Balandžio 27 d. tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio NEW BALTIC DANCE žiūrovams bus pristatytas unikalus projektas – Agnietės Lisičkinaitės ir Gretos Grinevičiūtės šiuolaikinio šokio miniatiūra „Šokti 1000 metų“. Pasirodymas suburs profesionalius šokėjus ir Parkinsono liga sergančius ar kitų judėjimo sutrikimų turinčius senolius, kurie į sceną lips vos antrą kartą. Šis choreografinis kūrinys – Lietuvos šokio informacijos centro prodiusuojamo tarptautinio projekto „Dance well” dalis, kurio misija kur kas platesnė nei tik pasirodymas scenoje.
Šiuolaikinio šokio miniatiūros „Šokti 1000 metų“ premjera įvyko praėjusių metų spalio mėn. Kauno paveikslų galerijoje. Spektaklio choreografės A. Lisičkinaitė ir G. Grinevičiūtė dalyvavo atvirame Lietuvos šokio informacijos centro kvietime, kurio metu Lietuvos choreografai buvo kviečiami sukurti spektaklį projekto „Dance well” rėmuose.
Choreografių sprendimą dalyvauti projekte lėmė ilgametė jų darbo su vyresnio amžiaus žmonėmis patirtis, kuri kūrėjoms teikia daug prasmės. Kita priežastis – asmeniškesnė: „Mano močiutė dalyvauja šokio pamokose, todėl tos 15 minučių, kurias kartu galėjome leisti važiuodamos į praktiką, man buvo labai brangios“, – sako A. Lisičkinaitė.
Miniatūroje „Šokti 1000 metų“ kūrėjos siekė panaikinti ribą tarp „jų“ ir „mūsų“ – tarp profesionalų ir kasdienybės. Šitaip žiūrovas kviečiamas pažvelgti į šokį iš kitos perspektyvos – kai peržengiamos meninės išraiškos ribos ir šokis tampa universalia žmonių bendrystės patirtimi.
„Šių žmonių kūno galimybės yra gana ribotos – net ir pačios paprasčiausios judėjimo užduotys jiems buvo sunkios. Todėl dirbome su kasdieniais judesiais tam, kad jie suprastų, jog šokis yra aplink mus, ir mums nebūtina žinoti kažko konkretaus, kad galėtume šokti. Į miniatūrą įtraukėme tokius veiksmus kaip banano lupimas ir valgymas, nagų lakavimas, kavos gėrimas, mezgimas – tuo norėjome parodyti, kad galime šokti kiekvieną dieną”, – pasakoja G. Grinevičiūtė.
Be vyresnio amžiaus šokėjų, scenoje pasirodys ir šiuolaikinio šokio profesionalai, „Dance Well“ mokytojai: Erika Vizbaraitė, Goda Laurinavičiūtė, Gabija Blochina, Mantas Stabačinskas, Marius Pinigis ir Adrianas Carlo Bibiano.
Bendradarbiavimas išmokė lėtumo
Anot A. Lisičkinaitės ir G. Grinevičiūtės, šiandienos pasaulyje, kuriame visi nuolat skubame, susitikimas su šiais žmonėmis tapo proga sulėtinti žingsnį ir iš naujo pažvelgti į kasdienybės smulkmenas – paprasčiau ir ramiau:
„Dabar, kai stoviu eilėje prekybos centre ir priešais matau žmogų, kuriam apsipirkimas užtrunka ilgiau nei kitiems, nebesusierzinu. Tikiu, kad jei visi mažiau pyktume dėl tokių smulkmenų, gyventume gražesnėje visuomenėje“, – įsitikinusi G. Grinevičiūtė.
Projektas siekia didinti senolių integraciją
Kūrybiškos Europos projektas „Dance Well“ prasidėjo 2013 m. kaip lokali iniciatyva Italijoje, o iki 2019 metų jau buvo išplėstas tarptautiniu mastu. Projektas vienija aštuonias scenos menų ir švietimo organizacijas iš penkių Europos šalių: Italijos, Vokietijos, Prancūzijos, Lietuvos ir Čekijos.
Bendruomenės šiose šalyse, pasitelkdamos šokį siekia švelninti Parkinsono ligos ir kitų judėjimo sutrikimų pasekmes bei gerinti pacientų savijautą.
„Šokio pamokas Kaune pradėjome organizuoti 2022 m. Pradžioje susidūrėme su nežinomybės baime – kaip sukurti erdvę, kuri būtų saugi ir senoliams, ir 6 profesionaliems šokio mokytojams, ir muziejaus lankytojams. Nuo pat pradžių tikslas buvo pamokas organizuoti įkvepiančioje aplinkoje – muziejuose ar kitose viešose meninėse erdvėse”, – pasakoja Gintarė Masteikaitė, Lietuvos šokio informacijos centro vadovė, „Po trijų projekto metų matome, kad susidomėjimas pamokomis auga, o žmonės, kurie veda ir lanko užsiėmimus jau neįsivaizduoja savaitės be šokio. Tai yra nuostabu”, – priduria ji.
Šių metų pradžioje Kaune prasidėjo trečiasis šiuolaikinio šokio pamokų sezonas, kuris persikėlė į naują vietą – Ąžuolyno biblioteką, Kaune. Pamokos atviros visiems ir dalyvavimas jose nemokamas. Daugiau informacijos: http://dance.lt
„Dance Well“ šokio pamokų organizavimą Kaune iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros institutas, Europos sąjungos Kūrybiškos Europos programa ir Kauno miesto savivaldybė.