Choreografas Nicolas Cantillon: „Bendrauti su lietuvių studentais kaip su sau lygiu“

Šveicarų choreografas ir šokėjas Nicolas Cantillon atvyksta dėstyti šiuolaikinio šokio meno į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Š. m. sausio 28 d. 19 val. bus galima išvysti jo režisuotą šokio kūrinį „Wall and Co“, kuriame aštuoni 3-čiojo kurso studentai bandys šokiu prakalbinti Vilniuje esančios „Tsekh“ galerijos sienas.

Šiuo metu choreografas Ženevoje yra įkūręs savo šokio kompaniją „Compagnie 7273“. Nuo 2003 m. su savo kolege Laurence Yadi įkūnijo naująjį šokio stilių „Multi styles FuittFuitt“, kviečiantį kūną nuolat atsiverti ir judėti. Per visą savo karjerą N. Cantillon sukūrė apie dvidešimt kūrinių: nuo šokio atliekamo tyloje iki šokamo koncerto, nuo dviejų žmonių šokio vyksmo iki grupinių judesio kelionių. Choreografas yra pelnęs keletą apdovanojimų, tarp jų prestižinį Šveicarijos šokio ir choreografijos apdovanojimą ir „Fondation Liechti for the Arts“ prizą. Nicolas Cantillon nuolat veda seminarus Šveicarijoje ir užsienyje. Šį kartą choreografas mėnesį laiko intensyviai repetuoja su būsimais Lietuvos šiuolaikinio šokio profesionalais, kurie grupinių ir individualių istorijų pasakojimais kvies žiūrovus tyrinėti mus supančių vidinių ir išorinių sienų ribas bei būdus, kaip kliūtis paversti galimybėmis.

Kaip ir kodėl pradėjote šokti?

Pradėjau šokti, kai man buvo 15 metų. Prieš tai mokiausi staliaus specialybės. Nusprendžiau išeiti ir nebetęsti šių studijų, kad tapčiau profesionaliu šokėju. Nors nesimokiau jokioje akademijoje, pirmąją sutartį, kaip profesionalus šokėjas, pasirašiau būdamas 18 metų.

Jaunystėje daug laiko praleidau šokdamas naktiniame klube. Tad žmonės sakė, kad turėčiau tapti šokėju. Aš taip ir padariau, ir niekada nesigailėjau.

Kas paskatino jus įkurti šokio kompaniją „Compagnie 7273“?

Niekada neradau tinkamo kelio, kaip išreikšti save per šokio meną. Todėl nusprendžiau pradėti savo asmeninį kelią, kaip šokėjas ir choreografas. Džiaugiuosi, kad prie to prisijungė ir kiti šokio menininkai norėdami realizuoti save.

Apibūdinkite savo spektaklį „Wall and Co“. Kokią pagrindinę žinutę jūs ir jūsų mokiniai norėjote paskleisti? Kas šiame spektaklyje nustebins?

Spektaklyje kalbama apie konkretų dalyką – šokėjai stovės veidu į sieną. Kyla klausimas – kas nutinka, kai stovime prieš ją? Ką tuomet mes jaučiame? Jie sukūrė šokį pagal savo pasirinktą muziką, taip plėtodami savo individualius jausmus.

Kūriniui įsibėgėjant, šokėjai įsitrauks ir panirs į šokį ir judesį, kuris juos ves į tam tikrą transą. Finale bus netikėtas siurprizas žiūrovams!

Pagrindinė šokio kūrinio žinutė – nepamiršti būti gyvenimo dalimi, net jei per gyvenimą tenka susidurti su tam tikrais neramumais.

Kaip su jumis bendradarbiavo lietuvių studentai? Kaip klostėsi visi seminarai? Ar jie suprato tarpkultūrinius skirtumus?

Studentai yra puikūs! Jie daug dirba, kad rastų savo interpretacijas ir jas įkūnytų. Kūrinio procesas – tai dalytis dienomis kartu ne tik kaip šokėjui, bet ir kaip žmogui, kuris turi tą pačią aistrą, kaip ir studentai. Turime pasitikėti savimi, kad pasiektume tašką, kuriame viskas taptų suasmeninta.

Būnant šokėju reikia suprasti ne tik skirtingus kūnus, bet taip pat suprasti skirtingas kultūras. Bendravimas vyksta per judesį ir mes visi stengiamės suprasti, kas esame. Svarbu bendrauti kaip su sau lygiu. Tad galiu pasakyti, kad procesas vyko labai sklandžiai.

Ką apskritai manote apie Lietuvą ir mūsų šalies šokio meną?

Pirmą kartą į Lietuvą atvykau 2005 metais. Neprisimenu, koks tai buvo festivalis, tačiau mane labai nustebino Lietuva!

Negaliu pasakyti, kad pažįstu Lietuvos šokio sceną, bet kažkiek ją esu matęs, todėl ji tikrai mane įkvėpė. Tai mano penktasis kartas Vilniuje ir matau, kad matau progresą architektūros ir ekonomikos prasme. Lietuviai niekada nesikeičia, visada maloniai bendrauja ir stengiasi pagelbėti.


Šiuolaikinio šokio specialybės studentų kūrinys „Wall and Co“ vyks š. m. sausio 28 d. 19 val. „Tsekh“ galerijoje Vilniuje. Pasirodymas nemokamas.

Atlikėjai ir choreografijos autoriai – LMTA Šiuolaikinio šokio specialybės 3-čio kurso studentai - Dominyka Markevičiūtė, Emilija Karosaitė, Gabrielė Bagdonaitė, Monika Čibiraitė, Aleksandra Andrejauskaitė, Juozas Veiverys, Povilas Jurgaitis ir Jakub Kohout
Kostiumų dailininkė – Dovilė Cibulskaitė
Plakato dizaino autorė – Inga Galinytė
Prodiuseris – Be kompanijos
Projekto sukūrimą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos šokio informacijos centras ir „Erasmus +“ programa.