Gegužės 4–13 d. į Vilnių atkeliaus vienas laukiamiausių kultūros renginių Lietuvoje – tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis '18“. Per dvidešimt vienus festivalio gyvavimo metus jame buvo daug pirmų kartų. Šiemet jų vėl netrūks. Be dar nematytų spektaklių, festivalyje pirmą kartą lankysis svečiai iš Vidurio Rytų, o scenoje rengėjai žada dar nematytų vaizdų. Iki festivalio liko beveik trys mėnesiai, o bilietus į spektaklius galima įsigyti jau dabar.
Du išskirtiniai kūrėjai ir darbai
Atidaryti ir uždaryti šiųmečio festivalio pakviestos dvi itin išskirtinės trupės, artimos savo nagrinėjamomis temomis ir kūrybinėmis komandomis. Gegužės 4 ir 5 d. Menų spaustuvės Juodoji salė virs libanietišku maistu kvepiančiais namais. Tą vakarą Lietuvos publikai skonio ir kvapo receptorius sužadinantį spektaklį „Beytna“ (liet. „Mūsų namai“) pristatys „Maqamat“ šokio teatras su Omaru Rajeh priešakyje. Tai pagrindinis šokio teatras Libane, laikomas libaniečių šiuolaikinio šokio scenos pradininku.
O gegužės 12 ir 13 d. į Lietuvą po daugiau kaip 20 metų sugrįš vienas garsiausių šokio ir teatro pasaulio autoritetų – Alainas Platelis su trupe „Les Ballets C de la B“. Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje trupė pristatys spektaklį „nicht schlafen“.
Festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė teigė, kad šis pasirodymas turėtų tapti vienu išskirtinių šiųmečių kultūrinių įvykių Lietuvoje. „A. Platelio šokėjai išsiskiria pritrenkiančiu profesionalumu, daugiakultūriškumu, o pats choreografas – universalumu sujungiant ir nagrinėjant šokį, teatrą, muziką ir kartais net cirką, taip pat savo pasirinktomis temomis ir didžiuliu dėmesiu atlikėjo asmenybei“, – sakė G.Masteikaitė.
Susitikimai, vidinės kovos ir patirtys
Be šių dviejų trupių, „Naujajame Baltijos šokyje“ savo darbus pristatys dar 13 Europoje ir visame pasaulyje gerai žinomų ir įvertintų jaunosios kartos kūrėjų. Belgai Alexanderis Vantournhoutas ir Bauke Lievens į Vilnių atveš tragiška kūno autobiografija pavadintą solo spektaklį „Aneckxander“, kanadietė Clara Furey ir slovakas Peteris Jasko – darbą „Nesusiję pasakojimai“, kuris įtraukia susitikimą su Kitu, kupiną nelaimių, stebuklų ir nežinomybės.
Argentinietė Florencia Demestri ir prancūzas Samuelis Lefeuvre savo spektaklyje „Le Terrier“, laviruojančiame tarp šokio ir teatro, gvildena tokius klausimus kaip „Ką, jei teatras, erdvė kūrybai, lauktų žiūrovų tik tam, kad jį ar ją surytų ir formuotų, kaip jam patinka?“. Atskirai S.Lefeuvre pristatys Davido Lyncho serialo „Tvin Pyksas“ personažo Log Lady įkvėptą solo spektaklį „monoLOG“, kuriame jis kovoja su savo manijomis ir auditorijos lūkesčiais.
Choreografas, menininkas, vokalistas, dainų autorius ir atlikėjas Ivo Dimchevas pristatys savo muzikinį albumą „Skulptūros“ (taip pavadintas ir spektaklis), į tai įpindamas nepretenzingą choreografiją. Vokietis Mathisas Kleinschnittgeris solo spektaklyje „Grrr, aš šoku“ šokančios meškos visata“ kovos su šokančia meška kaip laisvės praradimo ir laukiniškumo suvaldymo simboliu.
Airė Oona Doherty spektaklyje „Vilties medžioklė“ persikūnys į skirtingus personažus, o antrą kartą festivalyje viešėsiantis ispanas Pere Faura pakvies žiūrovus į ritualinę, ekstazę primenančią kelionę šokio spektaklyje „Saldus karštis“.
Naujiena ir jau pažįstami veidai
Nebe pirmus metus „Naujajame Baltijos šokyje“ savo darbą pristatys ir Briuselyje gyvenanti choreografė, šokėja, nepriklausomos šokio trupės „We cie“ meno vadovė ir įkūrėja Vilma Pitrinatė (spektaklis „Somaholidays“), Londone gyvenanti choreografė Ieva Kuniskis (spektaklis „Jie gyvena šalimais“), šokėja, choreografė ir pedagogė Agnietė Lisičkinaitė (spektaklis „Z+“), Briuselyje gyvenanti šokėja Liza Baliasnaja (spektaklis „Figūros“).
Pirmą kartą festivalio scenoje žiūrovai išvys seserų Ulos ir Bartės Liagaičių darbą. Sukurti spektaklį „Duetas, kuris buvo“ įkvėpė filmas „Tornadas“ (rež. Francisas Alÿsas). Tornadui keliaujant ir didėjant, pagrindinis veikėjas su kamera rankose vis prie jo artėja ir galiausiai jame atsiduria. Pasak spektaklio kūrėjų, šis kūrinys yra apie specifinį jausmą, kuris apima suvokiant, kad visada yra kas nors didingesnio už mus – žmones. Du kūnai erdvėje – žmogus ir tai, ką žmogus sukūrė, norėdamas prisiminti. Duetas.
„Didžiuojamės šių metų festivalio programa. Žiūrovai išvys ne tik visame pasaulyje pripažintus ir gerbiamus kūrėjus – kaip Alainas Platelis, Omaras Rajeh, bet ir daugybę tarptautinių apdovanojimų ir įvertinimų sulaukusias jaunąsias šokio žvaigždes, tokias kaip Oona Doherty, Clara Furey, Pere Faura ir kt.
Dalį programos nusprendėme dedikuoti daugiausia už Lietuvos ribų kurianties ir gyvenantiems Lietuvos choreografams, tad per festivalį bus galima susipažinti su naujaisiais lietuvių darbais, kuriuos labai retai tenka išvysti Lietuvos scenose.
Festivalio programos ašis yra Kūnas ir Kitas. Kitas – tai skirtingos kultūros, tautos, rasės, lytis, įpročiai, nusistatymai ir pan.“, – sakė festivalio vadovė G. Masteikaitė ir paskatino bilietus į spektaklius įsigyti jau dabar, nes į kai kuriuos jų vietų skaičius labai ribotas.
Visą informaciją apie trupes ir spektaklius rasite portale www.newbalticdance.lt. Bilietus jau galima įsigyti tiketa.lt ir teatrai.lt. Festivalį organizuoja „Lietuvos šokio informacijos centras“ ir „Vilniaus festivaliai“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.