Menų spaustuvė skelbia šių metų programos „Atvira erdvė“ nugalėtojus!

Beveik du dešimtmečius minėsianti Menų spaustuvės programa „Atvira erdvė“ kasmet atrenka jaunuosius šiuolaikinių scenos menų kūrėjus, kurie šioje programoje kuria naujus šiuolaikinio cirko, gatvės menų ir šiuolaikinio teatro vaikams projektus. Per kelis dešimtmečius šioje programoje debiutavo daugybė šiandien žinomų scenos menų kūrėjų, o daugelis „Atviros erdvės“ darbų kasmet susilaukia ne tik žiūrovų dėmesio, yra pristatomi tarptautiniuose festivaliuose, tačiau ir nominuojami „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose.

Praėjusią savaitę Menų spaustuvės darbuotojai bei tarybos nariai rinkosi į šių 2023-ųjų metų „Atviros erdvės“ antrąjį turą ir atrinko nugalėtojus!

Vienas iš jų – Markas Liberman ir jo kuriamas solinis šiuolaikinio gatvės cirko pasirodymas – „Žaidimų aikštelės“. 2022 metais Markas Liberman baigė rašyti magistrinį darbą, Groningeno universitete, Nyderlanduose, kuriame per šiuolaikinio cirko prizmę nagrinėjo kaip mūsų naudojami objektai formuoja kūrybingumą bei pasaulio suvokimą. Šiandien, šį menotyros projektą Markas verčia praktiniu tyrimu bei performansu.

Projekto „Žaidimų aikštelės“ žiūrovai bus kviečiami susitikti vaikų žaidimų aikštelėse. Tai paradoksali erdvė - vieša, bet tuo pat metu priklausanti vaikams. Tai erdvė skatinanti vaikų žaismingumą, bet tuo pačiu dažnai diktuojanti kaip tas žaismingumas turi atrodyti. Kai vaikas čiuožykla lipa į viršų, dažnai girdime tėvus sakant – „tai skirta ne tam“. Marko projekto tikslas rasti būdą, kaip į tokią vaikų kūrybingumui formuotis svarbią erdvę galėtume pažvelgti kitaip, suvokti, kad ji skirta paieškoms, galimybių atradimui ir naujų gebėjimų kūrimui, vaizduotės žaismams. Kitu atveju ar neteks užaugus gailėtis, kad žaisti ir kūrybingai žvelgti į savo gyvenimą taip ir niekada neišmokome?

Kita „Atviros erdvės“ nugalėtojų aktorių komanda: Oskar Wyganowski, Kamilė Petruškevičiūtė bei Edita Nazarov, kurie kurs spektaklį/žaidimą vaikams „Karalius Motiejukas pirmasis“, pagal J. Korczak to paties pavadinimo knygą.

Šis spektaklis bus itin įdomus jo tikslinei auditorijai, nes visus sprendimus spektaklyje priims žiūrovai. Nuo žiūrovų priimtų sprendimų keisis galimi spektaklio scenarijai bei pabaiga. Spektaklyje bus nagrinėjamos dvi pagrindinės temos tai – atsakomybė ir draugystė. Spektaklyje bus nagrinėjama kaip mūsų priimami sprendimai gali keisti mūsų aplinką, valstybę, finansus bei draugus. O kas būtų jei vaikai valdytų valstybę? O kas nutiktų jei būtum vargšas ir gautum galimybę tapti Karaliaus draugu ir jam patarti? Ar pradėtum naudotis savo galia? Ar vis tik išnaudotum draugystę dėl didesnės galios?


Menų spaustuvės veiklas remia: Lietuvos kultūros taryba. Vilniaus miesto savivaldybė.