Paskelbti Baltijos šalių trumpametražių filmų scenarijų rezidencijos „Baltic Shorts Residency“ dalyviai

 

Trečius metus rengiamoje trumpametražių filmų scenarijų vystymo rezidencijoje „Baltic Shorts Residency“ scenarijus tobulinti pakviesti trys Baltijos šalių kino kūrėjai. Birželio 1-20 d. Kintuose vyksiančioje rezidencijoje dalyvaus lietuvių režisierė Akvilė Gelažiūtė, kino kūrėja iš Latvijos Žanete Skarule bei Estijos kino režisierius ir scenaristas Juri Krutii. Rezidenciją organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, kurios veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

„Kintai Arts“ kuruojamoje erdvėje organizuojama trijų savaičių trukmės programa yra kol kas vienintelė tokio pobūdžio trumpųjų filmų rezidencija Baltijos regione, skirta stiprinti Lietuvos, Latvijos ir Estijos trumpametražio kino kūrėjų scenarijų rašymo įgūdžius. Iš daugiau nei 30 paraiškų atrinkti dalyviai tobulins savo naujausių filmų scenarijus konsultuodamiesi su scenarijaus ekspertu Wim Vanacker (Belgija). Ilgametę patirtį trumpametražio kino industrijoje sukaupęs W. Vanacker yra tarptautinio Kanų kino festivalio konkursinės trumpametražių filmų programos sudarytojas, Vilniuje vykstančio filmų projektų forumo „Baltic Pitching Forum“ partneris, įvairių kino festivalių, seminarų ir dirbtuvių lektorius bei kūrybinių projektų mentorius.

Vaidybinio ir dokumentinio kino kūrėja Akvilė Gelažiūtė rezidencijoje vystys trumpametražio filmo „2.2 atmosferos arba vidutinis slėgis“ (angl. „2.2 Atmospheres or Medium Pressure“) scenarijų. Filme bus pasakojama apie jaunos merginos Gabijos nesutarimus su vaikinu, sprendžiant, ar jiems geriau įsigyti šuniuką ar šunytę. Tačiau kelionės pas giminaičius metu paaiškės tikroji nesutarimų priežastis. A.Gelažiūtė studijuoja kino režisūros doktorantūrą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Jos vaidybinis ilgametražis filmas „Deminas: dvi tvirtovės“ 2015 metais laimėjo „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą kaip geriausias studentiškas filmas. Šiuo metu Akvilė veda medijų gamybos paskaitas VilniusTech universitete (Vilniaus Gedimino technikos universitete) ir atlieka tyrimą apie absurdo humoro strategijas kine.

Antrasis šių metų rezidencijos projektas – estų kino režisieriaus ir scenaristo Juri Kruuti vaidybinis trumpametražis filmas „Side Hesitation“. Anglų kalboje „hesitation“ vadinamas subtilus judesys su uždelsimu, naudojamas pramoginiuose šokiuose. Režisierius filme vaizduoja jauno paauglio Madis vidinius išgyvenimus intensyvios šokių pamokos metu susidūrus su netikėtomis emocijomis ir prabudusiu seksualumu. Sumišęs vaikinas imasi kraštutinių veiksmų, kurie skaudžiai paveikia aplinkinius. J. Krutii įgijo režisūros ir scenarijaus rašymo magistrą Škotijos kino akademijoje. Remiantis kino teorijos studijomis, Juri siekia kurti kultūriškai aktualius ir vizualiai įtaigius filmus.

Kino kūrėja iš Latvijos Žanete Skarule į Kintus atvyks tobulinti trumpametražio vaidybinio filmo „Big Loop - Small Loop“ scenarijų, kuriame kalbama apie 1970-ųjų Latviją, įkalintą sovietinėje okupacijoje. Filme bus kuriama jautri istorija apie pirmakursį architektą, pamilusį savo profesorių. Ž.Skarule Kalifornijos menų institute baigė kino režisūros magistrą ir ne vienerius metus dirbo kino gamybos srityje Niujorke ir Los Andžele. Žanete kuria įvairių žanrų filmus bei instaliacijas, dirba tiek su analoginėmis, tiek skaitmeninėmis priemonėmis, taip pat užsiima meno ir kino kuratoryste. Prieš pasukdama kino kūrybos keliu, Žanete dirbo Jono Meko asistente jo studijoje Niujorke. Režisierė įvardija Joną Meką kaip vieną iš didžiausių jos kūrybinių įkvėpimo šaltinių.

Baltijos šalių trumpametražių filmų scenarijų vystymo rezidencija „Baltic Shorts Residency“ regiama kartu su tarptautine menininkų rezidencijų erdve „Kintai Arts“, pagrindinis rėmėjas - Šiaurės ir Baltijos šalių kultūros mobilumo programa. Partneriai – Rygos tarptautinis trumpametražių filmų festivalis „2ANNAS“, Rygos tarptautinis kino festivalis, Talino tarptautinis kino festivalis „Black Nights“, Estijos trumpametražių filmų centras.