Lietuviškiems trumpametražiams filmams – ypatingas dėmesys Vengrijos didžiausiame trumpųjų filmų festivalyje „Friss Hús Budapest“

Lietuviškas trumpametražis kinas išgyvena savo aukso amžių. Tai liudija ne tik filmų premjeros Kanų kino festivalyje, bet ir sulaukiamų kvietimų Lietuvai tapti šalimi viešnia tarptautiniuose kino festivaliuose gausa. Šiemet Vengrijos didžiausiame tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje „Friss Hús Budapest“ ypatingas dėmesys bus skiriamas Baltijos šalių kinui, o ta proga ir lietuvių kino kūrėjų darbams.

„Friss Hús Budapest“ – tai dvyliką metų vykstantis tarptautinis trumpametražių filmų festivalis Budapešte, pristatantis ne tik naujausius pasaulio kino kūrėjų trumpuosius filmus, bet ir kasmet dėmesį skiriantis skirtingų Europos šalių ar regionų trumpametražio kino tradicijoms ir tendencijoms. Šiemet festivalis ypatingą dėmesį skirs Baltijos šalims ir pristatys dvi specialias trumpametražių filmų programas „Baltic Focus“, kuriose – dešimt per paskutinį penkmetį sukurtų filmų. Lietuvą šiose programose reprezentuoją trys lietuvių kino kūrėjų darbai – „Viskas gerai“ (rež. Jorūnė Greičiūtė), „Kolektyviniai sodai“ (rež. Vytautas Katkus) ir „Kaukazas“ (rež. Laurynas Bareiša).

Festivalis kasmet taip pat rengia tarptautines ir nacionalines konkursines filmų programas, kuriose pristatomi naujausi trumpametražiai filmai iš viso pasaulio. Šiemet tarptautinėje konkursinėje programoje pristatomi du lietuvių kino kūrėjų darbai – „Nominantai“ (rež. Birutė Kapustinskaitė) ir „Blausos“ (rež. Arnas Balčiūnas). O į šių metų festivalio nacionalinės konkursinės programos žiuri komisiją įvertinti vengriškų trumpametražių filmų pakviesta „Lithuanian Shorts“ ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalio vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.

Prisistatymas festivalyje „Friss Hús Budapest“ – tai tik šių metų lietuviško kino „fokusų“ programų kelionės po Europą pradžia. Rudenį lietuviškas trumpametražis kinas bus dėmesio centre net penkiuose reikšminguose tarptautiniuose kino festivaliuose Švedijoje, Šveicarijoje ir Prancūzijoje, kuriuose Lietuva dalyvaus šalies viešnios teisėmis. Viename svarbiausių Šiaurės šalių regione Upsalos trumpametražių filmų festivalyje bus rodomos trys lietuviškų trumpametražių filmų programos, pristatančios paskutinio dešimtmečio lietuvių kūrėjų darbus. Lapkritį vyksiančio didžiausio Šveicarijos Vintertūro trumpametražio kino festivalio dėmesio centre bus režisierius ir operatorius Vytautas Katkus. Čia bus pristatomos dvi jo

darbų programos bei rengiami V. Katkaus meistriškumo kursai. O Lietuvos sezono Prancūzijoje laikotarpiu lietuviškų trumpametražių filmų programos bus rodomos Bordo nepriklausomo kino festivalyje, Bresto trumpametražių filmų festivalyje ir Puatjė kino festivalyje. Skaičiuojama, kad šiose programose bus pristatyta virš 50 lietuviškų trumpųjų filmų.

Pagrindinis lietuviško kino pristatymo „Friss Hús Budapest” ir kituose minėtuose festivaliuose partneris – lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.