2013

Sausis

Menų spaustuvėje jau trečius metus sausis skelbiamas – vaikų mėnesiu. Sausio 15- 20 d. čia vyksta tarptautinis festivalis „Kitoks teatras vaikams“. Visos erdvės atveriamos pažinimui ir žaidimams, o festivalio programa sudaryta taip, kad kiekvienai vaikų amžiaus grupei galėtume pasiūlyti įdomius renginius.
Mažiausieji kviečiami „parkuoti“ savo transporto priemones Menų spaustuvės vežimėlių stovėjimo aikštelėje ir leistis į spalvų ir judesių pažinimą spektakliuose „Mozaika“ (šokio teatras „Dansema“) ir svečių iš Danijos pasirodyme „Vėl ir vėl“. Festivalio organizatoriai nepamiršo ir jaunimo. Žiūrovams (kurių jau nedrįstame vadinti vaikais) nuo 15 metų, Menų spaustuvė pristatė svečių iš Norvegijos – cirko artistės Katja Lindeberg ir muzikanto Magnuso Børmarko pasirodymą „Klinsj“. Trupė iš Švedijos „MemoryWax“ paprastai ir suprantamai pristatė ekologinę temą – spektaklis „Šiukšlės“ kalba apie perdirbimo ir rūšiavimo svarbą mūsų gamtai. Klaipėdos lėlių teatras parodė naujausią savo darbą - šiltą ir minkštą spektaklį „Raudonkepuraitė“ . Spektaklio „VVV+v“ kūrėjai (menininkų grupė „Žuvies akis”) kartu su vaikais scenoje leidosi į vaizduotės kelionę, kurioje virvė gali virsti kuo tik panorėsite. Pati Menų spaustuvė festivalio metu pristatė audiovizualinį spektaklį „Gaidelis pinigautojas“, kurio idėjos autoriai ir atlikėjai – Šarūnas Datenis ir Antanas Dubra – vėliau 2013 m. bus apdovanoti Auskiniu scenos kryžiumi. „Cezario grupės“ pakvietė į 3D premjerą - spektaklį „Superagentas 000“, na o festivalį simboliškai užbaigė Saulė Degutytė ir „Pasaka apie karalius“ („Stalo teatras“).

Vasaris

Tęsdami vaikišką temą Menų spaustuvė, kūrybinė studija „PetPunk“ ir teatro „Atviras ratas“ aktoriai – pirmą kartą Lietuvos teatro scenoje pristatė įspūdingą animacijos spektaklį visai šeimai – „Tėčio pasaka“. Užburiančių vaizdų, technologinių sprendimų, originalios muzikos, lėlių ir kostiumų šou nepaliko abejingų nei teatro kritikų, nei mažiausiųjų žiūrovų. Šis spektaklis svarbus Menų spaustuvei dar ir dėl to, kad jis tapo puikiu rezidentų bendradarbiavimo pavyzdžiu ir sėkmingu kūrybiniu rezultatu.

Kovas

Choreografė Loreta Juodkaitė apdovanojama Vyriausybės kultūros ir meno premija. Po iškilmingos premijų įteikimo ceremonijos Vyriausybės rūmuose ji skuba švęsti, kartu su savo gerbėjais – Menų spaustuvėje iškilmių vakarą rodomas Loretos Juodkaitės mono spektaklis „Sibilė“.


Menų spaustuvė tęsia nerašytą tradiciją – Teatro dieną švęsti kitaip. 2013 metais žiūrovams ir kolegoms pristatomi trupių iš Suomijos ir Vokietijos darbai.
Suomių šokio spektaklyje „Pradingimas“ („Kind People“) neriama į žmogaus būties gelmes ir užduodami klausimai, kurie mums visiems kartas nuo karto kyla. Režisierius Jenni Kivela. Spektaklyje pagrindiniai vaidmenys patikėti suomei Leilai Kourkiai ir lietuvių kilmės šokėjui, šiuo metu gyvenančiam ir kuriančiam Suomijoje, Andriui Katinui.
Tarptautinę teatro dieną, Juodoji salė priėmė gyvą multimedijų pasirodymą „Ekspres kovos klubas“, kurį sostinės publikai pristatė vokiečių režisierius Max Schumacher ir „Post Theater“. Į Menų spaustuvę atvykęs režisierius, kartu su savimi atsivežė tik techninį personalą ir pasirodymui reikalingą įrangą. Kūrybinė komanda atlikėjų pasirodymui ieško Vilniuje.


Balandis
Menų spaustuvėje pristatytas festivalis „Shock Academia“, kuriame pasirodė ne tik Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šokėjų darbai, bet ir svečiai iš Lenkijos.

Atrenkami dešimtojo „Atviros erdvės“ sezono darbai. Repeticijas pradeda režisierė Loreta Vaskova ir kompozitorė Rita Mačiliūnaitė, choreografai ir šokėjai Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas bei du režisieriai – vienas vaidinantis (Vidas Bareikis), kitas nevaidinantis (Linas Jurkštas).

Gegužė
Pristatoma tarptautinio festivalio „Naujasis Baltijos šokis‘13“ programa. Gegužės 7 – 12 d. Menų spaustuvėje pasirodo užsienyje studijuojančios ir kuriančios šokėjos Ieva Kuniškis ir Ugnė Dievitytė. Taip pat festivalio programoje svečių iš Estijos, Izraelio, Danijos, Nyderlandų ir Rusijos darbai, bei geriausi nauji Lietuvos kūrėjų pasirodymai.

Birželis / Liepa / Rugpjūtis
Menų spaustuvės erdvėse visą vasarą reziduoja įvairios užsienio trupės, atstovaujančios šiuolaikinio šokio, cirko, multimedijų ir tarpdisciplininius menus: Today Collective (Danija), Yael Maftsir (Izraelis), Miguel Bonneville (Portugalija), Sanna Vellava (Suomija), Howool Baek (Vokietija), Milla Koistinen (Suomija), Eirini Sourgiadaki (Graikija), Sirkus Supiainen (Suomija), Reality Research Center / Saara Hannula (Suomija), Iodine teatre (Norvegija), Marit loe Bjornstad (Norvegija).

Menų spaustuvėje prodiuserinė kompanija „Fralita Films“ surengė pirmąjį Lietuvoje atvirą bandomąjį filmo „Vardas tamsoje“ seansą, į kurį buvo kviečiami norintys ne tik pažiūrėti filmą, bet ir įvertinti jį pildant specialiai parengtą anketą.

Menų spaustuvė prisijungia prie kitų sostinės erdvių ir dalyvauja „Kultūros nakties“ programoje, pristatydama spektaklio „59‘Online“ eskizą, spektaklio „Gaidelis pinigautojas“ versiją suaugusiems ir audiovizualinį „Fusedmarc & Petpunk“ pasirodymą.

Rugsėjis
Naujasis Menų spaustuvės sezonas pradedamas šiuolaikinio cirko festivaliu – „Naujojo cirko savaitgalis‘13“ ir ilgai lauktos Menų spaustuvės kavinės, kodiniu pavadinimu „prieš ir po“ atidarymu. Cirko festivalio pradžią kiek sutrikdo svečių iš Prancūzijos „Cirque Plain d‘Air“ akrobatės trauma ir būtinybė atšaukti visus numatytus šios trupės pasirodymus „Gyvenimų traukinys“. Planuotas Cirko skveras Maironio ir Malūnų gatvių sankirtoje lieka tuščias. Tačiau „Naujojo cirko savaitgalis‘13“ džiaugiasi galėdamas pristatyti talentingų cirko studentų iš prestižinių menų akademijų Nyderlanduose ir Belgijoje jungtinį pasirodymą, bei šiuolaikinio cirko žvaigždes „Gandini Juggling“, kurie sostinės publikai pristato vieną žinomiausių savo darbų – „Dūžiai“.

Tradiciškai Menų spaustuvėje tarptautinis festivalis „Sirenos“ pristato bent dalį savo programos, bei kviečia į „Sirenų klubą“.

Spalis
Gausėjančios Menų spaustuvės kino Rezidentų gretos, pirmą kartą Lietuvoje pristato Baltijos šalių trumpametražių filmų projektų forumą – „Baltic Pitching Forum‘13“ (organizatorius „Lithuanian Shorts“).

Gyčio Ivanausko teatras pristato naujausią spektaklį „Programa. Apie prabangą ir bejėgiškumą“, Stalo teatras žiūrovus kviečia į spektaklio „Tarmių stalas“ premjerą.

Menų spaustuvės projektas „Atvira erdvė‘13“ jauniesiems menininkams pristato dešimtojo sezono premjeras: režisierės Loretos Vaskovos ir kompozitorės Ritos Mačiliūnitės bendras debiutinis darbas – muzikinis koliažų spektaklis „59‘Online“, bei nelabai jaunų jaunųjų menininkų labai šiuolaikinio šokio (ne)labai spektaklis – „Contemporary?“. Idėjos autoriai, choreografai ir atlikėjai Agnė Ramanauskaitė, Paulius Tamolė ir Mantas Stabačinskas.

Lapkritis
Režisierius Aidas Giniotis ir teatras „Atviras ratas“ pristato Commedia Dell’Arte premjerą – „Meilė trims apelsinams“.

Menų spaustuvėje rengiamas jau penktasis festivalis „Bičių sąskrydis“.

Choreografas Vytis Jankauskas po ilgesnio laiko tarpo pristato naują šokio spektaklį „Aritmijos“.

„Cezario grupė“ žiūrovus pakviečia į naujausią savo spektaklį „Dar viena meilės staigmena“.

Gruodis
Urbanistinio šokio teatras „Low Air“ metus baigia įspūdingai – šokėjai ir choreografai Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius laimi televizijos projektą „Šok!“, kartu su režisieriumi Vidu Bareikiu pristato naują gatvės ir šiuolaikinio šokio spektaklį „Kelionė namo“ bei tampa naujaisiais Menų spaustuvės rezidentais.

Į Menų spaustuvės erdves sugrįžta režisieriaus Oskaro Koršunovo spektakliai „Miranda“ ir „Ugnies veias“, svečiuojasi Kauno šokio teatras Aura, pristatantys spektaklį „Melancholijos dėžutė“, o šokio tetras Airos kviečia į „Chimeros karolių“ premjerą.

Menų spaustuvė ir Korzo teatras (Nyderlandai) didžiuodamasis pristato naujausią choreografo iš Šveicarijos Jerome Meyer darbą – šokio spektaklį „W(o)men“ (atlikėjai: Agnė Ramanauskaitė, Airida Gudaitė, Ieva Navickaitė ir Mantas Stabačinskas).

Naujų metų išvakarėse vaidinantis režisierius Vidas Bareikis ir nevaidinantis režisierius Linas Jurkštas pakviečia į spektaklio „Bronson“ premjerą.