Šiuolaikinio šokio asociacijos vasara: kultūrinės atskirties mažinimas Lietuvoje ir tarptautiniai projektai

Lietuvoje atlikti tyrimai atskleidžia, kad kultūros prieinamumas mažesniuose miesteliuose, kaimuose ir kitose gyvenvietėse vis dar ribotas – dažnai trūksta tiek profesionaliojo meno pasiūlos, tiek gyventojų susidomėjimo. Šiuolaikinio šokio asociacija (ŠŠA) trečius metus iš eilės prisideda prie reikalingų pokyčių – šokio menininkai vasarą praleidžia rezidencijose Lietuvos regionuose, kur ne tik vysto savo kūrybą, bet ir pristato šiuolaikinį šokį įtraukdami vietos bendruomenes. Rugpjūtį ŠŠA nariai taip pat tęsė rezidencijų mainus su Švedijos ir Italijos kūrėjais.

Šokis už didžiųjų miestų ribų

Šią vasarą ŠŠA nariai apsilankė šešiose vietose: Lukas Karvelis ir Dominyka Markevičiūtė Baisogaloje, Mantas Stabačinskas ir Marius Paplauskas rezidavo Prienuose, Austėja Vilkaitytė Joniškėlyje, Mariaus Pinigio ir Andriaus Stakelės duetas Molėtuose, Grėtė Šmitaitė Visagine, Ema Senkuvienė, Marius Eidrigevičius ir Greta Snitkutė Kuliuose.

Dauguma ŠŠA vasaros rezidencijų vietų – ilgametės. Į jas šokėjai sugrįžta ne pirmus metus, o tai leidžia stebėti tam tikrą progresą. Baisogalos kultūros centre antrus metus rezidavęs šokėjas ir choreografas Lukas Karvelis teigia, kad jautėsi artimesnis ryšys su bendruomene: „Kas čia norės grįžti į šitą miestelį“ – dažnai galvojama. Todėl manau, kad familiarumo aspektas jiems labai svarbus, jiems gera, kad sugrįžtame“.

Tuo tarpu choreografei ir šokėjai Austėjai Vilkaitytei, rezidencijos metu vedusiai kūrybinę laboratoriją Joniškėlyje, įsiminė bendravimas su dalyviais, jų įsijautimas ir amžių įvairovė – nuo 18 metų jaunimo iki 60-mečių Joniškėlio gyventojų.

Nauji įkvėpimai tarptautinėse rezidencijose

ŠŠA kiekvieną vasarą vykdo rezidencijų mainus – šokio kūrėjais „apsikeičia“ su kitais Europos miestais, suteikiant galimybę Lietuvos ir užsienio menininkams kurti drauge. ŠŠA nariai Paulius Prievelis ir Giedrė Jankauskienė dalyvavo mainuose su Švedija. Lietuvos menininkai su švedų kūrėjais savaitę Gotenburgo mieste bei savaitę Vilniuje. Rezidencijų metu kūrėjai ieškojo sąsajų tarp šokio ir įvairių hobių – mezgimo, maisto gaminimo, piešimo.

„Tokios rezidencijos – galimybė į savo darbą pažvelgti nauju kampu, į šokį pažiūrėti ne tik kaip į savo profesiją“, - dalinasi P. Prievelis.

Rezidencijoje Kaune ir Bassano del Grappa mieste Italijoje dalyvavo Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė.

Anot jos, toks kūrybinių rezidencijų formatas labai svarbus būtent vyresnio amžiaus kūrėjams: „Kaip dėstytojas, mokytojas didžiąją dalį laiko turi kitokį vaidmenį, mažiau galimybių, tave supa mažiau naujų žmonių. Rezidencija suteikia reikalingą kūrybinį chaosą galvoje, įkvėpimą kurti toliau“, - apie tokio tipo projektų svarbą pasakoja L. Puodžiukaitė-Lanauskienė.


ŠŠA vasaros rezidencijų programa rengiama su partneriais – Opera Estate (IT), Association Development Region Vastra Gotalandsregionen (SE), Prienų kultūros centru, Kulių bendruomene „Alantas“, Molėtų kultūros centru, Baisogalos kultūros centru, Joniškėlio kultūros namais, Visagino kultūros centru. Šias veiklas finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros institutas.