Naujame spektaklyje vaidinantys vaikai: čia viską darome taip, kaip patys mąstome

Spalio 19 ir 20 dienomis Menų spaustuvės kišeninės salės scenoje pasirodys ne teatro žiūrovams pažįstami profesionalūs aktoriai, o vaikai. Spektaklio kūrėjais tapę 8-11 metų kūrybinio eksperimento dalyviai Barbora Babickaitė, Adolfas Baranskis, Miroslav Bobin, Agnija Lysovskytė, Vytis Norvaišas, Adelija Popovaitė ir Mantė Žymantaitė savaip interpretuos dramaturgijos klasiką, Antono Čechovo „Žuvėdrą“ – jų eksperimentinis spektaklis, pavadintas „Žuvėdra (remix)“, bus skirtas ne bendraamžių publikai, o suaugusiesiems.

 Analogų Lietuvoje neturintis eksperimentas

Projekto iniciatorius, Menų spaustuvės jaunųjų menininkų programos „Atvira erdvė’19“ laimėtojas Gediminas Rimeika, su „Žuvėdra (remix)“ debiutuojantis kaip režisierius, teigia, jog idėja kurti spektaklį su vaikais kilo svarstant apie įprastai teatre neleistinus dalykus, nerašytas teatrines dogmas. Lietuvos scenoje suaugusiesiems vaidinantys vaikai – vis dar neįprastas reiškinys, tad Gediminui bei jo bendražygiams kompozitorei Agnei Matulevičiūtei ir prodiuserei Rusnei Kregždaitei tapo įdomu, kaip vaikai galėtų atrodyti profesionalioje scenoje, kokio pasiruošimo jiems reikėtų, siekiant perteikti tam tikras idėjas.

Amžinieji visuomenės klausimai – vaikų lūpomis

Dar vasarą įvykusios teatro stovyklos, išaugusios į spektaklio repeticijas, metu projekto iniciatoriai siekė sukurti metodiką, leidžiančią perteikti vaikų pasaulėžiūrą, iniciatyvą paliekant vaikams, tačiau tuo pačiu išlaikant profesionaliai kūrybai keliamus reikalavimus. „Žuvėdra“ – klasikinis kūrinys su klasikine fabula, kuria galima lengvai manipuliuoti. Joje yra užkoduotos pagrindinės vertybės – meilė, kūryba, šeima – o tokiomis temomis yra lengva kalbėtis su vaikais. Scenoje jie interpretuoja šias temas, tad išvysime suaugusiųjų pasaulį vaikų akimis”, - pasakoja A. Matulevičiūtė. Anot spektaklio režisieriaus Gedimino Rimeikos, panašu, jog eksperimentas pavyko: „Nesu matęs, kad vaikai taip gerai atliktų tam tikras užduotis, patys improvizuotų ir kurtų. Tai buvo pats didžiausias tikslas, kurį vyliausi pasiekti bent jau paskutinę savaitę, tačiau mums tai pavyko per keletą repeticijų“.

Teatras – galimybė būti tuo, kuo nori

Patys mažieji kūrėjai taip pat džiaugiasi dėl sėkmingai besiklostančio kūrybinio proceso. Vaikai vienbalsiai sutinka – „Žuvėdra (remix)“ leidžia jiems tapti tuo, kuo nori. „Šiame spektaklyje visas pasaulis yra sudėtas iš Ninų ir Treplevų, tačiau kad vėliau mes tampame tuo, kuo norime būti - pavyzdžiui, aš tampu dainininke Billie Eilish“, - pasakoja spektaklyje vaidinanti Adelija. Tarp vaikų idealų, kuriuos įkūnyti leidžia teatrinis žaidimas – žymūs sportininkai, šokėjai ar net filmų herojai. Pavyzdžiui, brazilų futbolininku Ronaldinho spektaklyje pavirsti nusprendęs Miroslavas scenoje nesiskiria su kamuoliu. „Man patinka, kad čia galima susitikti su draugais ir tapti, kuo noriu“, - sako Miroslavas. Tuo tarpu Agnija pasirinko tapti populiaraus veiksmo filmo veikėja: „Mano personažas yra Mistika, kurią filme „Iksmenai“ vaidina Jennifer Lawrence. Ji yra visa mėlyna ir gali pavirsti į ką tik nori!“

Laisvos kūrybos malonumas

Anot spektaklio iniciatorių G. Rimeikos, A. Matulevičiūtės ir R. Kregždaitės, svarbiausia užduotis pradėjus vykdyti eksperimentinį projektą buvo ne galutinis rezultatas, o galimybė atskleisti vaikų kūrybines jėgas ir suteikti jiems improvizacijos galimybę. Panašu, jog tikslą pasiekti komandai pavyko – projekte dalyvaujantys vaikai džiaugiasi prasmingai praleistu laiku ir nekantriai laukia galimybės pasirodyti suaugusiesiems. „Man patinka kurti teatrą todėl, kad mes išreiškiame savo mintis ir galime maivytis, o ne elgtis kaip tikrame suaugusiųjų teatre, kur viskas turi vykti pagal pjesę, taip, kaip nusprendžia režisierius. Čia paprasčiausiai viską darome taip, kaip mes mąstome“, - įspūdžiais dalinasi spektaklyje vaidinanti Mantė. Pasak mergaitės, vaikai repeticijų metu dirba ne pagal pjesę, o pagal atmintį: „Mes kelias pirmas repeticijas perskaitėme pjesę, o kai pradėjom statyti spektaklį, maždaug prisiminėm žodžius ir pradėjome kurti. Mes tiesiog paėmėm šitą spektaklį ir jį truputį remiksuojam, darom pagal savo nuomonę ir taip kaip mes norim, kad viskas būtų.“ Mažojo aktoriaus Adolfo teigimu, repeticijos svarbiausia – kurti fantaziją. „Padirbęs čia jaučiuosi kaip suaugęs – darau teatrą“, - juokiasi berniukas. Tuo tarpu jo bičiulis Vytis sako, jog labiausiai teatrą kurti motyvuoja vadovų suteikiama laisvė: „Man „Žuvėdra (remix)“ patinka todėl, kad čia tu viską darai laisviau. Neprašo būtinai stovėti ten ir ten, išmokti tą ir tą. Viską lengviau padaryti, kai esi laisvas. Tame atsiranda ir linksmumas eiti į teatrą, jį kurti, nes jeigu viskas būtų griežta, tada nebūtų jokio noro čia būti.”

Eksperimentinio spektaklio „Žuvėdra (remix)“ premjera – spalio 19 ir 20 dienomis 19 val. Menų spaustuvėje