2009

Atvira erdvė
2009 m. sausį paskelbtoje Menų spaustuvės jaunųjų scenos menininkų programai „Atvira erdvė“ pateikta 40 paraiškų. Iš jų atrinktos keturios ir sukurti šie spektakliai: šokio spektaklis „4 su puse vizijos. Supratimai“ (choreografas Tautvilas Gurevičius), spektaklis pagal Michailo Bulgakovo romaną „Meistras ir Margarita“ - „Vakaras su knyga“ (režisierius Vidas Bareikis), dramos spektaklis „Hipokampas“ (režisierė Rugilė Barzdžiukaitė) ir dramos spektaklis „Trintukas“ (dramaturgas Mindaugas Valiukas).


Prancūzų režisieriaus Erico Lacascade‘o „Dėdė Vania“: repeticijos
Prancūzų režisūros žvaigždė Ericas Lacascade‘as OKT/Vilniaus miesto teatro kvietimu 2009 m. Lietuvoje sukūrė spektaklį „Dėdė Vania“, pagal Antono Čechovo pjeses „Dėdė Vania” ir „Miškinis”. Surinkęs netikėtą lietuvių aktorių komandą (OKT/Vilniaus miesto teatro trupės pagrindiniai aktoriai – Vaidotas Martinaitis, Rasa Samuolytė, Dainius Gavenonis, Airida Gintautaitė, garsūs Vilniaus mažojo teatro aktoriai Gediminas Girdvainis ir Arvydas Dapšys, jauni Rimo Tumino auklėtiniai Irina Lavrinovič ir Tomas Rinkūnas, Aurelija Tamulytė, Paulius Tamolė ir Jonas Verseckas). Režisierius su komanda premjerai ruošėsi Menų spaustuvės patalpose.


Menų spaustuvės prisistatymas Maskvoje
Vasario 20 d. Maskvos šokio centre TSEH vyko Menų spaustuvei ir Lietuvos menininkams pristatyti skirtas savaitgalis, kuriame maskviečiai turėjo galimybę susipažinti su įdomiais Lietuvos kūrėjais ir jų darbais. Tai TSEH projekto „Vaizduotės fabrikai: naujos kultūros teritorijos“, kuriame pristatomi netradiciniai Europos šalių menų centrai bei juose kuriantys menininkai – dalis. Tris dienas trukusio renginio programoje vyko alternatyvios muzikos koncertai (Andrė Pabarčiūtė, Vytis Nivinskas, Marijus Aleksa, grupės „Dublicate“ ir „Fusedmarc“), šokio bei teatro spektakliai (Benas Šarka, „Psilikono teatras“, Loreta Juodkaitė), fotografo Michailo Raškovskio darbų paroda „Krasnaja tipografija“.


Madų kolekcijų pristatymas
Kovo 13 d. Menų spaustuvėje buvo pristatyta dizainerių Lilijos Larionovos ir Egidijaus Rainio autorinės kolekcijos, skirtas 2009 m. pavasario/vasaros sezonui.


Trumpametražių operų festivalis NOA
Balandžio 2–5 d. Menų spaustuvėje ir kitose Vilniaus erdvėse vyko antrasis Trumpametražių operų festivalis NOA (www.noa.lt). Publikai pristatytos 7 operos: nuo eksperimentinių multimedijos projektų, mono operos iki operos vaikams ir atvežtinio Suomijos šiuolaikinės operos kompanijos „Ooppera Skaala“ pastatymo.


„Viskas arba nieko“ premjera
Balandžio 2 d. Menų spaustuvės Kišeninėje salėje įvyko dar viena premjera – pristatytas bendras Menų spaustuvės ir „Cezario grupės“ darbo vaisius, spektaklis „Viskas arba nieko“. Spektaklio dramaturgas ir režisierius Cezaris Graužinis, nuolat kuriantis spektaklius užsienyje, su savo aktoriais sukūrė liūdną komediją apie žmogišką būtį, į kompromisus neinančius numirėlius ir mechanizmą nuotaikai pakelti. Spektaklis pristatytas ir tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ lietuviškojoje programoje 2009 m. rudenį.

„Šekspyriada“: Menų spaustuvė - spektaklio partneris
Valstybiniame Jaunimo teatre balandžio 4 d. pristatyta režisieriaus Gintaro Varno spektaklio „Šekspyriada“ premjera. Tai montažinė polifoninė kelionė per ketvertą skirtingų Šekspyro pjesių - nuo komedijų iki didžiųjų tragedijų, paremta pagrindinių personažų ir situacijų bei scenų paralelizmu. Spektaklio partneris – Menų spaustuvė.

Šiuolaikinio šokio festivalis „SHOCK academia“
Balandžio 17-18 d. šešių šokio spektaklių programą Menų spaustuvėje pristatė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų festivalis „SHOCK academia“. Festivalį rengė akademijos magistrantai: kultūros vadybininkai ir aktoriai-šokėjai. Jų bendromis pastangomis festivalyje pristatyti choreografės Airos Naginevičiūtės vadovaujamo kurso diplomantų darbai: Pauliaus Tamolės, Dovilės Petkūnaitės, Vaivos Užaitės ir Agnės Ramanauskaitės. Svečio teisėmis festivalyje taip pat pasirodė šokio kūrėja iš Latvijos Elina Breice su spektakliu „Take My Eyes“ ir Skaidra Jančaitė su muzikiniu spektakliu „Galios centras“.


Infotekos atidarymas
Gegužės 4 d. buvo pirmoji Menų spaustuvės Infotekos darbo diena. Menų spaustuvės Infoteka – tai informacijos rinkinys, kurį sudaro knygos, periodika, filmų ir audio literatūros kolekcijos bei spektaklių vaizdo įrašai. Kolekcijos pagrindą sudaro Britų tarybos perduota kolekcija; taip pat savo informacinius išteklius viešam naudojimui pateikė viešoji įstaiga „Lietuvos šokio informacijos centras“. Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šią sritį.

„Dansema“ – šokis vaikams ir jaunimui
Gegužės 15-17 d. Menų spaustuvėje jau antrą kartą vyko pirmasis Lietuvoje profesionalaus šiuolaikinio šokio festivalis vaikams ir jaunimui „Dansema“. 2008 m. gegužę įvykęs pirmą kartą, festivalis buvo sulaukė daug dėmesio tiek iš mažųjų žiūrovų, tiek iš jų tėvelių. Šiuolaikinio šokio festivalis vaikams ir jaunimui – tai profesionalūs šiuolaikinio šokio spektakliai, pilni staigmenų ir atradimų ne tik vaikams ir paaugliams, bet ir visai šeimai. Šiais metais festivalyje pristatytos net dvi premjeros.

Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis’09“
Gegužės 5–11 d. vyko Lietuvos šokio informacijos centro ir „Vilniaus festivalių“ rengiamas Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis’09“, kurio programos dalis vyko ir Menų spaustuvėje. Publikai pristatyta 18 trupių iš Norvegijos, Vokietijos, Danijos, Islandijos, Italijos, Prancūzijos, Latvijos ir Lietuvos bei pateiktas margaspalvis šiuolaikinio šokio spektras nuo įprastinių šokio spektaklių iki hip hopo bei žmogaus ir ekskavatoriaus dueto.

Naujosios dramos akcija‘09
11-ojo tarptautinio festivalio „Naujosios dramos akcija“ programa šiemet buvo padalinta į dvi dalis: gegužės mėnesį bus pristatomas jaunasis lietuvių teatras, o rugsėjį – iškilių lietuvių ir užsienio teatro menininkų darbai. Gegužį Menų spaustuvėje buvo rodomi jaunųjų Lietuvos menininkų darbai, vėliau vyko režisieriaus Gintaro Varno spektaklio „Nusiaubta šalis – Vilnius 2009“ „gaivinimo darbai“. Šio spektaklio premjera įvyko Menų spaustuvės Raudonojoje salėje dar 2003 m. viduramžius ir mūsų dienas jungianti dramaturginė misterija, vaizduojanti Utopijos atsiradimą ir žlugimą, šiemet dedikuota projektui „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“.

Debiutų festivalis „Tylos!“

Birželio 9-14 d. tylos ir dėmesio Menų spaustuvės žiūrovų paprašė Gintaro Varno vadovaujamo kurso studentai, kurie šiemet baigdami Lietuvos muzikos ir teatro akademiją žiūrovų teismui pateikė savo diplominius darbus. 2007 m. gruodį įkurtas teatras „Utopia“ – tai režisieriaus ir kurso namai, kuriuose nėra scenos, erdvių repeticijoms ir dotacijų, tačiau visus į priekį veda galingas kredo: „Neįmanoma paversti įmanoma!“ – sukurti kitokią teatro realybę.


Vasaros šokio spaustuvė
Rugpjūčio 23–28 d. Menų spaustuvėje jau dešimtąjį kartą vyko vasaros šokio mokykla „Vilniaus šokio spaustuvė“. 2000 m. Lietuvos šokio informacijos centro inicijuotas ir teberengiamas seminarų ciklas, kurio pagrindą sudaro edukaciniai šokio seminarai, kasmet pritraukia dešimtis šokio profesionalų ir šokiu dar tik pradedančių domėtis jaunuolių. Tai yra didžiausias edukacinis šiuolaikinio šokio renginys Lietuvoje.


Skaitymo skatinimo iniciatyva
Rugsėjo mėnesį Menų spaustuvės Infoteka prisidėjo prie skaitymo skatinimo iniciatyvos „Skaityk ir dovanok“ iniciatorių: Sena.lt, Knyguklubas.lt bei Bernardinai.lt. Tęstinis projektas vyko rudens ir žiemos sezoną. Jo metu savo skaitymo patirtimi dalijosi žymūs Lietuvos kultūros, verslo ir politikos pasaulio atstovai: Gitanas Nausėda, Algimantas Čekuolis, Arūnas Peškaitis, Eglė Špokaitė, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Vytautas V. Landsbergis, Leonidas Donskis ir kiti.

Naujojo cirko savaitgalis ‘09
Rugsėjo 11-13 d. vykęs Naujojo cirko savaitgalis padovanojo ne tik dviejų trupių spektaklius, bet ir edukacinių renginių ciklą. Prancūzų trupė „La Manoeuvre“ atvežė spektaklį „Išnara“, o suomiai „Circo Aereo“ – spektaklį visai šeimai „Seno kelio cirkas“. Išsamias naujojo cirko paskaitas skaitė lektoriai iš Prancūzijos ir Švedijos.


Kauno valstybinio dramos teatro gastrolės
Rugsėjo mėnesį Menų spaustuvėje vyko ir Kauno valstybinio dramos teatro gastrolės, kurių metu pristatyti dviejų režisierių darbai. Rugsėjo 15-16 parodytas spektaklis „Skėriai“ pagal Biljanos Srbljanovič pjesę (rež. Rolandas Atkočiūnas), o 17 d. Bernard Marie Koltes „Sugrįžimas į dykumą“ (rež. Artūras Areima).

19-asis tarptautinis modernaus šokio festivalis
19-ojo tarptautinio modernaus šokio festivalio programos dalis vyko ir Menų spaustuvėje. Rugsėjo 27 d. parodytas nepriklausomos šokio trupės iš Vokietijos, Ben J. Riepe, spektaklis Amour Espace.


Baigtas patalpų rekonstrukcijos pirmasis etapas
Rugsėjo 30 d. Vilniaus apskrities viršininko administracijos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas pripažino Menų spaustuvės patalpas tinkamomis naudoti po I-ojo rekonstrukcijos etapo pabaigos.


IETM susitikimas
Vieno didžiausių ir seniausių Europoje scenos menų tinklo IETM susitikimas Vilniuje
Spalio 8-11 dienomis į Vilniaus Menų spaustuvę suvažiavo apie 400 scenos menų profesionalų iš viso pasaulio – tai vieno didžiausių ir seniausių Europoje scenos menų tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting, www.ietm.org) susitikimas Vilniuje – programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ projektas, kurį rengė Menų spaustuvė ir tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ bendradarbiaudami su Lietuvos šokio informacijos centru.


Tarptautinis šiuolaikinio šokio tinklo „Aerowaves“ susitikimas
Keturioliktąjį savo susitikimą didžiausias ir įtakingiausias tarptautinis šiuolaikinio šokio organizacijų tinklas „Aerowaves“ nutarė surengti Vilniuje, Europos kultūros sostinėje. Aerowaves“ susitikimas vyko paskutinįjį spalio savaitgalį – 22-25 d., Menų spaustuvėje, jame dalyvavo atstovai iš 32 Europos šalių.


Festivalis „Auksinė kaukė Lietuvoje“

Spalio 15 -20 d. Vilniuje buvo pristatyti prestižinį „Auksinės kaukės” apdovanojimą pelnę ar jam nominuoti ir tarptautinį pripažinimą pelnę rusiški spektakliai. Spektaklis „Benykstanti giminė” (rež.Sergejus Ženovačius) parodytas Menų spaustuvėje. Festivalis yra Nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” dalis. Organizatorius – Rusų dramos teatras, partneris: festivalis „Auksinė kaukė” (Maskva)

Festivalis „Dekalogas-Dialogas“
Spalio 26-31 d. Menų spaustuvėje vyksta festivalis „Dekalogas-Dialogas“, „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ programos dalis, priklausanti projektui „Europos menų mokykla“. „Europos menų mokykla“ – tai visus metus vykstanti programa, kurios dalyviai – meno studentai ir jaunieji menininkai, skiriantys savo kūrybą Vilniui ir jo svečiams.
Trupės Liūdi debiutas
Šmaikštaus rusų dramaturgo Aleksejaus Slapovskio pjesę pasirinkę LMTA Vlado Bagdono ir Sauliaus Bareikio vadovaujamo kurso studentai, pasivadino „Trupe Liūdi“ ir lapkričio 11-12 d.
pristatė premjerą – spektaklį „Išvažiuoju“.

Festivalis „Neu/Now“
Lapkričio 19-22 d. keliose Vilniaus erdvėse įskaitant ir Menų spaustuvę (Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre „Titanikas“, Menų spaustuvėje, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatre bei kino teatre „Skalvija“) vyko tarptautinis menų projektas „Neu Now Vilnius‘ 09“. Projektas kvietė susipažinti su įvairių šalių aukštąsias menų mokyklas bebaigiančių studentų darbais. Praėję net kelias atrankas Vilniuje vietą rado 30 geriausiųjų, kurie atstovavo penkias meno disciplinas: dizainą, kiną, muziką, teatrą ir šokį bei vizualiuosius menus. Rengėjai: European League of Institutes of the Arts (ELIA, www.elia-artschools.org), VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (vilnius2009.lt).


Paskaita „Operos žanro metamorfozės 21 amžiuje“
Gruodžio 5 d. prieš monospektaklį-šiuolaikinę operą „Izadora“ vyko kompozitoriaus Mindaugo Urbaičio paskaita apie operos žanro metamorfozes. Nemokamoje paskaitoje Menų spaustuvės Infotekoje susirinko gausus šiuolaikinės operos gerbėjų būrys. Rengėjai: Menų spaustuvė ir VšĮ „Operomanija“.


Švedų spektaklis, pagal Gabrielės Labanauskaitės pjesę „Kitoje veidrodžio pusėje“
Švedijos sostinėje įsikūręs šiuolaikinę dramaturgiją propaguojantis teatras „Dramalabbet“ pastatė spektaklį pagal lietuvės dramaturgės Gabrielės Labanauskaitės pjesę. Spektaklio premjera Stokholmo žiūrovams pristatyta spalio mėnesį, o gruodžio 11 d. šis spektaklis parodytas ir vilniečiams – Menų spaustuvėje.


Naujametė premjera: Loretos Juodkaitės „Malda smėlyje“
Spektaklio „Malda smėlyje“ premjerai, kuri žiūrovams bus pristatyta Menų spaustuvėje gruodžio 31 dieną. Iki šiol kūrusi daugiausiai monospektaklius, šįkart kūrėja rengia spektaklį penkiems šokėjams – energija ir karščiu pulsuojantį spektaklį įkvėpė egzotiški Turkijos peizažai bei tradicinė muzika.