2011

Pirmasis festivalis „Kitoks teatras vaikams“
Sausio 12-16 d. Menų spaustuvė surengė pirmąjį mažiausiems žiūrovams skirtą festivalį „Kitoks teatras vaikams“. Vaikai, jų tėvai, draugai ar mokytojai galėjo ne tik pažiūrėti spektaklius, bet ir susidraugauti su juos kūrusiais menininkais. Visos renginyje dalyvaujančios teatro trupės – Saulės Degutytės ir jos bendraminčių „Stalo teatras“, Keistuolių teatro „atžalos“ iš „Atviro rato“, linksmuoliai iš „Trupės liūdi“, taip pat Menų spaustuvės komanda ir smagus savanorių būrys prieš arba po spektaklių rengė specialius užsiėmimus su savo žiūrovais – kvietė kartu dainuoti, šokti, vaidinti, piešti, lipdyti ar tiesiog pasikalbėti.

Spektaklio „Pabaik kaip Bekhamas“ gastrolės
2008 m. pristačiusi Lietuvos publikai Suomijos teatre „Viirus“ (Helsinkis) režisieriaus Cezario Graužinio pastatytus spektaklius „No Return“ ir „Kaligula“, 2011 m. Menų spaustuvė tęsė tradiciją ir parodė dar vieną bendrą suomių teatro ir lietuvių režisieriaus kūrinį – monospektaklį „Pabaik kaip Beckhamas“ („End It Like B*ck**“). 2010 m. sukurtas spektaklis buvo rodomas Juodojoje salėje vasario 3 - 4 d. Monospektaklyje vaidino „Viirus" teatro aktorius Dickas Idmanas. Pjesę - menamą futbolo legendos monologą - parašė Cezaris Graužinis. Spektaklio scenografiją ir kostiumus sukūrė dailininkas Vytautas Narbutas, muziką – kompozitorius Martynas Bialobžeskis.

Žiemos svečiai iš Norvegijos
Nuo vasario 14 d. Menų spaustuvėje svečiavosi dar vieni rezidentai iš Norvegijos, Bergene įsikūrusi šiuolaikinio šokio ir teatro trupė „Winterguests“. Norvegų menininkai čia repetavo naujausią savo spektaklį ir surengė kūrybines dirbtuves lietuvių šiuolaikinio šokio studentams ir profesionalams.

Naujos teatrologinės knygos pristatymas
Kovo 10 d. Infotekoje vyko teatrologės Rasos Vasinauskaitės knygos „Laikinumo teatras. Lietuvių režisūros pokyčiai 1990 – 2001 metais“ pristatymas-aptarimas. Jame dalyvavo knygos autorė, režisierius Gintaras Varnas, teatrologai Irena Aleksaitė, Audronis Liuga, Vaidas Jauniškis.

Viskas apie ... vyrus
Kovo 23 ir 24 d. Menų spaustuvėje buvo parodytas šokio ir teatro spektaklis „Tik tarp mūsų: Jessas sutinka Angų“, siūlęs susimąstyti apie tai, kodėl yra taip, kad pusamžis vyras scenoje atrodo egzotika? Vokiečių šiuolaikinio šokio trupės „Silke Z./ resistdance“ gastrolės Menų spaustuvėje uždavė netikėtą klausimą – kas jis toks, šiuolaikinis vyras? Juolab – laimingai išgyvenęs po amžiaus vidurio krizės, atšventęs 50-ąjį jubiliejų ir vis dar nesiruošiantis nusėsti ant parko suoliuko su anūkėliais? O kas, jeigu tas vyras – šokėjas, choreografas ar aktorius, tai yra jo profesinis pasaulis atvirai išpažįsta jaunystės kultą (ir turi tam fiziškai apčiuopiamų priežasčių?) Dar baisiau – jokių anūkėlių taip ir „nenutiko“?

Diskusija apie „Auksinius scenos kryžius“
Reaguodamas į įvykusius „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimus, klubas „Prie arbatos“ kovo 31 d. surengė pastarųjų aptarimą. Atėjusieji gavo retą progą išgirsti, koks yra „Auksinių scenos kryžių“ komisijos darbas, kuo komisija kaskart vadovaujasi.

Spektaklio „Persona“ premjera
Balandžio 7 d. pirmą kartą parodytas režisierės Agnės Dilytės spektaklis „Persona“, pagal Ingmarą Bergmaną. Spektaklyje vaidino Severija Janušauskaitė ir Jovita Balčiūnaitė, scenografiją kūrė Artūras Šimonis, muzika – Antano Jasenkos.

Šiuolaikinės operos festivalis NOA
Balandžio 12-16 d. Menų spaustuvėje skambėjo 4-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA spektakliai. Įvyko trijų operų premjeros bei šiuolaikinės operos kritikų apskrito stalo diskusija „Kokybiškos recenzijos versijos“.

Naujosios dramos akcija
Balandžio 28 d. Juodojoje salėje buvo parodytas vienas įdomiausių šiuolaikinio teatro festivalio „Naujosios dramos akcija‘11“ užsienio programos spektaklių – režisieriaus Vladimiro Pankovo „Aš – kulkosvaidininkas“ pagal Jurijaus Klavdijevo pjesę (teatras „Soundrama“, Maskva). Po spektaklio Stiklinėje I salėje vyko įdomus susitikimas su spektaklio kūrėjais.

Gatvės muzikos diena
Gegužės 7 d. Menų spaustuvė prisijungė prie Gatvės muzikos dienos. Šiltadaržio skersgatvis ir apylinkės skambėjo, kai kieme prisistatė dainuojantys aktoriai – Gabrielė Malinauskaitė ir pantomimos aktorių ansamblis „Degam“.

Ketvirtoji „Dansema“
Gegužės 13-15 d. Menų spaustuvės erdvėse vyko ketvirtasis šiuolaikinio šokio festivalis vaikams ir jaunimui „Dansema“. Spektaklio „Bebaimis“ premjerą pristatė šokio teatras „Dansema“. Tai pirmasis savarankiškas lietuvių kūrėjų darbas, skirtas 12-16 metų paaugliams. Savo kūrybą mažiesiems spektaklį „Apkabinsiu tave“ parodė menininkų grupė iš Klaipėdos „Žuvies akis“. Festivalis sulaukė ir svečių iš Nyderlandų bei Vokietijos. Žinoma trupė iš Roterdamo „Meekers“ parodė spektaklį, skirtą visiems nuo 8 metų, „Gerai įsižiūrėk“. O vokiečių trupė „Tanzfuchs produktion“ ir jos choreografė Barbara Fuchs pakvietė pačius mažiausius žiūrovus nuo 0 iki 4 metų į žaismingą spektaklį „Galvakojai“.

Kultūros naktį – „Istorijos iš Menų spaustuvės“
Birželio 18 d. kartu su visu Vilniumi naktinėjo ir Šiltadaržio gatvelė. Programoje „Istorijos iš Menų spaustuvės“ skambėjo daugybė istorijų, papasakotų balsais, kūnais, vaizdais ir muzikos garsais. „Istorijos iš Menų spaustuvės“ vainikavo ir uždarė Menų spaustuvės sezoną. Renginiai apėmė visas erdves - Juodąją ir Kišeninę sales, Stiklinę salę prie Infotekos, kiemą ir fasado sienas, o rūsyje atsirado vietos ne tik klausytojams, bet ir kalbėtojams – čia vyko pirmasis pasakojimų konkursas ISTORIJOS IŠ RŪSIO.

Šeštasis „Naujojo cirko savaitgalis“
Rugpjūčio 24–28 d. vyko jau šeštasis netradicinio cirko festivalis „Naujojo cirko savaitgalis‘11”, kurio spektakliai žiūrovus džiugino ne tik Menų spaustuvės salėse, bet ir senamiesčio gatvėse. Festivalio programoje - penki Prancūzijos, Danijos, Suomijos, Jungtinės Karalystės bei Lietuvos naujojo cirko meistrų vaidinimai. Žiūrovai matė intelektualųjį prancūzų cirką garsios trupės „La Scabreuse“ spektaklyje „Taitlas“, tikslųjį ir tobuląjį dano Samuelio Gustavssono žongliravimą spektaklyje „Quiproquo“, stichiškąjį prancūzų trupės „Les Apostrophes“ gatvės spektaklį „Išniręs pasažas“, suomių ir britų spektaklį „Motetas“ („Circo Aereo“/ „Gandini Juggling“), papasakojusį visą žongliravimo istoriją ir pirmąjį lietuvių cirko artistų bandymą išeiti į profesionaliąją sceną – Manto Markevičiaus spektaklį „Stebuklingas medis“.

Menų spaustuvės atsivėrimai
Išvažiavus cirkui - naujojo cirko festivaliui, Menų spaustuvė netruko pradėti naująjį sezoną. Rugsėjo 3 d. vykusi akcija „Menų spaustuvės atsivėrimai“ siūlė žiūrovams ištyrinėti visas erdves nuo rūsio iki trečiojo aukšto (net ir tas, kur paprastai nevaidinama). Ten juos pasitiko šių nepriklausomų scenos menų namų „gyventojai“ – įvairios teatro, šiuolaikinio šokio trupės. Per tris atvirų durų valandas savo planus išdavė ir su publika bendravo: „Atviras ratas“, „cezario grupė“, „Trupė Liūdi“, „Stalo teatras“, „No Theatre“, Menų spaustuvės „Atviros erdvės“ kūrėjai, Vyčio Jankausko šokio teatras ir „Dansema“ bei Šiuolaikinio šokio asociacija. Lankytojai drąsiai atvėrė duris ir stebėjo stebėti hiphopo, naujojo cirko spektaklių ištraukas, „Cezario grupės“, Vyčio Jankausko šokio teatro atviras repeticijas, pagrojo su „Stalo teatro“ kūrėjais, pažiūrėjo „Atviro rato“ kompiuterinių išpažinčių ar „No Theatre“ fliuksinių instaliacijų ir t.t. Finale visi fliuksiškai prisikirto košių ir uogienių.

Šokis ir dambrelis
Rugsėjo 29 d. įvyko pirmoji 2011 m. jaunųjų scenos menininkų programos „Atvira erdvė“. Savo spektaklį „Kopėčios“ pristatė šiuolaikinio šokio kūrėja Erika Vizbaraitė. „Kopėčių“ sumanymas kilo iš apmąstymų apie etapus kiekvieno mūsų gyvenime, kuriuos reikia įveikti tam, kad eitum toliau. „Viskas turi pradžią ir pabaigą. Net mažiausius įvykius ar mintis galima suvokti kaip tam tikras pakopas. Kopėčių metafora man yra tarsi augimas, ėjimas link kažko, nuo taško iki taško, pokyčiai“, - savo kūrinio koncepciją aiškina spektaklio autorė. Spektaklio metu Erikos kuriamas judesys savotiškai „kalbasi“ su gyvu muzikavimu – senovinio instrumento dambrelio garsais. Spektaklio kompozitorė – Rita Mačiliūnaitė.

Pirmasis lietuviškas žongliravimo spektaklis „Stebuklingas medis“
Spalio 2 d. įvyko lietuviškos šiuolaikinio cirko trupės „AntiGravitacija“ ir Menų spaustuvės bendro spektaklio „Stebuklingas medis“ premjera. Spektaklis sulaukė didžiulio žiūrovų susidomėjimo ir rimto įvertinimo – buvo nominuotas 2011 m. teatrinio sezono „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimui už geriausią metų debiutą.

Jaunieji teatro kūrėjai ėmėsi Sarah‘os Kane „Geismo“
Ar tikrai geismas įkalina ir sunaikina, o meilė išvaduoja ir išlaisvina? Šiuos klausimus kėlė keturi jauni aktoriai, spalio 13-14 dienomis Menų spaustuvėje pristatę premjerinį spektaklį „Geismas“. Menų spaustuvės jaunųjų scenos menininkų programai „Atvira erdvė“ spektaklį sukūrę aktoriai Gabrielė Malinauskaitė, Adelė Teresiūtė, Martynas Vaidotas ir Dovydas Stončius įvardijo savo spektaklį kaip sceninį procesą, inspiruotą Saros Kane pjesės „Geismas“.

Pirmą kartą teatro scenoje – gatvės šokis
Spalio 20 d. išsipildė gatvės šokėjų Airidos Gudaitės ir Lauryno Žakevičiaus svajonė pristatyti gatvės šokio spektaklio profesionalioje scenoje. Spektaklis „Feel-link“ nuo premjeros daug kartų susitiko su žiūrovais tiek Menų spaustuvėje, tiek kituose Lietuvos ir užsienio miestuose, buvo pristatytas ne viename tarptautiniame festivalyje ir buvo nominuotas „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimui kaip geriausias jaunųjų scenos menininkų kūrinys.

Antrasis klubo „Prie arbatos“ sezonas
Spalio 20 d. Infoteka pradėjo neformalių diskusijų klubo „Prie arbatos“ antrąjį sezoną. Po sėkmingų 2010 m. paskaitų, diskusijų apie įvairių scenos menų kelią, nueitą per 1990-2010 metų laikotarpį, 2011-aisiais klubas „Prie arbatos“ rinkosi kiek kitokią intonaciją. Antrieji klubo metai siekė kompensuoti gyvo bendravimo su scenos žmonėmis trūkumą. „Kviesime į susitikimus su skirtingų kartų teatralais ir stengsimės sukurti dialogo atmosferą“, - pasakojo vienas ciklo sumanytojų Vaidas Jauniškis. Pasak jo, teatro menininkai ir publika turės gana retą progą susitikti be pjesės, personažo ir rampos sienos. Pirmąjį vakarą prie arbatos teatro kritikė Rūta Oginskaitė kalbino nuostabų, nepaprastą ir ne taip lengvai perprantamą žmogų – aktorę Eglę Gabrėnaitę. Antraisiais klubo „Prie arbatos“ metais įvyko susitikimai su Vladu Bagdonu, Egle Špokaite, Jonu Arčikausku, Dalia Ibelhauptaite, Gintaru Varnu, Arūnu Sakalausku, Mariumi Ivaškevičiumi, Dariumi Meškausku ir Nele Savičenko ir kt. Susitikimai buvo filmuojami, juos galima rasti Menų spaustuvės youtube kanale arba svetainės Mediatekoje.

Neformalaus ugdymo seminaras meno pedagogams
Paskutinę spalio savaitę Menų spaustuvė sulaukė didelio būrio pedagogų iš visos Lietuvos – virš 70-ies meninio ugdymo specialistų iš Vilniaus, Kauno, Alytaus, Molėtų, Klaipėdos, Kretingos, Panevėžio ir kitų miestų. Pedagogai dalyvavo Menų spaustuvės surengtame kvalifikacijos tobulinimo seminare „Kitoks teatras vaikams“, skirtame meno (teatro ir šokio) dalykų mokytojams, pavaduotojams ugdymui, meno kolektyvų vadovams, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo specialistams. Iš teorinės ir praktinės dalies sudaryto seminaro tikslas – supažindinti pedagogus su teatru vaikams ir jaunimui, kuris yra kuriamas atsakingai atsižvelgiant į jaunųjų žiūrovų amžių, jų psichines ir intelektines savybes, poreikius ir interesus.

Interaktyvus šokio komiksas
Gruodžio 7, 8 ir 9 d. Menų spaustuvėje viešėjo choreografo bei režisieriaus Sašos Pepeliajevo įkurtas Kinetinis teatras iš Maskvos su spektakliais „Senė“ bei „Departure“. „Senė“ - kelių paveikslų, veiksmų ir dimensijų komiksų ir lindyhopo spektaklis – taip spektaklio kūrėjai vadina savo pastatymą. Čia yra ir animacijos, ir filmavimo online režimu, ir kitokių modernių multimedijų sprendimų. Bet visų svarbiausia šiame spektaklyje – šokis. „Departure“ – Sašos Pepeliajevo solo vaidinimas, kuriame šokis derinamas su medijomis ir animacija. „Departure“ tęsia ankstesniųjų choreografo darbų („Hamleto“, „Margaritos ir Meistro“, „Senės“, „Sigmund & Freud”, „Much Cokotuch“) atradimus – interaktyvių technologijų naudojimą, spektaklio kūrimą čia ir dabar. Be spektaklių parodymų, Kinetinis teatras pristatė ir edukacinę programą - S. Pepeliajevas video ir scenos menų kūrėjams dėstė interaktyvaus video šokio teatre tiesas, o viena pagrindinių Kinetinio teatro artisčių Tatjana Gordejeva lietuvių šokio ir teatro profesionalams pasiūlė performanso praktikos laboratoriją.

Spektaklis apie ribas ir jų peržengimą
Gruodžio 14 ir 15 d. pristatyta paskutinė 2011 m. „Atviros erdvės“ premjera – spektaklis „Ribos“ pagal jauno aktoriaus Juliaus Paškevičiaus pjesę. Aštrų, provokuojantį tekstą ėmėsi režisuoti jo kurso draugas Tadas Montrimas, vaidina pats autorius, dar vienas jo bendramokslis Dainius Jankauskas ir Jono Vaitkaus magistrantų prisikalbintas vyresnės kartos aktorius, režisierius ir pedagogas Valerijus Jevsejevas. Nuo premjeros gausiai jaunimo lankomą spektaklį matė ne vien sostinės publika – 2012 m. balandį pastatymas dalyvavo septintajame tarptautiniame studentų teatrų festivalyje „Po saule“ Šiauliuose, kur buvo paskelbtas festivalio spektakliu. 2012 m. spalį „Ribos“ keliavo į Sankt Peterburgą, kur dalyvavo tarptautiniame festivalyje „Baltijskij Dom“.