Tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio HELIUM programa pasakos apie ryšius su savo kūnu, artimaisiais bei supančia aplinka

Menų spaustuvės organizuojamas tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis HELIUM, Vilniuje šiais metais vyks rugsėjo 6-11 dienomis ir kvies į įvairialypius, skirtingų cirko disciplinų pasirodymus!

„Šių metų HELIUM festivalio programa kviesime žiūrovus susimąstyti ir dar kartą įvertinti tai, kas kiekvienam iš mūsų yra be galo svarbu – mus supantys ryšiai. Ryšiai, kuriuos dažnai prarandame tiek dėl nuo mūsų nepriklausančių aplinkybių, tiek ir tam tikrų asmeninių priežasčių – laiko stokos, nenoro bendrauti. Jautrūs, subtilūs ir sveika humoro doze persmelkti festivalio pasirodymai tik dar kartą primins kiekvienam mūsų, kad esame apsupti žmonių, kuriems rūpime ir kurie svarbūs mums patiems“,- apie šių metų festivalio pasirinktą temą pasakoja Menų spaustuvės vadovė Jolita Balandytė.

Šių metų festivalio programoje išvysime net tris skirtingų Belgijos šiuolaikinio cirko trupių pasirodymus, išskirtinį Švedijos cirko artisčių pasirodymą, o tai pat ir lietuvių kūrėjų darbus.

„HELIUM šiais metais bus sutinkamas net trijose skirtingose Vilniaus lokacijose, o festivalio programą sudarys pasirodymai iš skirtingų cirko disciplinų. Šių metų festivalio tema gvildensime ryšius su savo kūnu, su mums artimiausiais žmonėmis ir galų gale su mus supančia aplinka ir objektais. Natūraliai išėjo, kad šių metų fokusas – Belgijos šiuolaikinio cirko atstovai, nes daugiau nei pusė festivalio programos sudaro būtent šios šalies atlikėjai. HELIUM festivalio metu taip pat kviesime į įvairius edukacinius užsiėmimus, kurie bus skirti tiek plačiai festivalio auditorijai, tiek scenos menų profesionalams“,- pasakoja festivalio koordinatorė Ineta Pliekaitytė.

Šiandien atskleidžiami ne trys HELIUM užsienio programos pasirodymai!

Apie tarpusavio ryšius su artimaisiais

Belgų kūrėjų trupės „There There Company“ pasirodymas „CARRYING MY FATHER“ tai – akrobatinis spektaklis, kurio metu scenoje įvyksta fizinis skirtingų kartų susidūrimas, kai šiuolaikinio cirko atlikėjais kartu su savo tėčiais kalba apie tai, kaip tėvas vaikystėje nešioja sūnų, o vieną diena sūnus nešios tėvą. „CARRYING MY FATHER“ – tai fizinis kartų susitikimas, kuriame keturi cirko artistai dalijasi scena su savo tėvais. Tai pasirodymas apie laikymąsi ir paleidimą, apie jėgą ir konkurenciją. Aštuoni kūnai scenoje nėra vienodai stiprūs, tačiau yra vienodai galingi savo individualumu ir bendravimu. Kartu jie susiduria su senatvės iššūkiais. Kartu jie kuria ryšį tarp tėvo ir sūnaus. Tai trapus spektaklis apie jėgą ir žaismingą konkurenciją, pasirodyme dalyvaujantys aštuoni vyrai skirtingai stiprūs, bet galingi savo unikalumu – susitinka, išbando vienas kitą ir galų gale pakelia vienas kitą.

„CARRYING MY FATHER“ pasirodymas „Kablys + Kultūra“ erdvėje, rugsėjo 9 ir 10 dienomis.

Apie ryšius su savo kūnu

Mighty Performing Arts Collective“ – vykdoma veikla yra paremta feministiniu požiūriu. Kurdamos Švedijos šiuolaikinio cirko atlikėjos kaip pagrindinį darbo ir scenos meno metodą pasitelkia klounadą, kuri apima ir kitas kūrybines formas – cirką, teatrą, šokį bei performatyvųjį meną. Šių kūrėjų tikslas – stiprinti ir vystyti suvokimą apie klounadą ir moteris scenos mene.

BREAST IN PEACE – kas parodys spenelius paplūdimyje? Socialiniuose tinkluose? Arba scenos prožektorių šviesoje? Krūtys yra per didelės, per mažos, per daug nukarusios, per daug seksualios, per sunkios, per plokščios, per daug raumeningos. Ar jūs čia žindote?! Krūtys yra paslėptos, išnykusios ir apraudamos. Krūtys yra tikra aukso kasykla keturioms klounėms su pankišku požiūriu į šiuolaikinį cirką!

Trupė žaidžia su krūtų sąvoka, siekdama nustebinti, pašalinti gėdą, sužadinti juoką ir išplėsti požiūrį apie krūtis tiek viešoje, tiek asmeninėje, intymioje erdvėje. Pasitelkdamos klounadą, šokį ir šiuolaikinį cirką, merginos scenoje kuria humoro ir pažeidžiamumo, susižavėjimo ir pasipriešinimo, išdaigų ir apmąstymų kupiną erdvę.

„BREAST IN PEACE“ pasirodymas Menų spaustuvėje, rugsėjo 10 ir 11 dienomis.

Apie ryšius su aplinka

Belgų kolektyvo „Post uit Hessdalen“ pasirodymas – „MAN STRIKES BACK“, tai muzikinis žmonių ir robotų šiuolaikinio cirko spektaklis, skirtas žmonėms ir robotams nuo 6 metų.

Penki mediniai trikampiai, žonglierius ir būgnininkas. Stijn Grupping žongliruoja mėtydamas atšokančius guminius kamuoliukus nuo vieno objekto iki kito, o muzikantas Frederik Meulyzer būgnais kuria ritmą, kartu jie sudaro muzikines harmonijas ir įdomų linijų tinklą, kurį sukuria atšokančių kamuoliukų judėjimas. Šiame pasirodyme viskas priklauso nuo žonglieriaus tikslumo ir jėgos, nuo būgnininko greičio ir reakcijos. Iki kol įsimaišo mediniai trikampiai ir užima naujas pozicijas. Koncertas virsta įspūdinga choreografija, suvienijančia objektus, žonglierių ir muzikantą. Trikampiai atgyja, atskleisdami savo tikrąsias asmenybes. Tačiau kuo gyvesni trikampiai, tuo žonglieriui sunkiau išlaikyti kamuoliukus ore.

„MAN STRIKES BACK“ pasirodymas Menų spaustuvėje rugsėjo 8 ir 9 dienomis.


Dar daugiau spalvingos HELIUM programos, kviečiančios į jautrius, juokingus ir kvapą gniaužiančius pasirodymus jau netrukus!

Dalis festivalio pasirodymų skirti „Vilnius 700“ programai.

Festivalio partneriai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.