2014

Sausis

Tradiciškai metus Menų spaustuvė pradeda tarptautiniu teatro festivaliu vaikams ir paaugliams „Kitoks teatras vaikams“. Sausio 13-20 d. Menų spaustuvės erdvės atveriamos žaidimams, pažinimui ir kūrybinėms vaikų fantazijoms. Festivalyje, kurį pristatyti Lietuvoje padeda „Nordic Culture Fund“ – Skandinavijos vaikų teatrą atstovaus trupės iš Danijos („Teatret Kimbri“ ir jų lėlių spektaklis „Kaip gyveni?“), iš Suomijos atvyksta „The Amazing Magic Theatre & TT13“ su 4D spektakliu visiems, besidomintiems naujausiomis technologijomis – „Pašalietis“, Švedijos „Carrasco Dance Company“ pasirodys su įvairiais šokio žanrais kurtu spektakliu „Bartolomeo“. Taip pat festivalio programoje svečiai Lenkijos – „Atofri Theatre“, su ne vieną apdovanojimą pelniusiu muzikiniu spektakliu „Ponas Satie – pagaminta iš popieriaus“. Patiems mažiausiems skanų pasirodymą paruošė trupė iš Vokietijos „tanzfuchs PRODUKTION“. Spektaklyje „Niam-niam!“ kartu su publika šoks ir dainuos net šaukšteliai ir puodukai.
Programoje taip pat pristatomi ir naujausi Lietuvos kūrėjų darbai. Menų spaustuvė pristatys vieną geriausių savo spektaklių šeimai – 3D animacijos spektaklį „Tėčio pasaka“, kuris nukelia į stebuklingą ir spalvotą „:-PbPbP“ šalį. „Stalo teatras“ parodys bene linksmiausią savo pasirodymą – „Tarmių stalas“. Retai sostinėje pasirodantys svečiai iš pajūrio – Klaipėdos lėlių teatras atvyksta su naujausiais darbais – linksmais ir jaukiais spektakliais – „Sudaužytas kiaušinis“ ir „Arbatėlė“. Šokio teatras „PADI DAPI Fish“ – festivalyje pristatys šokio spektaklio „Baltoji lopšinė“ premjerą.

Vasaris

Vasario mėnesį Menų spaustuvės salėse svečiuojasi Klaipėdos šokio teatras „Padi dapi fish“, kuris sostinės publikai pristato net tris naujausius savo darbus: šiuolaikinio šokio spektaklį visai šeimai „Baltoji lopšinė“, mono spektaklį su gyva muzika „Tuaš“ ir Agnijos Šeiko šokio spektaklį „Aikštelėje laisvų vietų nėra“.

Klaipėdos jaunimo teatras ir režisierius Valentinas Masalskis atvyksta su dviem naujais spektakliais – „Batų istorijos“ ir „Kita mokykla“.

Kauno šokio teatras „Aura“ pristato choreografo iš Vokietijos ir šokėjų iš Lietuvos bendrą kūrybą spektaklyje „Melancholijos dėžutė“.

Kovas

Kovo 27 d. Tarptautinės teatro dienos proga Panevėžyje išdalinami aukščiausi šalies teatriniai apdovanojimai – „Auksiniai scenos kryžiai“. Nominacijos buvo paskelbtos 14-oje kategorijų, net 8-iose iš jų buvo nominuoti Menų spaustuvėje darbai ar pasirodantys menininkai, 7-iose iš jų laimėti apdovanojimai.

* Jaunasis menininkas – Dainius Jankauskas („Mūsų klasė“, LNDT; „59‘Online“, Menų spaustuvė)
* Geriausia metų kompozitorė - Rita Mačiliūnaitė („59‘Online“, „W(o)men“)
* Geriausias spektaklis vaikams – Tėčio pasaka (PetPunk, Atviras ratas ir Menų spaustuvė)
* Mantas Stabačinskas į apdovanojimų sceną turėjo kilti net du kartus, kaip geriausias šokėjas ir kaip vienas iš spektaklio „Contemporary?“ kūrėjų ir atlikėjų. „Contemporary?“ pelnė „Auksinį scenos kryžių“ kaip Metų scenos reiškinys (dramaturgė Sigita Ivaškaitė, šokėjai Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir M.Stabačinskas, šviesų dailininkas Povilas Laurinaitis)

* Už choreografiją buvo įvertinti Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius (urbanistinio šokio teatro „Low Air“ kūrėjai - „Auksinį scenos kryžių“ pelnė už choreografiją Vido Bareikio spektakliui „Kelionė namo“)

* Lėlių ir objektų teatro kategorijoje - režisierė ir dailininkė Saulė Degutytė („Tarmių stalas“, Stalo teatras)

Auksinių scenos kryžių nominantai:
* Jaunojo menininko kategorijoje – režisierė Loreta Vaskova („59‘Online“) ir šviesų dailininkas Povilas Laurinaitis („59‘Online“, „W(o)men“, „Contemporary?“, „Kelionė namo“, „Aritmijos“)
* Už geriausią scenografiją – spektaklio „Tėčio pasaka“ kūrybinis duetas – Andrius Kirvela ir Gediminas Šiaulys (studija PetPunk)

Balandis

Balandžio mėnesį Menų spaustuvės erdvės atveriamos muzikiniams projektams.

Operomanija pristato kamerinės operos „TrueTrueStory“ premjerą (Kūrybinė komanda: Albertas naviskas | muzika, Loreta Vaskova | teatras, Simona Biekšaitė | teatras).
Juodoji salė sulaukia tikrų melomanų. Vienas po kito čia pristatomi perspektyviausių Lietuvos muzikos kūrėjų koncertai. Debiutinį albumą pristato grupė „Sheep Got Waxed“, akustinius koncertus surengia retai tėvynėje koncertuojanti Alina Orlova, prisistato grupė „Without Letters“.

Gegužė

Gegužės 9 – 15 d. vyksta tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis‘14“. Menų spaustuvės erdvėse pristatomi geriausi Lietuvos šiuolaikinio šokio darbai („Contemporary?“ | Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas, „Ieškojimų kabinetas“ | Kauno šokio teatras Aura, „Atmintis“ |Loreta Juodkaitė, „ID:D&G“ | Mantas Stabačinskas ir Marius Pinigis, „Aritmijos“| Vyčio Jankausko šokio teatras, „W(o)men“ | Jerome Meyer), „Kelionė namo“ | Laurynas Žakevičius ir Airida Gudaitė.

Festivalio programa džiaugdamasi pristato lietuvių kūrėjus, kuriančius užsienyje: „Work“ | Andrius Katinas (Suomija), „Criseless“ | Andrius Mulokas (Olandija), „Kūnai“ | Ugnė Dievaitytė (Ispanija), „Miss pasaulis 2014 Lietuva“ | Vilma Pitrinaitė (Belgija).

Taip pat „Naujajame Baltijos šokyje“ publikai pristatomi kaimyninių šalių šiuolaikinio šokio pavyzdžiai (pasirodymus rodo Estijos ir Latvijos choreografai), abejingų nepaliko ir trupės iš Izraelio („Dafi“ šokio grupė) pasirodymai.


Birželis

Menų spaustuvė, prisijungdama prie nemiegančio miesto, siūlo savo naktinėjimo interpretaciją ir dalyvauja „Kultūros nakties‘14“ programoje.

Šiltadaržio gatvėje iki sutemų skamba muzika (Vido Bareikio ir jo naujos „vienos nakties“ grupės koncertas), sukasi šokėjai (Low Air Urbanistinio šokio teatras pristato „street dance battle“), prisnūdusius žadina trumpametražių filmų peržiūros (programą ruošia Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“), o meniškas sielas budina tarptautinis jungtinis Simonos Biekšaitės ir menininkių iš Norvegijos bei Estijos projektas „Pink Cloud Effect“.

Rugsėjis

Menų spaustuvė sezoną pradeda devintuoju tarptautiniu šiuolaikinio cirko festivaliu „Naujojo cirko savaitgalis“. Rugsėjo 9-14 d. Menų spaustuvėje ir Lukiškių aikštėje pristatomos įdomiausios cirko trupės iš Suomijos, Prancūzijos, jungtinis kolektyvas iš Nyderlandų bei suteikiama galimybė publikai pasirodyti ir jauniesiems Lietuvos šiuolaikinio cirko artistams.

Festivalį atidaro Suomijos ir Prancūzijos cirko žvaigždė Janis Nuutinenas su „Objektų cirko trilogija“, į Vilnių atvyksiantis beveik tiesiai iš vieno prestižiškiausių Šiaurės šalyse – Helsinkio – festivalių.

„Objektų cirko trilogija“ – tai trys spektakliai („Tiesiog cirkas“, „Dar tikresnis cirkas“ ir „Tas tikrasis cirkas“), vykstantys vienas paskui kitą trijose skirtingų formų cirko palapinėse, kurios įsikuria Lukiškių aikštėje. Žonglierius, pasitelkęs antikvarinius objektus ir 50-ųjų muziką, kuria neįprastas istorijas.

Į šiųmetį festivalį atvyksta jauna kylanti prancūzų šiuolaikinio cirko žvaigždė Clément Dazin. Jis atveža ne tik jau daugybę festivalių ir scenų Europoje apkeliavusį minimalistinį mono spektaklį „Šnabždesys“, bet ir naujausią savo kūrinį „R2JE“, kurį pastatė su japone šokėja Chinatsu Kosakatani. Jo premjera liepos pradžioje įvyko specialioje garsiojo Avinjono festivalio Prancūzijoje programoje „Sujets à Vif“.

Laukia ir premjera – prancūzų trupės „Cie Les Choses de Rien“ spektaklis „Mouvinsitu“. Žiūrovai kviečiami į kelionę, kurioje kūrėjai pasakos istoriją, supintą iš šiuolaikinio šokio judesių, virtuoziškai judančių akrobatų kūnų ir filmuotos vaizdo medžiagos projekcijų, kurios tampa gyva spektaklio dalimi. Trejus metus atlikėjai Boris Gibé ir Florent Hamon tyrinėjo šiuolaikinį šokį, cirką ir vaizdą, o rezultatą vieniems pirmųjų pristato Vilniaus publikai.

Jau antrus metus mūsų festivalyje dalyvauja lietuvaitė Monika Neverauskaitė su savo bendraminčiais iš Olandijos, Belgijos ir Prancūzijos aukštųjų cirko mokyklų, pristatantys skirtingas šiuolaikinio cirko disciplinas dešimtyje trumpų pasirodymų.

Kasmet festivalyje Lietuvai atstovauja mūsų šalies šiuolaikinio cirko menininkai. Šįkart pasirodė akrobatas ir žonglierius Konstantinas Kosovecas su naujausiu savo pasirodymu „1854“.

Spalis

Vilniuje vyksta tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“. Kaip ir kasmet dalis programos pristatoma Menų spaustuvėje. Juodojoje salėje – Hotel Pro Forma (Danija) „Juokas tamsoje“, „Shoot/Get Treasure/Repeat“ (Post Theatre iš Rusijos), naujausias E. Nekrošiaus darbas „Jobo knyga“ ir tikriausiai pirmą kartą festivalio istorijoje – programoje spektaklis vaikams („Tėčio pasaka“) ir šokio spektaklis („Contemporary?“).

9-asis tarptautinis trumpų filmų festivalis „Vilniaus kino šortai“ pristato: Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų forumas „Baltic Pitching Forum 2014“. Tai antrą kartą rengiamas naujausių trumpametražių filmų projektų pristatymo renginys, kurio metu Lietuvos, Latvijos ir Estijos kūrėjai savo idėjomis sieks sudominti Europos kino profesionalus iš televizijų, festivalių, kino gamybos ir platinimo kompanijų.

Teatras „Atviras ratas“ švenčia dešimties metų jubiliejų ir pristato pirmąjį savo spektaklį, kuris visą dešimtmetį buvo rodomas Menų spaustuvėje – autobiografines improvizacijas „Atviras ratas“. Taip pat pristato naujausią režisieriaus Aido Giniočio spektaklį „Apie žmogų, nužudžiusį gulbę“.

Vienintelis Lietuvoje objektų teatras – „Stalo teatras“ taip pat švenčia jubiliejų – ir publikai pristato per visą gyvavimo laikotarpį sukurtus bei pripažinimą pelniusius spektaklius vaikams ir visai šeimai („Avinėlio kelionė“, „Vėjų motė“, „Tarmių stalas“, „Peliukas gitaroje“ ir kt.).

„Cezario grupė“ pristato du naujausius spektaklius. Pirmą kartą su „Cezario grupe“ dirbo Rolandas Kazlas, kurio režisūrinis debiutas Menų spaustuvėje – vienos dalie spektaklis „Tankumyne“. Po ilgos pertraukos į Lietuvą sugrįžo ir pats režisierius Cezaris Graužinis, kuris pristatė makabrišką komediją „Dr. Faustas“.

Lapkritis

Menų spaustuvė, tęsdama tradicijas ir įgyvendindama vieną pagrindinių savo tikslų – suteikti galimybę debiutuoti pradedantiems kūrėjams, skelbia projekto jauniesiems menininkams „Atvira erdvė“ 2014 m. premjeras. Šį rudenį Menų spaustuvės scenoje – choreografiniai debiutai, pirmasis Lietuvoje video spektaklis vaikams ir gerai žinomo kino režisieriaus teatro projektas.

Jaunosios kūrėjos Sigita Juraškaitė ir Agnietė Lisičkinaitė pristato choreografinį debiutą šokio spektaklyje „Popular Problems“. Šis spektaklis – tai idėjų rinkinys, nuo kurių atsispirdamos jaunos choreografės mąsto apie moters laisvę. Lapkričio 27, 28 d. į didžiąją Menų spaustuvės salę žengia Jonas Tertelis, pristatantis teatro projektą „YesMoonCan“ . Apsiėmęs ne tik režisuoti, bet ir pats rašyti pjesę spektakliui, jis, su kūrybine komanda, pasakos apie du žmonių tipus: kuriančius ir ieškančius problemų. Problemų, kurių iš tiesų galbūt net nėra.

Lapkričio 29 – 30 d. pirmą kartą Lietuvoje pristatytas lėlių spektaklis, kuris kuriamas naudojant gyvą filmavimo techniką. Naują interaktyvų lėlių ir gyvo kino spektaklį vaikams „Mergaitė su degtukais“ kuria Imantas Precas, Šarūnas Datenis ir Karolis Algimantas Butvidas. Kūrėjų komanda pasirinko populiarią H.K. Anderseno pasaką „Mergaitė su degtukais“, kuri kalba aktualiomis, tačiau nelengvomis temomis. Naudojant spektaklio menines priemones jaunajai auditorijai bus kalbama apie nepriteklių šeimoje, žmonių abejingumą kito nelaimei ir sumaterialėjusios visuomenės problemas. Spektaklio scenografiją sudaro sumažintas miesto maketas, kuriame vaidina lėlės ir vyksta visas spektaklio veiksmas.

Lapkričio mėnesį vyksta jau šeštasis šiuolaikinio šokio festivalis „Bičių sąskrydis“. Kauno šokio teatras „Aura“ ir kompanija iš Vokietijos „Artscenico“ pristato autobiografijomis grįstą šokio spektaklį „Gyvenimų aprašymai“. Choreografė Erika Vizbaraitė pristato naujausią savo choreografinį darbą, spektaklį „K.ID“.

Gruodis

Gruodžio mėnesį pristatomos paskutinės metų premjeros. Stalo teatras kviečia mažuosius žiūrovus į sapnų spektaklį „Didysis Dūdininkas“, o režisierė Ieva Stundžytė, dirbanti su „Atviro rato“ komanda pristato naujausią savo darbą – „Va Banque“ premjerą pagal A. Čechovo pjesę „Meška“. Šokio teatras „Dansema“ jaunajai auditorijai bando atsakyti į klausimą, „iš kur aš atsiradau“, pristatydami spektaklį „Maži stebuklai“ (choreografė ir idėjos autorė Birutė Banevičiūtė, šoka: Agnė Ramanauskaitė ir Mantas Stabačinskas).