„Circus PUSH“ proga galima išvysti naujausius šiuolaikinio cirko kūrėjų darbus!


Lietuvoje veikianti „Šiuolaikinio cirko asociacija“ jau kelerius metus organizuoja projektą „Circus PUSH“, kurio metu kultūra besidomintiems žiūrovams galima išvysti pačius šviežiausius šiuolaikinio cirko kūrėjų darbus! Gruodžio 5 d., „Dūmų fabrike“ bus pristatomi tarptautinės komisijos atrinkti net penki nauji šiuolaikinio cirko darbai!


„„Circus PUSH“ projektu siekiame sustiprinti Lietuvos šiuolaikinio cirko lauko pagrindą ir svarbiausią jo elementą, be kurio nėra cirko meno – kūrybinį procesą. Šio projekto dėka pastebime bendrą Lietuvos kūrėjų aktyvumą, kurio ateities rezultatas – dar daugiau profesionalių šiuolaikinio cirko darbų, sukurtų pačių Lietuvos menininkų. Suteikdami saugią aplinką kurti, bendradarbiauti ir diskutuoti apie kūrybinius procesus, tikimės skatinti menininkus laisvai kurti bei jausti visos Baltijos cirko bendruomenės palaikymą ir aišku žiūrovams išvysti šiuolaikinio cirko pasirodymus!“,- pasakoja viena iš „Šiuolaikinio cirko asociacijos“ steigėjų Elena Kosovec.



Jau gruodžio 5 d. „Dūmų fabrike“ vyksiančiame renginyje atrinkti šiuolaikinio cirko kūrėjai, susirinkusiai publikai pristatys savo darbų eskizus (angl. „work in progress“. „Nors Lietuvoje eskizų pristatymo kultūra dar nėra plačiai išvystyta, tačiau tai labai svarbus žingsnis kiekviename kūrybiniame procese, kuris suteikia kūrėjams ypatingai daug naudos toliau vystant savo kūrybinius projektus“,- pasakoja renginio organizatoriai. Vakaro metu išvysime penkis Lietuvoje reziduojančių bei kuriančių menininkų darbus.


Gamtos įkvėpimų paieška šiuolaikiniame cirke 


Lietuvoje gyvenanti ir Kaune su šiuolaikinio cirko trupe „Kanta Company“ kurianti Aino Mäkipää pristatys savo darbo „Gandras“ eskizą. Aino susižavėjo gandrais, kai tik atvyko gyventi į Lietuvą, ji ieško ir randa gandrų ir cirko menininkų paralelių, nes jie juk irgi sezoniškai migruoja, visai kaip ir cirko artistai. „Gandro dualumas, su jo elegantiška išvaizda ir purvina kasdienybė man intriguoja ir tampa pagrindu spektaklio scenografijai. Šis pasirodymas bus vizualus bei tyrinėjantis ryšį su gandrais, remsis liaudies dainomis, moksliniais tyrimai ir šių didingų paukščių stebėjimais jų natūraliame gyvenime“,- pasakoja Aino.


Nesibaigianti pradžia


Gruodžio 5 d. taip pat bus pristatomas ir solinis Kęsto Matusevičiaus darbas „Prelude“. Šio pasirodymo pagrindinės ašys – pasiruošimas ir atidėliojimas, kurios žaidžiamos absurdu ir komedija. „Pagrindinis veikėjas aktorius Liudas, kuris niekaip negali pradėti savo spektaklio, nes turi sau išsikeltus per didelius lūkesčius. Šio spektaklio koncepcija yra ta, kad jis bus daugiausiai ne matomas, o girdimas – tai tarsi cirko pasirodymas už „užuolaidos““,- savo mintimis dalinasi Kęstas.



Cirkas – maisto prekių parduotuvėje


„Circus PUSH“ renginio metu išvysime ir trupės „Būda.collective“ naujausio darbo „Maisto prekės“ eskizą. „Spektaklis sukasi apie mums visiems gerai pažįstamą vietą, kuri yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis – maisto prekių parduotuvę. Gal niekada nesusimąstome, bet juk maisto prekių parduotuvės yra įdomi vieta, kurioje visi, įskaitant niekada nesikeičiančias kasininkes, stengiasi sugyventi darniai. Norime tyrinėti paprastos lietuviškos parduotuvės kasdienybę ir joje vykstančias situacijas. Mes ir patys užaugome tokiose parduotuvėse, kur saldainiai buvo skanesni, gumos pasirinkimas didesnis, o dirbančios kasininkės atrodė galinčios daryti stebuklus“,- dalinasi trupės nariai.

Spektaklio pirmame plane - humoristinis maisto prekių parduotuvės vaizdas su joje esančiais veikėjais, spektaklyje daugiausia kalbama apie skirtingą skirtingų žmonių požiūrį į tas pačias gyvenimo situacijas. Tai kitoks spektaklis kolektyvui „Būda.collective”, leidžiantis nerti į nepažįstamus vandenis, kupinus juoko, improvizacijos, atvirumo ir paprastumo.


„Pop-art“ meno inspiracijos šiuolaikiniame cirke


Gruodžio 5 dieną, „Dūmų fabrike“ trupė „Taigi cirkas“ pristatys eskizą „Soucisson“, kuris yra pop-art‘o meno inspiruota performatyvi instaliacija, kurioje žiūrovai pasiners į absurdišką cirko objekto bei atlikėjo desakralizavimo procesą. „Dažnas cirko kūrinių bruožas – idealus kūnas, cirko artistas – herojus, turintis nežmoniškų sugebėjimų, tobulai valdantis rekvizitą, situacijas bei savo kūną. O kas vyksta kai herojus nesuvaldo vienos ar visų šių kintamųjų? Ar jis išlieka herojumi ir tada kai objektas iš didingo tampa absurdišku, nesuvaldomu, neegzistuojančių?“,- tokius klausimus užduoda vienas iš trupės kūrėjų Konstantin Kosovec.


Šiuolaikinis cirkas ir tėvystė

 

Šiuolaikinio cirko kūrėjų pora Marija Baranauskaitė-Liberman ir Markas Liberman pristatys savo naujausio darbo eskizą - „Sauskelnių projektas“, kuris tyrinėja ryšį tarp žmonių ir sauskelnių. Marijos pasirodymai garsėja radikalia į objektą orientuota kūrybos praktika. Ankstesniame darbe „Sofos projektas“ buvo bandoma susitelkti į objektą kaip tikrąją performanso publiką, o „Ančių pasirodymo“ atlikėjais tapo tikros, parke gyvenančios antys, tad tęsiant šią kūrybinę patirtį Marija ir Markas tiria objektą, kuris juos kaip naujus mamą ir tėtį lydės dar bent kelis metus – sauskelnės.



„Circus PUSH“ projekto metu bendradarbiavimas vyksta su pagrindinėmis Baltijos regiono organizacijomis bei erdvėmis, o „Šiuolaikinio cirko asociacija“ kurdama ryšius tikisi palengvinti bendravimą šiuolaikinio cirko viduje bei atverti dar daugiau galimybių cirko kūrėjams, planuojant tiek dabartinius, tiek savo ateities kūrybinius procesus. Po eskizu viešo pristatymo šiuolaikinio cirko kūrėjai taip pat turės galimybę gruodžio 9-10 dienomis „Menų spaustuvės“ erdvėse dalyvauti dirbtuvėse, kurias ves tarptautinio lygio dėstytoja – Aedin Walsh.


Renginys nemokamas, nemokamą bilietą kviečiame įsigyti čia: https://tickets.paysera.com/lt/event/circus-push-pristatymas 

Projektą „Circus PUSH“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.