Seniausiame Švedijos trumpametražių filmų festivalyje – išskirtinis dėmesys lietuviškam trumpametražiui kinui

Šiandien prasidedančiame 43-ajame Upsalos trumpametražių filmų festivalyje – vienas didžiausių lietuviško trumpametražio kino „fokusų“ Europoje pastaraisiais metais. Čia visą savaitę Švedijos kino žiūrovams ir festivalio svečiams bus pristatyta daugiau kaip penkiolika lietuviškų trumpametražių filmų. O penktadienį kino industrijos atstovai bus kviečiami į kino režisierės ir scenaristės Marijos Kavtaradzės meistriškumo kursus.

Upsalos trumpametražių filmų festivalis – vienas reikšmingiausių Europoje bei seniausias ir didžiausias tarptautinis trumpametražių filmų festivalis Švedijoje, įkurtas 1982 m. Festivalis kasmet pristato plačią pasaulinio kino panoramą, rengia tarptautines ir nacionalines konkursines programas, specialiąsias temines programas ir retrospektyvas, kuriose iš viso parodoma per 300 trumpametražių filmų. Festivalis turi „Oskarų“ apdovanojimų, Europos kino akademijos ir Britų akademijos kino ir televizijos apdovanojimų kvalifikacijas.

Spalio 21–27 dienomis festivalyje Lietuva prisistatys šalies-viešnios kvietimu. Specialiai šiai progai kino kritikė, tyrėja ir programų kuratorė Mantė Valiūnaitė sudarė tris lietuviško trumpametražio kino programas, kurioje – šešiolika lietuvių kūrėjų darbų. Šiose programose bus parodyta išsami lietuviško trumpametražio kino panorama nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo laikotarpio iki šių dienų.

Programoje pavadinimu „Lithuania: Little Big Escapes“ pristatomi pastarojo dešimtmečio naujosios kino kartos kūrėjų darbai: „Man dvim keli“ (rež. Marija Kavtaradzė), „8 minutės“ (rež. Dovilė Šarutytė), „Motinos diena“ (rež. Kamilė Milašiūtė), „Kaukazas“ (rež. Laurynas Bareiša), „Kolektyviniai sodai“ (rež. Vytautas Katkus), „Šeima“ (rež. Titas Laucius). Pasak programos kuratorės M. Valiūnaitės, jauni Lietuvos vaidybinio kino kūrėjai skiria nemažai dėmesio kasdieniam gyvenimui ir šeimos dinamikai. Vieni analizuoja socialinę aplinką, kurioje žmonės gyvena, o kiti priima asmeniškesnį požiūrį. Ši programa suteikia naujosios kartos Lietuvos kino kūrėjų apžvalgą, kurie tyrinėja savitą poetiką, vaizduodami kasdienes patirtis – nuo sudėtingų situacijų iki paprastų, trumpalaikių pabėgimų.

Antroje programoje „Lithuania: Bodily Functions“ pateikiama animacinių, video meno ir vaidybinių trumpametražių filmų sintezė. Į ją atrinkti penki filmai: „Žonglierius“ (rež. Skirmanta Jakaitė), „Ta, kuri žino“ (rež. Eglė Davidavičė), „Ieva“ (rež. Domas Petronis, Vytautas Plukas), „Bejėgis vaistas“ (rež. Milda Januševičiūtė, Miša Skalskis). „Ši programa pristato skirtingus požiūrius į žmogaus kūno sudėtingumo ir jo funkcijų tyrinėjimą. Ji gilinasi į natūralius procesus, kuriuos patiriame visi, tačiau dažnai sunkiai priimame, ir nagrinėja pastangas perprogramuoti elgesį siekiant tobulesnės savęs versijos. Per įvairias meninės išraiškos formas programa kviečia žiūrovus įsitraukti į

subtilius kūniškos patirties niuansus – nuo kasdienės ir giliai asmeninės iki santykių aspektų, kurie įtraukia kitus ir meta iššūkį visuomenės normoms,“ – programą pristato kuratorė M. Valiūnaitė. Trečioji lietuviško trumpametražio kino programa „Lithuania: Past Within Us“ skirta dokumentinio kino apžvalgai. Joje penki skirtingu laikmečiu sukurti trumpieji dokumentiniai filmai: „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“ (rež. Arūnas Matelis), „Neregių žemė“ (rež. Audrius Stonys), „Juoda dėžė“ (rež. Algimantas Maceina), „Europa 54 54′-25 19′ (rež. Deimantas Narkevičius), „Aldona“ (rež. Emilija Škarnulytė). Kaip teigia programos sudarytoja M. Valiūnaitė, šioje programoje matomos ir nematomos sovietinės praeities žymės susilieja į dialogą keldamos klausimus, kurie išlieka svarbūs šalyje, persekiojamoje okupacijos randų.

Šių metų festivalio konkursinėje programoje – taip pat dėmesys lietuviškam kinui. Režisieriaus Luko Kacinausko naujausias trumpametražis filmas „Laimingų kitų!“ atrinktas į vieną iš tarptautinių konkursinių programų pavadinimu „6 × Love“. Filmui tai tarptautinė premjera, o jį festivalyje pristatys pats režisierius ir viena iš prodiuserių Brigita Beniušytė.

Be lietuviškų trumpametražių filmų programų pristatymo festivalyje vyks ir lietuvių kino režisierės ir scenaristės Marijos Kavtaradzės meistriškumo kursai. Švedijos kino kūrėjų bendruomenei bei kartu ir festivalio svečiams skirtuose kursuose M. Kavtaradzė ne tik papasakos apie savo kūrybinį kelią, bet ir pasidalins praktiniais patarimais apie scenarijų rašymo ypatumus trumpametražiuose ir ilgametražiuose filmuose. Meistriškumo kursai vyks penktadienį, spalio 25 d.

Festivalyje dalyvaus ir savo filmus pristatys lietuvių kino kūrėjai Arūnas Matelis, Marija Kavtaradzė, Lukas Kacinauskas, Brigita Beniušytė, specialias lietuviško kino programas pristatys kino kuratorė Mantė Valiūnaitė, o lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė dalyvaus festivalio nacionalinės konkursinės programos žiuri komisijoje.


Lietuviško kino programų pristatymą 43-ajame Upsalos trumpametražių filmų festivalyje rengia lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ kartu su kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje, Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson ir Lietuvos kino centru.


Daugiau informacijos apie Upsalos trumpametražių filmų festivalį ir šių metų programą: https://shortfilmfestival.com/en/.