7-ajame NOA festivalyje – 6 šiuolaikinės operos, diskusijos ir jaunųjų kritikų konkursas

Balandžio 15–21 d. jau septintą kartą Vilniuje vyks šiuolaikinės operos festivalis NOA (Naujosios operos akcija). Festivalio programoje skirtingose Šiuolaikinio meno centro, Menų spaustuvės ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro erdvėse bus pristatytos 6 šiuolaikinės operos, veiks diskusijų klubas, bus surengtas jaunųjų kritikų konkursas „Kokybiškiausių recenzijų versijos“.

Prieš dešimtmetį gimęs, šiuolaikinės operos, multidisciplininio meno premjeras pristatantis NOA festivalis šiemet bus atidarytas „Auksiniam scenos kryžiui“ nominuota, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro užsakymu sukurta opera „Į švyturį“ – balandžio 15 d. 16 ir 19 val. Menų spaustuvės Juodojoje salėje įvyks šio kompozitorės Ritos Mačiliūnaitės, libreto autorės Gabrielės Labanauskaitės ir režisierės Loretos Vaskovos darbo pristatymas. Balandžio 17 d. 19 val. kompozitorius ir garso menininkas Arturas Bumšteinas kvies į Menų spastuvės Juodąją salę, kur įvyks 12 personifikuotų kolonėlių garso instaliacijos-performanso „Olympian Machine“ premjera.

Balandžio 19 d. NOA festivalis persikels į Šiuolaikinio meno centrą, kurio Didžiojoje salėje 18 ir 21 val. įvyks operos žanre debiutuojančių, ryškių šiuolaikinio meno kūrėjų režisieriaus Julijono Urbono ir kompozitorės Gailės Griciūtės operos-meno instaliacijos „Honey, Moon!“ premjera. Šiam bene masiškiausiam šių metų NOA festivalio kūriniui, įtraukiančiam gausias dainininkų, instrumentininkų ir netgi kultūristų pajėgas, libretą sukūrė dramaturgė G. Labanauskaitė. „Kas nutiks operos žanrui, kai jį katapultuosime į kosmosą ar mėnulį? Prieš atsakydami pirmiausia turime įsteigti neologizmą, sujungiantį terminus „tarprūšinis" ir „tarpplanetinis", – intriguoja vienas šio projekto kūrėjų J. Urbonas.

Balandžio 20 d. 18 ir 20 val. Menų spaustuvės Juodojoje salėje įvyks kamerinės operos „α“ („Alfa“) premjera. Spektaklio kūrybinė komanda (kompozitorius Albertas Navickas, režisierė Gintarė Minelgaitė, libreto autorė G. Labanauskaitė) kartu su puikių atlikėjų komanda leisis į tiesos paieškas, „akomponuojamas“ minimal-flamenko ir elektronikos ritmų, bei kursiančias naują, operos-komikso koncepciją.

Paskutinioji NOA festivalio diena (balandžio 21-oji) – intensyviausia. 15 val. ŠMC Kino salėje įvyks kątik Boriso Dauguviečio auskaru už novatoriškus ir originalius teatro sprendimus apdovanotos operos „Saulė ir jūra“ (režisierė ir scenografė Rugilė Barzdžiukaitė, libreto autorė Vaiva Grainytė, kompozitorė Lina Lapelytė, prodiuseris „A Laukas“) video versijos pristatymas. 18 ir 20 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje įvyks ypatingai laukiama kompozitoriaus ir garso menininko A. Bumšteino barokinio teatro triukšmų mašinų performanso „Blogi orai“ lietuviškoji premjera. Projektas, kuriam specialiai atkurtos baroko epochos teatro vėjo, lietaus, jūros, griaustinio mašinos, pirmą kartą sėkmingai buvo pristatytas 2017 m. spalį Krokuvoje, legendiniame Tadeuszo Kantoro kūrybos dokumentavimo centre „Cricoteka“.

7-ojo NOA festivalio programa taip pat papildyta diskusijų klubu. Šalia balandžio 16 d. 18 val. Šiuolaikinio meno centro Skaitykloje rengiamos viešos diskusijos „Opera / (ne)opera. Identiteto paieškos“, kviečiančios aptarti šiuolaikinės operos raidos tendencijas, po kiekvieno spektaklio pristatymo bus organizuojami susitikimai-diskusijos su projektų kūrybinėmis komandomis. O jaunieji kritikai jau dabar kviečiami aštrinti savo plunksnas – NOA festivalio kontekste vyks recenzijų konkursas „Kokybiškiausių recenzijų versijos“, skirtas muzikologams, teatrologams, menotyrininkams, kino kritikams ir kitų sričių specialistams iki 30 metų. Recenzijas vertins solidi komisija: teatro kritikas, buvęs portalo „Menų faktūra“ redaktorius Vaidas Jauniškis, muzikos kritikė, viena leidinio „Lithuanian Music Link“ redaktorių Lina Navickaitė-Martinelli ir literatūros kritikė, kultūros ir meno žurnalo „Nemunas“ redaktorė Erika Drungytė. Visi konkurse dalyvaujantys tekstai bus paskelbti kultūrinėje spaudoje, o I, II ir III vietos laureatams atiteks piniginiai prizai.

Augant tarptautinės auditorijos susidomėjimui festivalį organizuojančios „Operomanijos“ prodiusuojamais darbais, kurių šiemet programoje pristatoma net 4, 7-ajame NOA festivalyje laukiama nemažai užsienio svečių. Todėl visi NOA festivalio darbai bus rodomi su vertimais į anglų kalbą – subtitrų ar kitais pavidalais.

„Formuojant NOA festivalio programą buvo labai svarbu ne tik siekti aukščiausios pristatomų darbų menininės kokybės, buvo ieškomos ne tik naujos šiuolaikinės operos versijos, kartu buvo mąstoma apie bendrą žanro ekosistemą – siekiama plėtoti šiuolaikinės operos lauką ir jo plėtra matyti ilgalaikėje perspektyvoje. Dėl to šių metų NOA orientuotas ne tik į kūrėjus ir žiūrovus, tačiau kartu įtraukia tam tikrą refleksiją ir diskusijas užtikrinančius kritikus. Kviečiami ir tarptautiniai svečiai, galintys prisidėti prie programoje pristatomų kūrinių sklaidos. Visi šie šiuolaikinės operos ekosistemos dalyviai yra vienodai reikšmingi, sveikai funkcionuodami išlaikantys viso lauko gyvybingumą“, – teigia NOA festivalio prodiuserė Ana Ablamonova.

 

NOA festivalį dalinai remia Lietuvos kultūros taryba Detali NOA programa – festivalio tinklalapyje www.noa.lt

Daugiau informacijos:

Ana Ablamonova | OPEROMANIJA

+370 616 30 814 | noa@noa.lt

www.facebook.com/operomanija

www.youtube.com/operomanija