Menų spaustuvėje, tęsiama rezidencijų programa – „Footprints in Motion“, kurioje kelias savaites savo kūrybinius sumanymus įgyvendins lietuvių ir užsienio menininkių būrys. Ši scenografės Barboros Skaburskės, operos atlikėjos – Eglės Radavičiūtės, kompozitorės Ievos Parnarauskaitės bei performansų atlikėjų - Julie Marie Mønsted ir Anna Borzak rezidencija planuota dar praėjusiais metais, bet dėl pandeminių aplinkybių vis atidėta. Visus metus menininkės kūrė bendraudamos nuotoliniu būdu ir šią savaitę, Vilniuje jos pirmą kartą pasimatė gyvai.
Rezidencijos metu menininkės kuria tarpdisciplininį meno projektą – performansą – „bu(i)tis“, kuriame persipina skirtingų tautybių moterų patirtys, žodžiai, jų kūnus siejanti kasdienybė. Tai tyrimas apie moters, kaip kūrėjos vaidmens suvokimą. Būtent šioje „Footprints in Motion“ rezidencijoje visos menininkės tampa projekto režisierėmis ir visos taps jo atlikėjomis, kiekviena jų į pasirodymą įneša vis kitokias kūrybines idėjas ir jas apjungia skirtingomis meno sritimis. Menininkes pakalbinome plačiau, apie šią rezidenciją bei būsimą projektą.
Ko tikitės iš šios rezidencijos, Vilniuje?
Menų spaustuvėje visos susitinkame pirmą kartą gyvai, po vienerių metų internetinio bendravimo ir diskusijų, šios rezidencijos metu tikimės produktyviai kūrybiško darbo proceso, kuriame galėtume atsiskleisti kaip individualios kūrėjos ir kaip moterų – menininkių grupė.
Plačiau papasakokite apie savo kuriamą projektą.
“bu(i)tis” – tarpdisciplininis meno projektas - performansas, kuriame persipina skirtingų tautybių moterų patirtys, žodžiai, jų kūnus siejanti kasdienybė. Tai tyrimas apie moters, kaip kūrėjos, vaidmens suvokimą besikeičiančiame šių dienų pasaulyje. Šio performanso kūrimo metu, pasitelkiant skirtingas menines priemones, intuiciją, metaforas siekiame ieškoti ribos tarp buities ir būties. Kūrybos procese šių žodžių darinys tampa raktu, kuriuo kiekviena bandome atrakinti duris į savęs, kaip žmogaus, pažinimą ir savęs, kaip kūrėjos, suvokimą visuomenėje.
Ar visa pandeminė situacija, turėjo įtakos šio projekto kūrimui?
Pandeminė situacija sulėtino pasiruošimo tempą, privertė dirbti ir kurti nežinant, kada galėsime susitikti gyvai. Visos sutarėme, kad pažvelgsime į duotąsias šiandienos aplinkybes kaip į naują galimybę. Dabar jaučiame, jog tai leido išgyventi skirtingas kūrybines fazes ir subrandino mūsų individualias idėjas, kurias, rezidencijos metu, mes sieksime įgyvendinti drauge.
Kokie Jūsų kūrybiniai planai ateinantiems metams?
Labai tikimės įgyvendinti savo kūrybinius planus toliau tiriant būties ir buities sąsajas, o šiuo meniniu procesu pasidalinti su vis platesne auditorija ne tik Lietuvoje bet ir užsienyje.
Ką esate girdėjusios apie Vilnių ir ką tikitės jame nuveikti, pamatyti?
(Anna Borzak) Aš girdėjau, kad Vilnius yra tarsi Budapeštas, bet mažesnis ir labiau žalias. Mielai aplankyčiau senus pastatus ir bažnyčias. Norėčiau daugiau sužinoti apie Lietuvos kultūrą.
(Julie Marie Mønsted) Aš planuoju aplankyti meno erdves ir muziejus. Tikiuosi, kad taip pat turėsiu laiko nueiti į teatrą. Be to, girdėjau, kad Lietuvoje žmonės mėgsta valgyti bulves, todėl norėčiau paragauti kuo įvairesnių patiekalų!
Rezidencijos rezultatų pristatymas vyks gyvai, liepos 23 dieną, penktadienį, 17:45, Menų spaustuvėje, Studija II.
Rezidencijų programą remia: Lietuvos kultūros taryba