„Spalio 2. Bemiegė naktis. Jau trečia iš eilės. Aš greitai užmiegu, bet po valandos prabundu, lyg būčiau įkišęs galvą į nesamą skylę. Nuo tada visą naktį iki penkių tarsi miegu, tačiau tuo pat metu ryškūs sapnai neleidžia užmigti. Aš formaliai tarsi miegu greta savęs, o pats tuo metu turiu grumtis su sapnais.“ (Dienoraščiai. 1910–1923, Franz Kafka)

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis paaugliams ir suaugusiems „KAFKA INSOMNIA“ pasakoja sapniškai realistišką čekų rašytojo Franco Kafkos vienos nemigos nakties istoriją. Sapnavimas būdraujant - tai kūrybos metodas, gyvenimo būdas, ligos padarinys ar pagrindinė Kafkos literatūrinio pasaulio genialumo sąlyga? Nemigos kuriamas ir į apčiuopiamą tikrovę įsiveržiantis sapnas F. Kafkos kūrybą paverčia sąlygine, pilna netikėtų įvaizdžių, ištęsto laiko pojūčio, pirmalaikių absurdo, egzistencializmo ar net siurrealizmo apraiškų, einančių koja kojon su realizmo mokyklai būdingais nuosekliais aprašymais.

Projekto inciatorius kompozitorius Andrius Šiurys (2020 m. Lietuvos kompozitorių sąjungos Jaunojo kompozitoriaus prizas) muzikinio spektaklio idėją pagal F. Kafkos kūrybą nešiojosi jau seniai. „Kartą, maždaug prieš pusantrų metų, iškėliau sau klausimą – nuo kurio menininko kūrybos atsispirdamas norėčiau sukurti audiovizualinį spektaklį? Kokiam menininkui – dailininkui, poetui, kompozitoriui – labiausiai pritariu? Ir kas yra tie žmonės, su kuriais turėčiau tai daryti – eksperimentuoti, improvizuoti ir nardyti ten, kur vienas atsidurti neišdrįsčiau? Tuo metu F. Kafką pasirinkau dėl jo tamsos ir absurdo. Jau gerokai anksčiau žinodamas režisieriaus Žilvino Vingelio asmenybę bei jo kūrybos stilių (ypatingai vertinu jo gebėjimą jungti skirtingas meno formas bei siurrealistinę teatrinę kalbą), neabejojau - šį spektaklį turime kurti kartu. Su Žilvinu esame sukūrę ne vieną darbą, praktiškai ir teoriškai kartu tyrinėjome vizualinio teatro žanrą, svajojome apie savo eksperimentinį teatrą. Jam itin svarbi spektaklio muzika, taip pat turime panašų matymą, todėl smagu, jog „Kafka Insomnia“ karantino dėka tampa pirmuoju mūsų naujojo teatro „Kosmos Theatre“ spektakliu teatro scenoje”.

„Komanda surinkta labai stipri ir įvairi. Nors kartu dirbame ne pirmą kartą, bet pirmą kartą su tokia atvira medžiaga ir tokioje eksperimentinėje aplinkoje. F. Kafkos pasaulyje viskas stovi vietoje, niekam nelemta išjudėti iš esamo taško ir tuo pat metu - gyvybės tame taške daugiau, nei sugebame aprėpti. Tai literatūra, scenoje iškelianti reliatyvaus laiko organizavimo poreikį, vaizdo ir atmosferos svarbą, siūlanti naujus scenų montažo būdus. Joje grėsmingai koketuoja humoras ir siaubas, veiksmas ir stagnacija, garsas ir tyla. Tų tylų bei garsų ieškoti ir pats, be abejonės, būčiau kvietęsis Andrių, todėl smagu, kad jis tai padarė pirmas. Procesas nėra tradicinis. Leidžiame sau pradėti nuo asociacijų, o ne nuo teksto, intuicijos, o ne naratyvo. Manau, kad šis spektaklis bus įdomus tiek tradicinei teatro publikai, tiek ilgais monologais ir rūmų intrigomis nebesižavintiems jaunesniems žiūrovams.” - teigia spektaklio režisierius Žilvinas Vingelis.

„KAFKA INSOMNIA“ - įvaizdžių, garsų ir medijų spektaklis, kuriamas pagal 2020 metų kovą teatro puslapyje paviešintą „Kosmos manifestą“. Draminės vaidybos, gyvai atliekamos elektroakustinės muzikos, videoprojekcijų, šiuolaikinio objektų teatro bei garsinių manipuliacijų pagalba „Kosmos Theatre“ kūrėjai gilinsis į paranojišką ir kerinčią legendinio čekų autoriaus kūrinių atmosferą, pagrindines rašytojo gyvenimo peripetijas, nemigos simptomus, vaizdines bei garsines haliucinacijas ir kartu ieškos niekada nepabaigto ir niekada nesibaigsiančio kafkiško pasaulio ribos.

Spektaklio kūrybinę grupę sudaro režisierius Žilvinas Vingelis, kompozitorius Andrius Šiurys, dailininkė Paulina Simutytė ir video projekcijų dailininkas Kornelijus Jaroševičius.
Vaidina aktoriai Gytis Laskovas, Balys Ivanauskas ir Paulina Simutytė.
Spektaklyje gyvai groja saksofonininkas Danielius Pancerovas ir gitaristas Justinas Žilys.
Prodiuseris: vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“
Koprodiuseris: Kauno miesto kamerinio teatro.

Spektaklio sklaidą dalinai finansuoja LIETUVOS KULTŪROS TARYBA

Premjera ConTempo festivalyje, Kauno miesto kameriniame teatre rugpjūčio 20–21 d.

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis KAFKA INSOMNIA
* 2021 m. apdovanotas "Fortūna" už geriausia spektaklio muziką
* 2021 m. nominuotas Auksiniam scenos kryžiui "Už geriausią spektaklio muziką"

-------

In response to the war in Ukraine Kaunas city chamber theatre gives Ukrainians and their families a free entry to the theatre performances. Emotional health is one of the main aspects of the theatre therefore many of the performances have a therapeutic effect, in which the language barrier is not an obstacle.

We kindly invite you to register and gather together for Kaunas city chamber theatre performances.

Contact information for reservations:

Mob. +370 612 62 226 (Tuesday-Friday 5 pm-8pm, Saturday-Sunday 5 pm-9pm)

E-mail: kasa@kamerinisteatras.lt

Theater address: Kęstučio st. 74a, Kaunas.

Registration form:

https://bit.ly/3Mp66pt

-------

У відповідь на війну в Україні Каунаський міський камерний театр надає українцям та їхнім родинам безкоштовний вхід на театральні вистави. Емоційне здоров’я є одним із головних аспектів театру, тому багато вистав мають лікувальний ефект, в якому мовний бар’єр не є перешкодою.

Запрошуємо вас зареєструватися та зібратися на вистави Каунаського міського камерного театру.

Контактна інформація для бронювання:

Моб. +370 612 62 226 (вівторок-п'ятниця 17:00-20:00, субота-неділя 17:00-21:00)

Електронна пошта: kasa@kamerinisteatras.lt

Адреса театру: вул. 74а, Каунас.

Реєстраційний формуляр:

https://bit.ly/3Mp66pt