Fizinis teatro ir muzikos performansas KOMPOSTAS: ekologija, menas ir tarpusavio santykių trapumas

Lapkričio 28 d. 18:30 ir 20:00 bei gruodžio 10 d. 18:30 Menų spaustuvės Juodojoje salėje (Šiltadaržio g. 6, Vilnius) vyks nemokamas fizinio teatro, šiuolaikinio cirko ir gyvos muzikos performansas KOMPOSTAS. Kūrėjų komanda kviečia žiūrovus pasinerti į unikalų pasaulį, kuriame ekosistemos principai, scenos menas ir garsovaizdžiai susipina į vieną gyvą, kvėpuojantį kūrinį.

„KOMPOSTAS“ – tai kvietimas įsitraukti į tarpines būsenas, pažvelgti į daiktų, idėjų ir žmonių tarpusavio santykius kitaip. Kaip ekosistemoje, čia viskas veikia kartu – ir visa tai tampa vienu dideliu, gyvu procesu,“ – teigia kūrinio režisierė Greta Štiormer.


Kūrybos kelionė: nuo pianinų iki rūšiavimo fabrikų

Kūrybinio proceso ištakos – pianino transformacijos tyrinėjimai. Kūrėjos Julijos Bagdonavičiūtės nuomone, pianinas čia suvokiamas ne vien kaip instrumentas, bet ir kaip objektas, per laiką bei aplinkybes patiriantis pokyčius. Kūrėjų komanda dirbo su trimis skirtingų būsenų pianinais – vienas jų porą metų stovėjo lauke, kitas išlaikė tik centrinę stygų dalį.

„Kūrėme garsovaizdį, ieškojome ribų, ką gali pianinas – ne tik groti, bet ir pasakoti istorijas. Šiame procese atlikėjas tampa bendrakūrėju, peržengiančiu įprastas ribas,“ – pasakoja Julija.

Komanda taip pat apsilankė Rygos rūšiavimo ir perdirbimo fabrike „Getlini EKO“, kuris tapo svarbiu įkvėpimo šaltiniu. Greta Štiormer pabrėžia asmeninį ryšį su šia vieta: „Mano tėtis yra vienas šio fabriko inžinerinių sprendimų kūrėjų. Tai istorija apie santykį tarp kūrimo, naikinimo ir regeneracijos – tiek gamtoje, tiek tarp žmonių.“


Kūrinys kaip ekosistema

„KOMPOSTAS“ scenoje sukuria savitą komposto logiką. Medžiagos, objektai ir atlikėjai jungiasi į vieną visumą, kurioje nėra pastovių vaidmenų. Scenografijoje naudojamos antrinės žaliavos, o veikėjai kvestionuoja santykius ir abipusę priklausomybę.

„Norime pakviesti žiūrovus permąstyti savo santykį su aplinka, kasdienybės objektais ir vieni kitais. Kiekvieno mūsų indėlis yra svarbus. Šis kūrinys siūlo pažvelgti į pokyčius kaip į natūralų, gyvą procesą,“ – sako Julija Bagdonavičiūtė.

Komanda: tarpdisciplininė simbiozė

Prie projekto dirbo įvairių sričių menininkai. Režisierė Greta Štiormer ir kompozitorė Jūra Elena Šedytė apjungė jėgas su pianiste Medeine Mickevičiūte ir Julija Bagdonavičiūte, vizualų menininke Kamile Dambrauskaite, aktoriumi Luku Dirse, kostiumų dailininke Valdemara Jasulaityte, šviesų menininke Saskia Fischer, skulptoriumi Martynu Bernatoniu ir garso menininku Simonu Nekrošiumi.

„Kaip komposte susilieja įvairios medžiagos, taip ir mūsų kūryboje susipina skirtingos disciplinos – teatras, muzika, šviesa, scenografija. Šis procesas reikalavo nuolatinio dialogo ir kompromisų, tačiau jis atskleidė, kaip menas gali tapti simbioze,“ – pasakoja Greta.


Performanso trukmė – 45 minutės. Įėjimas nemokamas. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/3Xdk2zFnG

Menų spaustuvės programą Atvira erdvė finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.