Festivalis SPOT skelbia lietuvišką programą: gatvės spektakliai apie nykstančius Lietuvos kaimus, savęs paieškas, naktiniai pasivaikščiojimai bei interaktyvus spektaklis mažiesiems

Tarptautinis gatvės menų festivalis SPOT vyks liepos 7-10 dienomis, Vilniuje. Jau anksčiau skelbta, kad šių metų festivalyje, Kaukysos sporto aikštyne, pasirodys šveicarai su žaidimo kupina, estetiškai griežta šokio kompozicija „Game Theory“, Lukiškių aikštėje bus pristatomas prancūzų, energija spinduliuojantis hiphopo šokio spektaklis – „D-Construction“, Rotušės aikštėje įsikurs savotiška meno mugė su vienuolika skirtingų belgų kūrėjo Benjamin Vandewalle patyriminių instaliacijų „Studio Cite“ bei šalia Nacionalinio dramos teatro vyks katalonų gatvės spektaklis „[ The Frame ]“.

Šių metų festivalio programoje, be užsienio šiuolaikinių gatvės menininkų vardų bus galima išvysti ir lietuvių kūrėjų pasirodymus. Šiais metais, Menų spaustuvė organizuodama festivalį SPOT, jauniesiems menininkams skirtą programą „Atvira erdvė“ taip pat dedikavo menui viešoje erdvėje, tad net du festivalio pasirodymai yra skirti šios programos laimėtojų darbų eskizo pristatymams.


Liepos 7-ąją, pirmąją festivalio dieną, Šnipiškių rajone festivalio lankytojai bus kviečiami į jaunųjų kūrėjų A. Rudelytės, M.K. Zujutės, V.O. Makūnaitės ir R. Jankauskytės darbo „|MiESTAS“ spektaklio eskizo pristatymą. Kūrybinio proceso metu spektaklio kūrėjos aplankė mažus, benykstančius Lietuvos kaimelius ir miestelius – Beržėnus, Krivonis, Totoriškes, Virškupėnus, Kvetkus, Skrėbiškį bei Užventį – ir bandė suprasti, ką reiškia gyventi vietoje, kuri nyksta. Nors visos šios vietos yra geografiškai nutolusios viena nuo kitos, jas visas sieja vienas noras – savo gyvenamųjų vietų, kurių nykimo faktą pripažinti net sau patiems sunku, išsaugojimas. Spektaklis „IŠ|MiESTAS“ kvies žiūrovus į paskutinę kaimo gegužinę, į paskutinę naktį, kurios metu jie turės galimybę ne vien būti pasyviais veiksmo stebėtojais, bet tapti kuriamos bendruomenės dalimi, išgyventi realių žmonių gyvenimo intarpus iš pirmo asmens perspektyvos. Keliaudami siurealiai dangoraižių fone atrodančiu, žvyru padengtu Šnipiškių gatvių keliuku, bus bandoma atsakyti į klausimą – fizinis kūnas, namas, kaimas, viskas, kas materialu, išnyksta, išeina į žemę ar ugnį, bet kur dingsta prisiminimas, dvasia? Juk ir ji turi turėti, kur pasidėti?

Taip pat pirmąją festivalio SPOT dieną, vyks kitų programos „Atvira erdvė“ laimėtojų darbo eskizo pristatymas. K. Bujanauskas, L. Vervečka, I. Juškevičiūtė, L. Dirsė, T. Stonys, Ž. Dubnikovaitė pristatys spektaklio eskizą, Menų spaustuvės vidiniame kieme – „7 minutės“. „Susitelkimas išblaško, o atsitiktinės gyvenimo aplinkybės nejučia sustato viską į vietas. Vis dėlto žengti žingsnį per slenkstį į nežinomybę pasirodo saugiau nei neperžengus jo išlikti ramiam ir neblaškomam. Vieno žmogaus kelias per save virsta tik ilgo proceso dalimi - koks šis procesas bei koks šios kelionės tikslas nežino net pats artistas. Trys skirtingos asmenybės, trys skirtingos meno sritys, trys skirtingos nuotaikos ir viso labo 7 minutės.“,- pasirodymą pristato kūrėjai.

Pirmoji festivalio diena baigsis tikrai vėlai, nes nuo 22 val. 30 min. festivalio lankytojai bus kviečiami ir į MMLAB komandos kuriamą legendomis apipintą, neįprastą pasivaikščiojimą - „Pasakų parkas“. Kol ausinėse skambės čia pat esančios, į pasimatymą parke atėjusios merginos istorija, šviesų žaidimai ir netikėtos vizualinės užuominos audrins drauge su ja keliaujantį žiūrovą: kur baigiasi šios vietos pasaka ir kur prasideda realybė? O gal šis pasivaikščiojimas – tik dar vienas mitas? „Pasakų parkas“ mitologizuoja realius nusikaltimus ir į blankią pasakojimus papildančių instaliacijų šviesą ištraukia miesto legendų pabaisas – ne tas, kurios slepiasi po lovomis, o tas, dėl kurių atsigręžiate per petį kaskart, kai klaidžiojate parko šešėliuose.

Paskutinę festivalio dieną, liepos 10-ą, jauniausi festivalio dalyviai taip pat nebus pamiršti. Festivalis SPOT 8-14 metų vaikus kvies į interaktyvų spektaklį – „Brūzgynų eilės“, Pūčkorių pažintiniame take. Vaikščiojant pažintiniu taku bus klausomasi ne tik lietuvių poetų eilėraščių, bet ir šiek tiek poeto Vaidoto ir jo senelio girininko vaikystės gamtos apsuptyje istorijų, naujai patiriant gamtą bei poeziją. Spektaklį – žygį sudarys 8 stotelės, kuriose festivalio dalyviai patirs bei išgirs 8 eilėraščius, išvys neįprastus meninius objektus, kurių kiekvienas kurs mažus stebuklus.


Visa festivalio programa nemokama, tačiau daliai pasirodymų reikalinga registraciją, kurią rasite menuspaustuve.lt

Festivalį globoja Vilniaus miesto savivaldybė.

Festivalio programą remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Prancūzų institutas Lietuvoje, Ispanų kultūros fondas, Šveicarų kultūros fondas.