko disciplinų – oro akrobatiką su juostomis“ – sako „Dansemos“ meno vadovė ir spektaklio idėjos autorė bei choreografė dr. Birutė Banevičiūtė. Atkreipdama dėmesį į choreografijos bendraautorės ir šokėjos Giedrės Subotinaitės aukštą šokio atlikimo techniką ir turimą meninės gimnastikos patirtį, choreografė pasakoja, jog vis tik teko nemažai paplušėti, siekiant įvaldyti naują meninę discipliną. Tačiau rezultatu kūrėjos džiaugiasi, nes sudėtingi akrobatiniai triukai prikaustė mažųjų žiūrovų dėmesį kūrybinio proceso ir pirmojo parodymo metu. Spektaklio scenografijos ir kostiumų, kuriuos kūrė dailininkė Medilė Šiaulytytė, besitransformuojantys elementai apgalvoti taip, kad skatintų mažųjų žiūrovų vaizduotę ir kūrybinį mąstymą. Kompozitorės Jurgitos Mieželytės specialiai spektakliui sukurta muzika perteikia kiekvieno metų laiko nuotaiką ir kviečia vaikus pajusti įvairių gamtos reiškinių sukeliamas emocijas. „Tad spektaklis įgauna ir edukacinį aspektą, nes per judesio, objektų, garsų kuriamas metaforas skatina ikimokyklinio amžiaus vaikus mąstyti, pažinti, pajausti ir susieti savo išgyvenimus su aplinkos vaizdiniais. Todėl numatome šį spektaklį transformuoti ir į edukacinį projektą, kurį rodysime vaikų darželiuose, bibliotekose, kitose netradicinėse teatrui, bet tinkamose edukacijai, erdvėse“ – dalijasi planais „Dansemos“ meno vadovė Birutė Banevičiūtė.


„Dansemos“ 14-to sezono atidarymo renginiai visą rugsėjo mėnesį vyks ir kituose Lietuvos miestuose. Auksiniu scenos kryžiumi apdovanotas ir daugiau nei 20 pasaulio šalių apkeliavęs spektaklis 0-3 metų vaikams „Spalvoti žaidimai“ bus rodomas rugsėjo 10 d. Ukmergės šeimos centre ir 11 d. Kaune Mukkoka namuose, į kuriuos rugsėjo 19 d. pakvies ir naujausias „Dansemos“ spektaklis 6-18 mėn. kūdikiams „Pievelė“. Kitas 2019 metais sukurtas muzikinio veiksmo spektaklis 8-18 mėn. kūdikiams „Laikrodininkas“, kurį atlieka šokėjai Marius Pinigis ir Mantas Stabačinskas, keliaus į Prienų kultūros ir laisvalaikio centrą. O rugsėjo 29 d. Kauno miesto kameriniame teatre „Metų laikų“ premjerą išvys ir mažieji Kauno žiūrovai.


Vykdydama Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „Šiuolaikinio šokio spektaklių vaikams sklaida Lietuvoje“ iki naujųjų metų „Dansema“ aplankys dar ir kitus Lietuvos miestus – Mažeikius, Skuodą, Biržus, Marijampolę. Spalio mėnesį teatras dalyvaus Klaipėdoje vyksiančiame Tarptautiniame teatro vaikams ir jaunimui festivalyje „Jėga/Cool“, kurį organizuoja Teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS.


Dar viena džiugi 14-to „Dansemos“ sezono naujiena – teatro trupės pasipildymas jauna šokėja, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Šokio bakalauro programos šių metų absolvente Elmyra Ragimova. Ji jau spėjo aktyviai įsitraukti į „Dansemos“ veiklą ir sudalyvauti rugpjūčio pabaigoje vykusiame edukaciniame šokio projekte „Pasaulio sutvėrimas pagal vaikus“. Šis projektas – tai „Dansemos“ ir Prienų kultūros ir laisvalaikio centro bendradarbiavimo rezultatas, kurio metu teatro šokėjos ir pedagogės Giedrė Subotinaitė ir Indrė Bacevičiūtė, dirbdamos pagal choreografės dr. Birutės Banevičiūtės kūrybinio darbo su vaikais, neturinčiais šokio patirties, metodiką per trijų dienų kūrybines laboratorijas sukuria šokio spektaklį ir kartu su vaikais pristato jį viešai. Kaip pasakoja Elmyra, prisijungusi prie šio projekto, - „man tai buvo patirtis, kuri sugrąžino norą vėl dirbti su vaikais, be streso, be nurodymų, per improvizacijas ir bendrą kūrybą“. Ši „Dansemos“ iniciatyva profesionaliems šokėjams šokti scenoje kartu su vaikais gyvuoja jau beveik dešimt metų, kai 2012 metais pirmą kartą buvo įgyvendinta Briuselio Tarptautinėje mokykloje su beveik šimtu pradinių klasių mokinių. Vėliau šis projektas buvo vykdomas ir Ukrainoje, Palestinoje, Kinijoje. Ypatinga jo versija buvo sukurta su Vilniaus Šilo bei Aido mokyklų mokiniais, turinčiais įvairių raidos sutrikimų. Šią versiją planuojama įgyvendinti su neuroįvairove pasižyminčiais vaikais ir Dubajuje dar šiais metais.


Kalbėdama apie šio sezono užsienio gastrolių planus „Dansemos“ meno vadovė sako, kad sunku kol kas garantuotai teigti, kad viskas, kas suplanuota įvyks, bet tikimasi, kad po truputį atsivers didesnės galimybės saugiai vykti į gastroles. „Per šiuos metus gavome nemažai pasiūlymų dalyvauti festivaliuose ir spektaklius rodyti nuotoliniu būdu, tačiau atsisakėme dėl mūsų publikos amžiaus ypatumų, į kuriuos labai atsakingai atsižvelgiame“ – prisipažįsta Birutė Banevičiūtė. „Dansemos“ spektaklių publika yra ypatinga dėl savo itin jauno amžiaus, todėl teatras puoselėja savo nuostatas tokiems mažiems žiūrovams – kūdikiams iki 2 metų – spektaklius rodyti tik gyvai. Pasak choreografės, socialinių mokslų daktarės Birutės Banevičiūtės, „nenorime kūdikių versti spoksoti į ekranus, kai pagrindinis pažinimo būdas šiame amžiuje yra sensomotorinis, t. y. per pojūčius ir judėjimą, kai mažyliams svarbu viską liesti, uostyti, skanauti, judėti. O ekranai to neleidžia padaryti, vaikas tiesiog pasyviai sėdi ir žiūri. Kita vertus, šio amžiaus vaikų nervų sistema yra labai jautri, o mokslininkų įrodyta, kad labai greitai besikeičiantys vaizdai ekrane mažiems vaikams sukelia „smegenų perkaitimą“, jie labai įsijaudrina ir pripranta, kad viskas nuolat mirgėtų, nes priešingu atveju, praranda susidomėjimą vyksmu. O to mūsų kasdienėje aplinkoje ir taip apstu. Todėl norime suteikti kūdikiams ramią, bet tuo pačiu įkvepiančią tyrinėti, pažinti, pajusti aplinką, kuri per kinestetinius pojūčius skatintų jų vaizduotę ir kūrybiškumą“.Daugiau informacijos apie šokio teatro „Dansema“ sezono planus ir repertuarą galima rasti www.dansema.lt


Šokio teatras „Dansema“ yra Menų spaustuvės rezidentas ir Teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASITEŽAS narys