Maisto prekių parduotuvė dažniausiai asocijuojasi su lentynomis, vežimėliais ir skubančiais žmonėmis. Tačiau šiuolaikinio cirko organizacijos „būda.collective“ spektaklyje ji tampa scena, kurioje garsai, judesiai ir chaosas virsta meno kūriniu. Muzikinio takelio autorius čia tampa ir aktoriumi, o specialiai spektakliui sukurti kasos aparatas ir svarstyklės – muzikos instrumentais, kuriuos po pasirodymo gali išbandyti ir žiūrovai. Vasario 15 d. Menų spaustuvėje pristatomas tarpdisciplininis kūrinys „Maisto prekės“ žaidžia su laiku, nostalgija ir šiuolaikine estetika, suteikdamas įprastai vietai naują veidą.
Apie spektaklio idėją, kūrybinius iššūkius ir meną kasdienybėje pasakoja jo kūrėjai: aktoriai-žonglieriai, idėjos autoriai Lukas Dirsė ir Kasparas Bujanauskas, kompozitorius Nikita Kiriuchinas bei kostiumų dailininkė Kotryna Klara Rupainytė.
– Kaip gimė spektaklio idėja?
Lukas: Norėjome sukurti lengvą ir smagų spektaklį, kuris nebūtų per daug filosofiškas ar moralizuojantis. Nusprendėme remtis mums artima aplinka ir iš pokalbių natūraliai gimė idėja apie maisto prekių parduotuvę.
Kasparas: Kūrybiniame procese naudojome „Oblique Strategies“ korteles – jos padėjo susiaurinti temą ir rasti bendrą jausmų lauką. Galiausiai surezonavo prisiminimai iš vaikystės ir supratome, kad parduotuvė – tai vieta, kurią visi žinome, bet kiekvienas matome savaip.
– Nikita, muzika šiame spektaklyje atlieka svarbų vaidmenį. Koks buvo didžiausias iššūkis kuriant ją?
Nikita: Labiausiai teko sukti galvą, kaip turėtų skambėti parduotuvė. Su komanda daug diskutavome apie emocinį toną – norėjosi ironijos, bet ir nuoširdumo.
– O kaip muzikinis takelis prisideda prie spektaklio humoro?
Nikita: Jis yra gan ironiškas ir vietomis šmaikštus, kartais kontrastuojantis su įvykiais scenoje. Žiūrovui jis tikrai suteiks juoko dozę.
– Kotryna, ar įkvėpimo kuriant kostiumus sėmeisi iš realių parduotuvių darbuotojų aprangos? Ar stilistika buvo iššūkis?
Kotryna: Žinoma, teko ieškoti „Aibės“ pardavėjų uniformų, bet daugiausia įkvėpimo atėjo iš vaikystės – pardavėjos su „Orbit“ užrašu ant liemenės ar kaimyno su chalatu kieme. Beje, dirbome tik su dėvėtais drabužiais, o jie ypač padėjo atrasti netikėtų stilistinių sprendimų.
Kadangi spektaklyje yra naudojama „quick change“ (liet. greito persirengimo) technika, iššūkis buvo ne tik stilistika, bet ir praktiškumas – kaip sluoksniuoti drabužius, kad būtų lengva persirengti ir dėvėti judant.
– Ar spektaklyje žongliruojate parduotuvės rekvizitais?
Kasparas: Žongliruojame, balansuojame, krentame, šokame ir visaip kitaip svajojame.
– Kaip manote, kuri viena emocija geriausiai apibūdintų „Maisto prekes“?
Lukas ir Kasparas: Nostalgija.
– Žiūrovų dėmesio sulaukė jūsų sukurtos kasos aparato ir svarstyklių garso instaliacijos. Kuo jos yra ypatingos?
Nikita: Šie instrumentai (nepabijosiu šito žodžio), perkelia mus į visiškai stebuklingą, absurdišką, siurrealistinį pasaulį. Jie prisideda prie bendros spektaklio atmosferos ir padeda man tapti spektaklio veikėju, ne tik kompozitoriumi. Beje, po spektaklio žiūrovai galės patys išbandyti garso instaliacijas, jomis pagroti!
– Ką norėtumėte, kad žiūrovai išsineštų iš šio spektaklio?
Lukas: Norą žaisti.
Kasparas: Norą sustoti momente, prisiminti gumos skonį.
– Ar sutinkate, kad šiuolaikinis cirkas gali keisti žmonių požiūrį į kasdienybę?
Lukas: Taip! Po šiuolaikinio cirko spektaklių pasaulis tampa viena didele žaidimų aikštele, o objektai – žaislais.
Kasparas: Žinoma. Kiekvieną kartą, kai matau naują šiuolaikinio cirko spektaklį, mane apima jauduliukas – nustembu žmogaus protinių ir fizinių galimybių ribomis. Be to, meniniai sprendimai gali įkvėpti naujai pažvelgti ir į kasdienybę.
Spektaklis „Maisto prekės“ – jau netrukus! Jis įvyks vasario 15 d., Menų spaustuvėje, 19 val. Bilietus platina bilietai.lt