Lietuviška festivalio KITOKS’24 programa: tamsos ir šviesos formos, žemės ateitis bei primesti vyro socialiniai vaidmenys

Menų spaustuvėje jau šį šeštadienį prasideda visą savaitę truksiantis tarptautinis festivalis vaikams ir jaunimui KITOKS’24! Šio, tryliktą kartą vyksiančio festivalio programoje bus galima išvysti atkeliaujančius šiuolaikinio cirko bei muzikinius spektaklius iš Katalonijos, Prancūzijos bei Belgijos, o taip pat festivalyje ir specialiai jam atrinkti lietuvių kūrėjų darbai!

Pirmą kartą festivalio KITOKS istorijoje formuojant lietuvišką programą į pagalbą buvo pasitelkti ir ne vienerius metus Menų spaustuvėje vykdomos edukacinės programos „Jaunieji kritikai“ dalyviai. „Šiuos jaunus žmonės, ne jokios abejonės galime vadinti ištikimąja mūsų auditorija, kuri stebėjo festivalio KITOKS spektaklius ir 2023 metų žiemą bei lankėsi kituose mūsų organizuojamuose festivaliuose ir renginiuose. Reikia pripažinti, kad diskusija su jaunais ekspertais, jų pateiktos įžvalgos, komentarai bei argumentai stipriai prisidėjo prie sprendimo, ką įtraukti į šių metų festivalio programą ir kokius konkrečius lietuviškus spektaklius pasirikti“, - pasakoja Menų spaustuvės vadovė ir festivalio programos sudarytoja Jolita Balandytė.


Sausio 15 dieną, 5-7 metų vaikai bus kviečiami į Klaipėdos lėlių teatro spektaklį „Tunelis“.

„Tunelis“ – tai nepaprastas spektaklis, kuriuo siekiama susidraugauti su tamsa ir mėgautis šviesa lyg gardžiausiu desertu. Pradžioje gali pasirodyti, kad šviesą galima kontroliuoti, o tamsa – kelia grėsmę, vis dėlto spektaklyje ši išankstinė nuostata akimirksniu apverčiama aukštyn kojomis – žiupsnelis drąsos ir bendrystės mums leidžia prisijaukinti tamsą ir išmokti ja mėgautis. Spektaklyje eksperimentuojama su šviesa ir tamsa, žiūrovus bus kviečiami į „tamsos žaidimų aikštelę“, kurioje kuriami asociatyvūs vaizdo ir garso paveikslai, žaismingai keliantys klausimus apie baimę ir drąsą. „Spektaklyje „Tunelis“ daug dėmesio skiriama pasirinktos materijos galimybių tyrinėjimui atsižvelgiant į jos fizines, chemines, taikomąsias savybes ir simbolines reikšmes. Spektaklyje lėlininkai atgaivina skirtingas tamsos ir šviesos formas, išbando jų judėjimo galimybes, kol pasiekia tašką, kuriame tamsa ir šviesa tampa ne tik jusliniu suvokimu, bet ir raiškos forma“, - pasakoja spektaklio kūrėjai.

Sausio 17 dieną, 3-6 metų vaikai kviečiami patirti Juozo Miltinio dramos teatro ir teatro „No Shoes“ interaktyvų muzikinį judesio spektaklį – „Lopšinė žemei“ . Šiame spektaklyje vaikams suprantama kalba atskleidžiama Žemės užterštumo problema, jos priežastys ir pasekmės: šiukšlinimas, oro tarša, gyvūnų nykimas, globalinis atšilimas, liūtys ir kita. Kaip padėti Žemei? Spektaklio kūrėjai siūlo simbolinį žemės raminimo, jos guodimo veiksmą. Tam išreikšti pasirinktos skirtingų pasaulio šalių originalo kalba atliekamos lopšinės. Spektaklyje nėra vientiso siužeto ir žodžiais pasakojamos istorijos, nėra konkrečių personažų. Nėra ir moralizavimo! „Lopšinė Žemei“ – tai įtraukus spektaklis, kuriame aktoriai tiesiogiai bendrauja su vaikais ne per rampą, o kviesdami į vaidybinę erdvę, kiekvienoje scenoje pasiūlydami vis kitą veiksmą-žaidimą.

Sausio 19 diena jaunimo – 15-18 metų auditorijai skirtas „No Shoes“ teatro audiovizualinio žanro monospektaklis „Avinai“. Spektaklio istorija pasakojama apie jauną žmogų vardu Tomas, gimusį Lietuvos provincijoje, nepasiturinčioje šeimoje. Jaunas vyras analizuoja šiandieninius vyrui primetamus socialinius vaidmenis, stereotipus, atsakomybes ir dėl to iškylančius vidinius konfliktus. „Kai šiandien ypač daug kalbama apie lyčių lygybes, moterų teises, pasakotojas atsuka veidrodį į vyro pusę. Jis kelia klausimus apie jauno vyro padėties šiandieninėje visuomenėje vietą. Galiausiai Tomui besvarstant apie visa tai, vieną dieną suskamba telefonas ir kitame laido gale, po 18-os metų pertraukos jis išgirsta savo tėvo balsą...“, - dalinasi šio spektaklio kūrėjai.


Festivalio programą remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.