„Be kompanijos“ auga į didelę šokio menininkų kompaniją

„Be kompanijos“– nepriklausoma šiuolaikinio šokio meno organizacija, kurios vėliavą neša dvi socialiai aktyvios ir aktyviai socialios choreografės Agnietė Lisičkinaitė, Greta Grinevičiūtė ir prodiuserė Domantė Tirylytė. Nuo pat veiklos pradžios, 2019 metų, organizacijos siekis buvo suteikti pastogę visiems „be kompanijos“ likusiems šiuolaikinio šokio kūrėjams. Kaip teigia Agnietė ir Greta: „Iš savo pačių patirties jaučiame, kaip svarbu menininkams turėti prieglobstį, organizaciją, kuri padėtų naviguoti kultūriniame popierizme. Ne retam menininkui, tai sunkus uždavinys, todėl nuo pat veiklos pradžios jautėme poreikį padėti šokio menininkams, tokiu būdų prisidedant prie Lietuvos šiuolaikinio šokio lauko kūrimo.“


2022 metai – premjerų ir meninių akcijų metai

Metus „Be kompanijos“ pradėjo sausio mėnesį kartu su Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Šokio ir judesio katedra, pristatydama ko-prodiusuotą prancūzų choreografo Nicolia Cantilon šokio spektaklį „Wall and Co“.

Balandžio mėnesį nuaidėjo „MAS - Meninių akcijų savaitė“, kurios metu gausus būrys menininkų Vilniaus miesto gatvėmis žingsniuojančius kvietė stebėti įvairius meninius veiksmus netikėčiausiose viešose miesto erdvėse. Tai buvo ne savitiksliai meniniai kūriniai, jie paskatino bent akimirkai sustoti ir pagalvoti, kiek kiekvienas asmeniškai esame atsakingas už saugios, atviros ir laisvos mūsų visuomenės kūrimą.

Birželio mėnesį įvyko dar viena „Be kompanijos“ ir LMTA ko-prodiusuota italų choreografo Pietro Marulo šokio spektaklio „Wreck“ premjera.

Liepos mėnuo buvo itin turiningas ir produktyvus. Organizacija startavo šokio ekskursijos „Einu pirkti pieno“ rodymais Vilniaus Šeškinės mikrorajone, o vėliau pristatė šio kūrinio adaptaciją Kauno Eigulių mikrorajonui. Šiuo kūriniu organizacija atidarė tarptautinį scenos menų festivalį „Contempo“. Bendradarbiaujant su partneriais „Kirtimų kultūros centru“, „Be kompanijos“ menininkai Lukas Karvelis ir Inga Galinytė dalyvavo rezidencijoje „Vienas plus Vienas“. Rezidencijos pabaigoje menininkai pasidalino rezidencijos rezultatais bei kvietė visus norinčius prisijungti į vienos dienos kūrybines judesio dirbtuves Kirtimų kultūros centre.Rugsėjį „Be kompanijos“ pristatė choreografo Luko Karvelio šokio spektaklio „Yet Another Day in Paradise“ premjerą. Spektaklyje L. Karvelis su prancūzu šokėju Benoit Couchot kvietė pasinerti į asmenišką, buvimo queer bendruomenės dalimi prisodrintą, pasaulį.

Tuo tarpu, kol Lietuvoje vyko premjera, organizacijos įkūrėjos Agnietė ir Greta, net dvi rugsėjo savaites dirbo Olandijoje. Jos su jaunimu iš visos Europos narstė benamystės temą ir pristatė įvietinto teatro miniatiūrą „Traveling Home“ Zwolės miesto centre.

Paskutinė, gruodžio mėnesį, įvykusi choreografių A. Lisičkinaitės ir G. Grinevičiūtes šokio spektaklio „I SLAVE: šiuolaikinė meilės istorija“ premjera, narstė meilės, tokios kokią esame išmokę iš populiariosios kultūros, tematiką.


Nauji metai – nauji veidai

Produktyviai finišavusi 2022-sius, „Be kompanijos“ žada dar daugiau veiksmo 2023-siais. „Jaučiame įgaunančios pagreitį bei galinčios dirbti su dar daugiau menininkų. Žinoma, sieksime, kad pamatinė mūsų vertybė ir toliau išliktų – kokybė, o ne kiekybė, tam, jog po mūsų vėliava dirbantys menininkai visuomet jaustųsi saugūs ir visokeriopai aprūpinti.“ – teigia organizacijos prodiuserė D. Tirylytė.

Pirmuoju numeriu 2023 metų veiklų sąraše – menininko Mariaus Paplausko psichologinių šokio kūrėjų portretų „Atsinešiau su savimi“ premjera. Jau kovo 4 ir 10 dienomis šį filmą išvys Vilniaus bei Kauno gyventojai. Pagrindiniai šio filmo veikėjai, Lietuvoje žinomi šokio menininkai – Mantas Stabačinskas, Airida Gudaitė-Žakevičienė, Greta Grinevičiūtė ir Agnietė Lisičkinaitė. Kaip teigia filmo kūrėjas M. Paplauskas: „Kuriame kažką, ko dar patys nesuprantame ir negalime tiksliai apibūdinti, bet procesas yra nuostabus. Tikėkimės ir rezultatas bus jautrus bei paliečiantis ne tik žiūrovų akis, bet ir širdis.“

2023 metais prie „Be kompanijos“ prisijungs ir dar keli nauji kūrėjai. Pirmasis – lietuvių choreografas šiuo metu gyvenantis ir kuriantis Prancūzijoje – Dovydas Strimaitis. „Be kompanijos“ kartu su Marselio Nacionaline baleto trupe prodiusuos naujausią D. Strimaičio šokio spektaklį „Duetas“. Antroji kurėja – 2022 m. „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė, choreografė Vilma Pitrinaitė. Jos naujausiame šokio spektaklyje „Be kompanijos“ į sceną pakvies niekuomet prieš tai kartu nedirbusių atlikėjų trejetuką – Sigita Juraškaitę, Oksaną Griaznovą ir Agnietę Lisičkinaitę.

Be naujų kūrinių, planuojamų 2023 metais, ir jau esamų, tokių kaip „I SLAVE: šiuolaikinė meilės istorija“; „Yet Another Day in Paradise“, „Hands Up“ ir „Paveikslas“, šokio spektakliai bus rodomi ne tik Lietuvoje, bet ir Austrijoje, Vokietijoje, Italijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

„Metai bus pilni įvairiausio pobūdžio, šokio meno kūrinių, mūsų mylimų meninių akcijų ir edukacinių veiklų. Tikėkimės, kad tik jėgų nepritruktų.“ – teigia Agnietė, Greta ir Domantė.


„Be kompanijos“ veiklas dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, partneris „Kirtimų kultūros centras“.