Muzikinė treniruotė akims ir ausims – „Sporto grupė“

Kovo 8 dieną, 18 ir 20 val., „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje – muzikinio performanso „Sporto grupė“ premjera. Penkioliktą gimtadienį mininčios Vilniaus miesto šiuolaikinio muzikos teatro kompanijos „Operomanija“ prodiusuojamas spektaklis iki tol buvo rodytas tik 8-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA (Naujosios operos akcija) atidaryme praeitą rudenį.


Šiuolaikiškas, patrauklus, seksualus ir ritmingas… Šio kūrinio idėja gimė dramaturgei Gabrielei Labanauskaitei sporto salėje žaidžiant krepšinį įsiklausius į nesinchroniškai mušinėjamų kamuolių garsus ir komandos narių šūksnius. Idėjos vystymo procese prie kūrybinės komandos palaipsniui prisijungė dar trys partnerės: kompozitorė Gailė Griciūtė, tarpdisciplininio meno kūrėja Viktorija Damerell ir jaunosios kartos režisierė Greta Štiormer. Visų šių talentingų kūrėjų idėjas apjungė savadarbiai (DIY – do it yourself) garso menininko Sholto Dobie kurti muzikiniai instrumentai – treniruokliai.


„Sporto grupės“ libretas neturi vientiso naratyvo. Kiekviena išgirsta istorija – tai dalis visumos ir sykiu atskiras pasaulis, kuris gali būti suvokiamas ir atsietas nuo konteksto, kaip atskira daina muzikiniame albume“, – kalbėdama apie kūrinį pabrėžia dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė. Iš sporto salėse, aikštelėse, tinklaraščiuose, video dienoraščiuose bei reklamos skelbimuose atrastų patirčių nuotrupų išaugęs kūrinys kalba apie šiuolaikinio žmogaus potyrius pasaulyje, kuriame vadovaujamasi saviieškos, savikūros ir nuolatinio tobulinimosi „dėsniais“. Viena vertus, toks didelis dėmesys individualumui, kūno ir vidiniam grožiui – visuomenės raidos ir aukštos kultūros ženklas. Kita vertus, kai savirealizaciją suprantame kaip veikti, o ne būti, galbūt tai virsta dar vienu streso ir egzistencinio nerimo šaltiniu?


„Sporto grupei“ sukurtas rinkinys dar niekur nematytų muzikos instrumentų, sujungiančių vargonų ir sporto klubų lankytojams puikiai pažįstamų treniruoklių funkcijas. Kaip teigia viena iš kūrinio autorių V. Damerell, „idėja kūrinio veiksmą patalpinti sporto klubą primenančioje erdvėje kilo spontaniškai, pastebėjus savo kambaryje esančios fisharmonijos ir sporto salėse naudojamų „ministeperių“ panašumą. Taip pamažu išradome dar niekur nematytus instrumentus, pasinėrėme į hermetišką, bet kartu ir nepaliaujamai judrų treniruoklių bei treniruočių, fizinio ir metafizinio prakaito kupiną pasaulį“. Instrumentų sukūrimo ir tobulinimo procesas užtruko kelerius metus, kol idėjos autorė V. Damerell, kompozitorė G. Griciūtė ir DIY instrumentų inžinierius Sh. Dobie ieškojo geriausio treniruoklių skambesio.


Sh. Dobie, kalbėdamas apie instrumentus, atskleidžia jų veikimo principą: „Instrumentai pumpuoja orą naudodami treniruoklio mechanizmą, kuris yra sujungtas su garsiakalbiu, primenančiu tradicinių japoniškų dumplių konstrukciją. Oras suslegiamas reguliatoriais, kurių svoris sukuria slėgį, reikalingą vamzdžiams skambėti. Tada oras patenka į dėžę, turinčią primityvių klavišų rinkinį. Klavišais galima valdyti ne tik garsus, bet ir į vamzdžius siunčiamo oro srautą. Patys vamzdžiai yra skirtingo ilgio fleitos, išgaunančios skirtingus garsus ir tembrus.“


„Sporto grupės“ žaidime susilydo įvairios sporto pasaulio taisyklės ir įvaizdžiai. Tvankioje, treniruotų kūnų, jų pulsuojančių gyslų persmelktoje erdvėje sukasi šešių DIY instrumentų ansamblis. Įvairioms raumenų grupėms skirti treniruokliai suskamba kaip unikalūs muzikiniai instrumentai.


Kūrinio atlikėjų ansamblis (sporto grupė) yra ne mažiau įspūdingas. Jame – Radio Vilnius laidos vedėja, aktorė ir režisierė Justina Mykolaitytė, kompozitorė ir grupės „Ambulance on Fire“ narė Jūra Elena Šedytė, operos solistas Vaidas Bartušas, aktorė Gintarė Šmigelskytė, italų kalbos mokytoja ir menininkė dirbanti su tekstu Agnė Semenovičiūtė. Šiame kūrinyje uždainuoja net performanso ir šokio menininkas Denisas Kolomyckis.


Bilietus į renginį platina Bilietai.lt. Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė. Daugiau informacijos – www.operomanija.lt.