2010

 Premjera: „Avinėlio kelionė“ („Stalo teatras“)
Sausio 9 ir 16 d. į spektaklio „Avinėlio kelionė“ premjerą vaikus ir suaugusiuosius pakvietė vienintelis Lietuvoje objektų teatras – „Stalo teatras“.

Infotekoje: susitikimas su vertėja Vilija Gerulaitiene
Sausio 22 d. 18 val. Menų spaustuvės Infotekoje vyko susitikimas su vieno populiariausių pasaulyje ir Lietuvoje, šiuolaikinės literatūros šedevru tituluojamo Patricko Süskindo romano „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“ vertėja Vilija Gerulaitiene.

Teatro „Utopia“ projektas „Dekalogas-Dialogas Lietuvoje“
2010 metus teatras „Utopia“ pradėjo projektu „Dekalogas-Dialogas Lietuvoje“: tris mėnesius Gintaro Varno ir „Utopia“ teatro aktorių sukurtas spektaklis „Dekalogas“ keliavo po skirtingus Lietuvos miestus, kur jį nemokamai galėjo išvysti senjorai, našlaičiai, bedarbiai, neįgalieji, priklausomybių centrų gyventojai. Sausio 9 d. spektaklis buvo nemokamai parodytas ir Menų spaustuvėje Vilniuje.

Garsiojo Tadashi Suzuki spektaklis „Dionisas"
Septintąjį kartą vykęs tarptautinis teatro festivalis „Sirenos" ir OKT / Vilniaus miesto teatras vasario 26 d. pakvietė į pasaulinio garso japonų teatro režisieriaus Tadashi Suzuki spektaklį „Dionisas". Japonų pasirodymas įvyko Menų spaustuvės Juodojoje salėje.

Akcija už meilę ir nepriklausomybę
Vasario 5 d. Menų spaustuvėje vyko akcija už meilę ir nepriklausomybę „Širdies riksmas“, kurią inicijavo dailininkė Auksė Petrulienė („Psilikono teatras“) ir muzikantas Tomas Dobrovolskis. Programoje pristatytas ir šių menininkų bendras darbas „Pasmaugta ir nušautas“ – silikoninių lėlių ir gyvos muzikos vaidinimas apie prelato Olšausko gyvenimą.

Beno Šarkos paroda
Savotišku uostamiesčio kultūros simboliu tapęs aktorius ir režisierius Benas Šarka jau bene 15 metų išlieka ištikimas savo kūrybinėms vertybėms nuolat laužyti visas taisykles ir išlikti nepataisomu rimtojo lietuviškojo teatro „enfant terrible“. Kovo 28 d., Menų spaustuvėje įvyko du renginiai, atskleidžiantys šio unikalaus kūrėjo dvasią: fotografijų paroda (autorius Gedmantas Kropis) ir audiovizualinės poezijos projekto „Šiaurė“ pristatymas (aut. Aivaras Ruzgas, Virginijus Malčius ir Benas Šarka).

Infoteka pasipildė naujais leidiniais
Jau beveik vienerius metus veikiančios Infotekos kolekcija pasipildė naujais leidiniais. Vilniečiams siūloma susipažinti su naujausia literatūra ir skaitmeniniais leidiniais apie šiuolaikinius menus: šokį, teatrą, dailę, dizainą, madą.

Austrų menininkas pristato meną su kulinarijos prieskoniais
„Mangez le Monde” išvertus iš prancūzų kalbos reiškia „Valgykite pasaulį“. Taip savo projektą, vienijantį įvairius menus ir kulinariją, pavadino po pasaulį keliaujantis austrų menininkas Raineris Prohaska. „Mangez le Monde Vilnius Special“ – tai eksperimentinis projektas, pristatytas ir Vilniuje, Menų spaustuvėje, balandžio 6-20 d. Jo metu vyko atviros kulinarijos dirbtuvės-performansai.

Pasakų popietės ir kūrybinės dirbtuvėlės mažiesiems
„Stalo teatras“ ir „Menų spaustuvė“ nuo balandžio 19 d. pristatė naują renginių ciklą mažiesiems – „Pasakų popietės mažyliams“. Prieš ir po „Stalo teatro“ spektaklių nuo šiol vyksta ir kūrybinės dirbtuvėlės vaikams.

Psilikono teatro penkmentis
„Psilikono teatro“ penkmečiui pažymėti balandžio 23 d. 19 val. Menų spaustuvėje parodytas silikoninių lėlių ir gyvos muzikos performansas „Stumbras ant taburetės“. Šiuo spektakliu „Psilikono teatras“ 2007 m. lapkričio mėnesį pirmą kartą prisistatė Menų spaustuvės publikai, o dabar pažymėjo savo, solidžios vaikystės amžiaus sulaukusio teatro, sukaktį.

Choreografės Loretos Juodkaitės gastrolės Turkijoje ir Austrijoje
Balandžio mėnesį choreografė Loreta Juodkaitė su savo spektakliais prisistatė Turkijos ir Austrijos publikai. Balandžio 25 d. su spektakliu „Salamandros sapnas. Paveikslas“ ji dalyvavo Austrijoje, Graco šokio performanso dienos renginyje (Grazer Tanz Performance Tag), kur Lietuvos Respublikos kultūros atašė Austrijoje bei Lietuvos šokio informacijos centro pastangomis bus pristatomas Lietuvos šiuolaikinis šokis. Kelias savaites anksčiau kartu su keturių šokėjų trupe Loreta Juodkaitė viešėjo Turkijos Adiyamano mieste, kur buvo pakviesta pristatyti spektaklį „Malda smėlyje“.

Menininkai prabyla apie ekologines problemas
Balandžio 30 d. 19 val. Menų spaustuvėje pristatyta šokėjos Aistės Kriukelytės sukurto spektaklio „Čia buvo vanduo“ premjera. „Čia buvo vanduo“ – tai kūrėjos ir keturių šokėjų mėginimas pažvelgti į nūdienos vartotojišką visuomenę ir ekologines problemas, kurias didesnė dalis visuomenės tiesiog įprato patogiai ignoruoti.

„Naujasis Baltijos šokis’10“: Judesio ir minties laisvė
Keturioliktasis festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ vyko gegužės 4–9 d. skirtingose miesto erdvėse. Dalis renginių vyko ir Menų spaustuvėje: lietuvių choreografių Agnijos Šeiko, Giedrės Ubartaitės, Deimantės Prišmantaitės, Ingos Kuznecovos ir Loretos Juodkaitės darbai. Taip pat pristatyti užsienio choreografų Jo Stromgreno, Raphael Hillebrand, Sebastien Ramirez, Emio Greco, Pieterio Scholteno darbai.

Dainuojantis kiemelis Šiltadaržio skersgatvyje
Gatvės muzikos dieną į koncertus kvietė ir Menų spaustuvės kiemelis. Gegužės 1d. čia vyko programa, kurioje dalyvavo choras „Sounds in G“, grupė „Stipriai kitaip“, teatras „Atviras ratas“ , aktorius, bardas Gediminas Storpirštis, grupė „Liūdni slibinai“.

„Atvira erdvė“: atrinkti šeši nauji projektai
Pasibaigus Menų spaustuvės jaunųjų menininkų programos „Atvira erdvė“ atrankai, paaiškėjo šeši nauji projektai, kurie šiemet bus sukurti ir pristatyti žiūrovams. Tai du šokio spektakliai, trys teatro darbai ir vienas trumpametražis filmas. Šokio srityje šiemet parama skirta Rūtos Butkus šokio spektakliui „Šventė“ bei Giedrės Ubartaitės ir Eglės Sirvydytės šokio ir muzikos spektakliui „Mono Tyla“. Teatro pastatymai: kaunietės režisierės Agnės Dilytės spektaklis visai šeimai „Julyte, neklausinėk“ pagal vokiečių dramaturgo Danielo Callo pjesę, „Trupės liūdi“ spektaklis „5 monai“ ir jaunų aktorių Vido Bareikio ir Ainio Storpirščio spektaklis „Romeo ir Romeo“. Vilniaus dailės akademijos scenografijos specialybės studentės Simona Finkelštenaitė ir Šarūnė Pečiukonytė „Atviros erdvės“ programai kurs trumpą filmuką, kurį žiūrovams transliuos prieš spektaklius Menų spaustuvės fojė.

Menų spaustuvei iš viso šiemet buvo pateiktos 36 paraiškos – daugelis teikiančiųjų jaunieji menininkai, tebestudijuojantys Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje arba neseniai ją baigę. Tarp pretenduojančių buvo ir keletas brandžių kitų sričių kūrėjų, norinčių išbandyti save teatro scenoje. Visi atrinkti projektai turi būti sukurti ir įgyvendinti Menų spaustuvėje iki 2010-ųjų pabaigos.

Festivalis „Dansema“
Gegužės 14-16 d. Menų spaustuvėje šurmuliavo šiuolaikinio šokio festivalis vaikams ir jaunimui. Festivalio programoje – ne tik lietuviški spektakliai, bet ir svečiai iš Švedijos, Norvegijos ir Suomijos.

Naujausios teatro teorijos studija
Gegužės 21 d. Infotekoje pristatyta knyga, supažindinanti su naujausia teatro teorija. Tai Goethe’s universiteto (Frankfurtas prie Maino) teatrologijos profesoriaus Hanso-Thieso Lehmanno studija „Postdraminis teatras“. Išleista 1999 m. Vokietijoje, ji per dešimtmetį keliskart buvo išleista vokiškai, išversta į prancūzų, japonų, slovėnų, slovakų, lenkų, kroatų, persų, ispanų, italų, portugalų kalbas. Knygą iš vokiečių kalbos išvertė Jūratė Pieslytė, redagavo Ona Daukšienė ir Vaidas Jauniškis, maketavo Tomas Mrazauskas.

VDA studentų video darbų peržiūra
Gegužės 22 d. Menų spaustuvėje vyko Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedros studentų video darbų peržiūra. Viso pristatyta apie 30 filmų. Jų tarpe – pirmo, antro ir trečio kurso studentų darbai, juos pristatė dėstytojai ir patys kūrėjai.


Tylos! Debiutų festivalis
Debiutų festivalio „Tylos!“ metu Menų spaustuvėje prisistatė LMTA absolventai – „Trupė Liūdi“ (IV kursas, vadovai Vladas Bagdonas ir Saulius Bareikis) ir režisierius Artūras Areima (magistro pakopos studijos, Rimo Tumino studentas). Viso Menų spaustuvėje parodyti 7 spektakliai.

Spektaklis „Viskas arba nieko“ pakviestas į prestižinį festivalį
Birželio 17-27 d. Vokietijos Vysbadeno mieste vyko jubiliejinė dešimtoji teatro bienalė pavadinimu „Naujos pjesės iš Europos“ (Neue Stücke aus Europa) – vienintelis teatro festivalis, pristatantis geriausius Europos spektaklius, sukurtus išimtinai pagal šiuo metu gyvenančių dramaturgų kūrinius. Festivalyje birželio 20 d. pakviestas dalyvauti ir vienas spektaklis iš Lietuvos – „Viskas arba nieko“, kurio dramaturgas ir režisierius yra Cezaris Graužinis. Su trupe „cezario grupė“ šį spektaklį režisierius sukūrė Menų spaustuvėje prieš metus.

Vilniaus kolegijos absolvenčių darbas „Bernardos Albos namai“
Birželio 9 d. pristatytas Vilniaus kolegijos Menų fakulteto absolvenčių diplominis darbas – muzikinis spektaklis, pagal F.G. Lorcą „Bernardos Albos namai“. Spektaklio režisierė ir kurso vadovė – Ramunė Kudzmanaitė, choreografas – Vytis Jankauskas.

Premjera „Nutolę toliai“
Birželio 6 d. režisierius Cezaris Graužinis su „cezario grupe“ pakvietė į poezijos spektaklio premjerą „Nutolę toliai“, pagal poeto Pauliaus Širvio eiles. Pasak režisieriaus, poezijos ir muzikos spektakliu „Nutolę toliai“ jis siekia grąžinti į Lietuvos kultūros erdvę Pauliaus Širvio pasaulį, jo unikalią etiką ir poetiką, jo sukrečiantį sentimentalumą ir švelnumą – kaip iššūkį šiandieninei visuomenei.

„Atviras ratas“: naujo spektaklio eskizas
Birželio 15 d. naujo spektaklio eskizą pristatė ir Aido Giniočio vadovaujamo teatro „Atviras ratas“ aktoriai. Tai jaunos režisierės Ievos Stundžytės spektaklio „Antigonė taip (ne mitas)“ eskizas.

Tarptautinis kultūros forumas „Eurocities“
Birželio 16–19 d. Vilniuje vyko Europos didžiųjų miestų organizacijos „Eurocities“ kultūros forumas, kurį surengė Vilniaus miesto savivaldybė, parėmė Europos Komisija. Renginys vyko skirtingose miesto kultūrinėse erdvėse. Forumo atidarymas įvyko birželio 17 d., Menų spaustuvėje. Svarbiausios forumo temos – kultūros vaidmuo mažinant skurdą ir socialinę atskirtį, naujų kūrybinių erdvių panaudojimas miesto plėtrai ir tvariai socialinei sanglaudai.

Tebūnie naktis!
Norintiems atrasti Menų spaustuvės erdves netradiciniu metu birželio 19 d. buvo galima apsilankyti nemokamuose kultūros nakties „Tebūnie naktis!“ renginiuose. Vyko naktinė spektaklių programa, kurioje pristatyti „Trupės Liūdi“ spektaklis „Baltoji stirna“, Beno Šarkos performansas „Kiaurai“ bei teatralizuotas koncertas „No Concert“ (režisierius Vidas Bareikis).

Pirmasis „Freaks On Floor“ vaizdo klipas nufilmuotas Menų spaustuvėje
Birželio mėnesį eteryje atsidūrė grupės „Freaks on Floor“ vaizdo klipas, kurį grupė nufilmavo Menų spaustuvės patalpose. „Visas procesas truko aštuonias valandas, dainos ištraukos buvo kartojamos septyniasdešimt kartų, taip gaunant daugiau nei dvi valandas video medžiagos“,– liudija kūrėjai. Klipą pamatyti galima čia http://www.youtube.com/watch?v=3qQOcisGFgw.
 
Naujojo cirko savaitgalis‘10
Rugsėjo 9-12 d. vykęs šiuolaikinio, netradicinio ir meniškai ambicingo cirko festivalis pristatė penkias trupes iš Prancūzijos, Ispanijos, Danijos ir Suomijos. Pirmą kartą per festivalio atidarymą jungtinį pasirodymą surengė jaunieji naujojo cirko artistai iš Lietuvos. Taip pat buvo rengiama edukacinė programa, kurią vedė naujojo cirko praktikė ir teoretikė Camilla Damkjaer iš Švedijos ir „Circo Aereo“ (Suomija) įkūrėjas bei meno vadovas Maksimas Komaro.

„Nutolę toliai“
Rugsėjo 3, 5 dienomis Menų spaustuvėje įvyko režisieriaus Cezario Graužinio vadovaujamos „cezario grupės“ premjera pagal Pauliaus Širvio kūrybą – poezijos spektaklis „Nutolę toliai“. Spektaklis pelnė „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą.


Šokio spektaklis „Šventė“

Rugsėjo 16, 17 dienomis įvyko pirmoji 2010 m. jaunųjų scenos menininkų programos „Atvira erdvė“ premjera. Savo choreografinį debiutą pristatė šiuolaikinio šokio kūrėja ir atlikėja Rūta Butkus.

Bergeno miesto rezidentai
Rugsėjo 21 d. norvegų interdisciplininių menų grupė „1+1=11” pristatė savo kūrybą lietuvių menininkų bendruomenei. Rašytoja ir fotografė Hanne Hvattum, fotografė Klara Sofie Ludvigsen, dainininkė ir kompozitorė Eva Pfitzenmaier ir šokėja Marit Loe Bjørnstad supažindino publiką su savo būsimo spektaklio eskizu. Kūrybinis procesas vyko jų rezidencijos Menų spaustuvėje metu. Šis projektas – pirmasis Menų spaustuvės ir Bergeno miesto sutarties dėl menininkų rezidentūros įvykis.

„Neklausinėk, Julyte!“
Spalio 2, 3 d. įvyko antroji 2010 m. „Atviros erdvės“ premjera“ – režisierės Agnės Dilytės spektaklis visai šeimai „Neklausinėk, Julyte!“ (scenografas – Artūras Šimonis, kompozitorius – Tomas Stirna, vaidina Jovita Balčiūnaitė, Šarūnas Banevičius, Marcelė Zikaraitė, Tuomas Tulikorpi). Spektaklis pagal vokiečių dramaturgo Danielio Callo pjesę – nuoširdus, švelnus ir pagarbus bandymas kalbėti vaikams apie mirtį. Spektaklis nominuotas „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimui geriausio spektaklio vaikams kategorijoje.

Paskaitų-diskusijų ciklas „Prie arbatos“
Nuo spalio 14 d. Infotekoje prasidėjo paskaitų-diskusijų ciklas „Prie arbatos“. Ciklo tema - įvairių scenos menų kelias, nueitas per 20 metų - 1990-2010 m. laikotarpį. Specialiai kviečiami pranešėjai – teatro, muzikos, šokio teoretikai bei praktikai - kalbės apie tai, kokie pagrindiniai pokyčiai vyko ne vien geografijos prasme (atsivėrė sienos, menininkai pradėjo dalyvauti festivaliuose, pelnė daug prizų), bet ir scenos menų estetikos, krypčių požiūriu. Drauge su auditorija bandys suvokti, kur mes nukeliavome, o kur – sustojome. Ciklo pranešėjai buvo menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, scenografė Jūratė Paulėkaitė, muzikologė Veronika Janatjeva ir kompozitorius Šarūnas Nakas, šokio kritikė Vita Mozūraitė ir choreografė Birutė Letukaitė bei kiti.

„Naujų formų“ akcija
Spalio 20 d. Menų spaustuvė paskelbė „Naujų formų“ akciją – kvietimą šiuolaikinių scenos menų kūrėjams pasidalyti naujomis idėjomis. Šios akcijos prioritetai – šiuolaikinių scenos menų ar tarpdisciplininiai sumanymai, kurie pasižymi originalumu, žanro, stiliaus, estetikos naujumu. Skelbdama idėjų rinkimo akciją, Menų spaustuvė siekė suaktyvinti scenos menų plėtros procesus ir aktualizuoti pačius scenos menus, išprovokuoti diskusijas, reaguoti į realybę. Buvo atsiųsta virš 25 projektų, vienas jų – režisierės Agnės Dilytės sumanymas statyti spektaklį, pagal Ingmaro Bergmano „Personą“ – įgyvendintas 2011 metais.

„Laisvosios tribūnos“ diskusija
Spalio 27 d. Infotekoje diskusiją „Žiniasklaidos kultūra ir žodžio laisvė“ surengė „Laisvoji tribūna“. Opias žiniasklaidos problemas nagrinėjo Monika Garbačiauskaitė, delfi.lt portalo vyriausioji redaktorė, Liudvikas Jakimavičius rašytojas, kultūros apžvalgininkas, Margarita Jankauskaitė, Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė, Andrius Navickas, internetinio laikraščio bernardinai.lt vyriausiasis redaktorius, Darius Kuolys, Pilietinės visuomenės instituto direktorius, Nida Vasiliauskaitė, filosofė, kultūros apžvalgininkė ir Linas Vildžiūnas, kultūros savaitraščio „7 meno dienos“ vyriausiasis redaktorius. Diskusiją moderavo Laima Kreivytė.

Menų spaustuvė virto Mono spaustuvė
Lapkritį įvykusias Menų spaustuvės jaunųjų menininkų programos „Atvira erdvė“ premjeras lydėjo sutapimai ir sąskambiai. Lapkričio 19 ir 20 d. pirmą sykį pasirodė „Mono sapiens“, lapkričio 21 ir 27 dienomis – „Mono tyla“. „Mono sapiens“ – keturių mono spektaklių ir vieno mono miuziklo junginys, kurį „Atvirai erdvei“ sukūrė režisierius Vaidas Kublinskas ir aktoriai Tuomas Tulikorpi, Šarūnas Banevičius, Mantas Stonkus, Aistė Lasytė ir Dominykas Vaitiekūnas. „Mono Tyla“ – šokio ir muzikos dialogas, kurį premjerai ruošia kūrybinis dviejų menininkių duetas: choreografė ir šokėja Giedrė Ubartaitė bei kompozitorė ir atlikėja Eglė Sirvydytė. „Mono sapiens“ 2011 metais pelnė du apdovanojimus Lietuvos teatrų festivalyje „Kauno pavasaris“, „Mono Tyla“ buvo nominuota „Auksiniams scenos kryžiams“ už choreografiją.

Naujųjų metų sutikimas – su rež. Agniaus Jankevičiaus spektaklio premjera
Gruodžio 31 d. Menų spaustuvė tradiciškai pasitiko su premjera. „Traviatinėms“ linksmybėms tąkart oponavo spektaklis, pagal garsaus austrų rašytojo Roberto Schneiderio romaną „Miego brolis“. Spektaklio scenografiją sukūrė Laura Luišaitytė, muziką – Marius Baranauskas, vaidina: Eimutis Kvoščiauskas, Agnė Ramanauskaitė, Justas Tertelis, Adelė Teresiūtė, Paulius Tamolė.