Kūrybinės vasaros metu – naujas spektaklis-žygis skirtas vaikams

Menų spaustuvėje antrus metus iš eilės gyvuoja programa – „Kūrybinė vasara Menų spaustuvėje“. Šiais metais ši programa kvietė aplikuoti vaikams kuriančius menininkus. Vieni iš šios programos laimėtojų – režisierė Kristina Mauruševičiūtė, kompozitorius Jokūbas Tulaba, dramaturgė Diana Gancevskaitė bei dailininkės Žaneta Jasaityte ir Lina Kynaitė.

Apie būsimą spektaklį vaikams plačiau pakalbinome kūrybinę komandą.


Papasakokite plačiau apie projektą, kuris šiais metais nugalėjo Menų spaustuvės programoje „Kūrybinė vasara.

Kristina Mauruševičiūtė: ,,Brūzgynų eilės” – tai poetinis spektaklis-žygis vaikams, kuris vyks Lietuvos kraštovaizdžio pažintiniuose takuose. Spektaklyje atgis pop-up erdvinės knygos: akordioninės, karuselinės, tunelinės, skulptūrinės ir kitokios. Skirtingų technikų, meninių sprendimų ir dydžių erdvinės knygos spektaklyje taps „teatro scenomis“, kuriose atgis Lietuvių poetų eilėraščių veiksmas ir jų herojai. Puslapis po puslapio netikėtai pasirodys dailininkų sukurtos eilių interpretacijos, kurias įgarsins Lietuvos aktoriai. Dalis erdvinių, skulptūrinių knygų išsirikiuos į nedidelę parodą miško takeliuose ir upės vingiuose, kurią žiūrovai galės patirti spektaklio-žygio metu, o kita dalis įsilies į kraštovaizdį, netikėtai prieš žiūrovų akis „iššokdamos“ iš žolės lopinėlio, medžio drevės ar lyg tiltelis nusileisdamos virš upės. Šiame išmonės ir vaizduotės kupiname spektaklyje-žygyje pasitelksime ir kitas vaizduotę skatinančias menines priemones, kurias išvysti galėsite apsilankę spektaklio premjeroje.


Ko tikitės iš programos „Kūrybinė vasara

Kristina Mauruševičiūtė: Manome, kad tai bus puikus laikas ir erdvė kūrybai, kuriame galės augti ir bręsti mūsų naujasis spektaklis.

 

Papasakokite plačiau, apie savo komandą, kaip susibūrėt?

Kristina Mauruševičiūtė: Su spektaklio dramaturge Diana Gancevskaite ir kompozitoriumi Jokūbu Tulaba, tarpukarantyje, kartu kūrėm inovatyvų garsinių pasivaikščiojimų spektaklį vaikams - „Miesto eilės”. Proceso metu pastebėjome, kad panašiai matome ir jaučiame teatrą vaikams, susikalbėdavome ir vienas kitą suprasdavome iš kelių žodžių. Tai labai prisidėjo prie kūrybinio džiaugsmo akimirkų. Norėjosi ir toliau dirbti kartu. Kitas svarbus dalykas, subūręs šiam projektui, yra pati spektaklio idėja. Manau, ji apjungia mus, visus šio spektaklio kūrėjus, ir skatina eksperimentuoti, ieškoti ir sekti šia idėja. Vizuali spektaklio dalis itin svarbi ir ambicinga, todėl į komandą pasikvietėme dvi dailininkes - Žanetą Jasaitytę ir Liną Kynaitę. Žanetos kūrybą stebiu jau senai, man labai patinka jos braižas, labai žavi, kad ji yra viena iš nedaugelio dailininkių Lietuvoje sukūrusių interaktyvias parodas, instaliacijas skirtas vaikams. Lina taip pat svariai papildė spektaklio komandą, įnešdama originalių, vaizduotės ir netikėtos išmonės pilnų idėjų.


Kaip manote, kokį galutinį rezultatą pavyks pristatyti žiūrovui? 

Kristina Mauruševičiūtė: Nors pasirinkta spektaklio forma yra gan nauja, mes panašiu keliu eisime antrą kartą. Jau turime sukaupę daugiau asmeninės patirties ir žinių šiame žanre tiek meniniu, tiek ir techniniu požiūriu. Manau, mums pavyks pasiekti užsibrėžtus tikslus ir nustebinti žiūrovus dar vienu nauju, kitokiu spektakliu vaikams.


Koks Jums kaip kūrėjams šis karantininis laikotarpis? 

Lina Kynaitė: Karantininis laikotarpis buvo labai netikėtas ir įdomus vien jau dėl to, kad visi patyrėme kažką bendro, nepriklausomai nuo profesijos. Šiuo laikotarpiu aš priėmiau dar akylesnės stebėtojos poziciją, daug kas struktūrizavosi, atsirado laiko susdėlioti prioritetus.

Žaneta Jasaitytė: Kalbant apie profesinę veiklą, tai – pakankamai karštas laikotarpis; neplanuotos parodos ir projektai pastūmėjo prie įdomių atradimų. Naujai suformuota personalinė paroda A. Moncio muziejuje „Tarpininkavimo santykiai/mano kūnas tavyje/ epizodas 1/euforija”, grupinė paroda Šiaulių parodų rūmuose, dalyvavimas „Art Compensa” įvykyje Vilniuje.

Kristina Mauruševičiūtė: Karantino laikotarpiu lankiau nuotolinius erdvinių knygų teatrui kūrimo seminarus, tai leido labiau susipažinti su neišsemiamomis erdvinių knygų pritaikymo ir kūrimo galimybėmis, išsigryninti, šio būsimo spektaklio - „Brūzgyno eilės”, meninę formą.


Ar ateinanti vasara bus kūrybiška?

Žaneta Jasaitytė: Pakankamai, kad užtektų laiko ir poilsiui. Laukia pasiruošimas parodai Portugalijoje, Porto mieste „Serpente“ galerijoje, šviesų festivaliui Šiaulių naktyse „Kilobaitas“ bei naujas intriguojantis kūrybinis procesas su spektaklio „Brūzgynų eilės” komanda.

Kristina Mauruševičiūtė: Vasara planuoja būti labai kūrybiška ir intensyvi. Dalis karantino metu sustabdytų renginių atsinaujino, o karantino metu brandintos naujos idėjos įgauna pagreitį ir užima vis didesnę erdvę kūrybinių darbų kalendoriuje. Laukia dalyvavimas tarptautiniuose teatro festivaliuose, gastrolės, spektaklių rodymas šalies regionų vaikų dienos centruose bei naujas intriguojantis spektaklio „Brūzgynų eilės” kūrybinis procesas. Tai džiugina ir gąsdina vienu metu. Jaučiu, kad turiu iš naujo mokytis gyventi nauju senu kūrybiniu ritmu.


Ateities planai. 

Žaneta Jasaitytė: Poilsis , ramybė be vaikų nuotolinio mokymosi ir nauju idėjų generavimas. Laukimas, kada pagaliau bus galima vėl laisvai keliauti!


Prie „Kūrybinė vasara Menų spaustuvėje” įgyvendinimo prisideda Lietuvos kultūros taryba.