Interviu su rezidentais: Klaipėdos jaunimo teatras

Dar 2020-ųjų metų pabaigoje, net iš 21 pateiktos paraiškos Menų Spaustuvė atsirinko ilgalaikius ir trumpalaikius rezidentus. Labai džiugu, kad prie rezidentų programos prisijungė – asociacija „Teatronas“ bei „Klaipėdos jaunimo teatras“, kurių spektaklius Menų Spaustuvės repertuare buvo galima sutikti jau kuris laikas, o iš trumpalaikių rezidentų ilgalaikiais tapo Vilniaus teatro „Sirenos“ komanda. Šiandien labai norime plačiau pristatyti „Klaipėdos jaunimo teatrą“. Pristatome interviu su teatro direktoriumi Tomu Jankausku.

-    -  Ko tikitės tapę Menų Spaustuvės rezidentais?

    - Menų spaustuvės rezidentais tapome trims metams. Per pirmus metus planuojame priartėti prie Vilniaus žiūrovų ir rodyti savo spektaklius. Tikimės, kad Vilniaus žiūrovai galės susipažinti su mūsų darbais, o mes – su žiūrovais. Antraisiais metais tikimės žiūrovus įtraukti į įvairias edukacines veiklas – organizuojame tiek stovyklas, tiek teatro studiją vaikams ir paaugliams, taip pat siūlome teatrališkas edukacines veiklas suaugusiems. Trečiais metais planuojame pakviesti žiūrovus į spektaklį, kuris bus statomas Vilniuje. Mūsų, kaip Menų Spaustuvės, rezidentų tikslas – būti matomiems ne tik Klaipėdoje ar Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje.

-    - 2020 visiems buvo labai nelengvi, kokie metai buvo Jums? Ar galite juos pavadinti kūrybiškais? Ką šiuose metuose norėtųsi išskirti

-   - Šie metai buvo netgi labai kūrybiški. Priešingai nei įprastais metais, mažai gastroliavome ir rodėme mažiau spektaklių, tad tą laiką skyrėme kūrybai. Turėjome galimybę visą mėnesį dirbti su režisieriumi Árpádu Schillingu, taip pat pastatėme pamatus daugeliui kitų naujų spektaklių. Džiaugiamės, kad pandemijos aušroje pavyko išvykti į gastroles JAV ir Kanadą ir nuvežti Lietuvos bendruomenėms savo spektaklius. Taip pat įvyko mūsų organizuojamas festivalis „Jauno teatro dienos“, darbai vis tiek vyko, vis tiek kūrėme, tačiau teko prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos ir rezultatų siekti bei pasiekti šiek tiek kitaip nei įprasta.

-    - Ką naujo teko šiais metais išbandyti? Spektakliai „online“? Ar po pandemijos tai gali likti, kaip nauja teatro sklaidos forma - naujiems teatro lankytojiems prie ekrano? Ar vis tik nėra nieko geriau už gyvus pasirodymus?

-   - Teatras be žiūrovų nėra teatras, o mes neturime tikslo įsilieti į ekraną. Vis dėlto šiais metais spektaklį-koncertą „Graži ir ta galinga“ pritaikėme žiūrėjimui ne tik teatre, bet ir ekranuose. Spektaklis-koncertas buvo filmuotas skirtingose vietose, pasitelkiant kino kalbą. Pasakojome tą pačią istoriją, tačiau forma jo visiškai kitokia. Dabar spektaklį-koncertą „Graži ir ta galinga“ bus galima stebėti ir ant scenos, ir ekranuose. Norime ateityje ir kitiems spektakliams atrasti kitas, išskirtines formas, kurios būtų pritaikytos įvairioms medijoms.

-   - Paskutinis jūsų premjerinis spektaklis „Delčia“ yra patyriminis, kuriame aktoriai tampa interaktyvumo iniciatoriais, o žiūrovai – dalyviais. Kaip pavyko pati spektaklio premjera? Ar planuojate ir daugiau būtent tokio pobūdžio spektaklių?

-    - Pirmiausia, norėtųsi išskirti bendradarbiavimą su „Turto banku“, kuris mums suteikė galimybę naudotis ilgą laiką pamirštu pastatu, kuriame ir vyko spektaklis. Tikimės, kad ši praktika, kai menas persikelia į pamirštas erdves, tęsis ir ateityje.Šis bendradarbiavimasleido senam pastatui vėl atsidurti žmonių akiratyje, o žiūrovams ateiti į erdves, kurios yra neįprastos teatrui ir patirti naujų įspūdžių. Šis spektaklis aktoriams taip pat buvo įdomi, neįprasta patirtis, nes jie buvo labai arti auditorijos. Išnyko įprastas atstumas tarp aktorių ir žiūrovų, kuris teatro salėje yra neišvengiamas. Į šį spektaklį vis ateina nauji žmonės, su savo reakcijomis, patirtimis ir išgyvenimais, į kuriuos aktoriams reikia atsižvelgti ir reaguoti. Šis spektaklis buvo pirmas prisilietimas prie imersinio spektaklio formos, tad ateityje tikrai planuojame daugiau šios formos darbų. Taip pat norime, jei leis galimybės, spektaklį „Delčia“ pristatyti ir kituose miestuose.

-    - Kokius planuojate 2021-uosius? Ar bus naujų premjerų, koncertų?

-   - Kadangi šiais metais daug kūrėme ir statėme spektaklius, 2021 metais turėsime nemažai premjerų – V.Masalskio režisuojamas spektaklis „Kreicerio sonata“, spektaklis vaikams „Čipolinas“, režisieriaus Árpádo Schillingo spektaklis „Kuliuose“, spektaklio - koncerto „Graži ir ta galinga“ naujas darbas, taip pat po 10 metų į Klaipėdos jaunimo teatrą grįžtančio dramaturgo M. Nastaravičiaus pjesės „Miškelis“ statymas, kuris apjungs daug jaunų Klaipėdos aktorių.

-    - Kaip apibūdintumėte Klaipėdos jaunimo teatro komandą? Kokia ji?

-   - Klaipėdos jaunimo teatro trupės branduolys labai nežymiai pasikeitė nuo tų laikų, kai jie dar buvo studentai. Būtent ši 15 žmonių grupė yra teatro varomoji jėga. Jie ne tik vaidina, režisuoja, bet ir vysto teatrą įvairiomis kryptymis. Jie patys organizuoja festivalį „Jauno teatro dienos“, stovyklas ir edukacijas vaikams, būna ir vairuotojais, apšvietėjais, dekoracijų surinkėjais. Klaipėdos jaunimo teatro komanda – aktyvi, kūrybinga, darbšti ir talentinga trupė, kurianti teatrą Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje.

-    - Klaipėdos jaunimo teatras Vilniuje ......... (pabaikite sakinį).

-    - Klaipėdos jaunimo teatras Vilniuje - arčiau žiūrovų visoje Lietuvoje!