Aivaras Micius: JUODI BATELIAI

Menų spaustuvės jaunųjų menininkų programa Atvira erdvė’19 pristato

režisierius: Aivaras Micius | vaidina: Kamilė Petruškevičiūtė, Fausta Semionovaitė | kompozitorius: Mantvydas Leonas Pranulis | videomenininkas: Kornelijus Jaroševičius | kostiumų dizainerė: Simona Davlidovičiūtė | šviesų dailininkas: Edgaras Varkulevičius | dramaturgijos asistentė: Inga Sanakojevaitė | scenografijos asistentė: Aušra Tubutytė

trukmė 1 val. 20 min. | N16

Spektaklis „Juodi bateliai” gimė iš Sebastian Majewski pjesės “Dešinys ir Kairys su kulniuku”, kuri Lenkijos publikai pirmą kartą pristatyta 2007 metais.  Tai - siurrealistiškai dokumentinė dviejų Trečiojo Reicho propagandos ministro žmonos Magdos Goebbels batų kelionė, nusitęsusi per XXa. antros pusės Lenkijos istoriją. 

Kairys ir Dešinys, užkietėjusios nacės bateliai, savo kelionę pradeda garsiajame Niurembergo teisme, kuriame jiems skiriama žiauriausia bausmė- tremtis į Rytus. 

 

[d]   mus apkaltino                      

tik dėl to

kad nesudegėm

ir likome

savo vietoje

[k]   ir dar nutarė

kad mes prisidėjome

prie tautos

išnaikinimo

mes

magdos goebbels batai

      …

[d]   sakote

kad šiek tiek persistengėm

[k]   okei persistengėm

Režisierius Aivaras Micius apie spektaklį:


Rytų Europos pokario istorija išsiskiria savo brutalumu, ji kaip mėsmalė traiškė ištisas tautas, jų žmonių gyvenimus. Nors regiono šalys skiriasi, tačiau jas vienija bendros įvykių sekos paženklintas skausmas. Nėra šeimos, kurioje nesivaidentų kraupių prisiminimų ar nežmoniškų išgyvenimų šmėklos. Vakarai savo atgimimą pradėjo po karo pabaigos, tačiau Rytai dar ir šiandien vaduojasi iš praeities traumų gniaužtų. S. Majewski tai puikiai užčiuopė ir su groteskišku prieskoniu perteikė tai savo pjesėje. Tai dabar gyvenančio žmogaus santykį su istorija ir pačiu savimi reflektuojanti dramaturgija. Ši tema aktuali ir mums Lietuvoje, kur XX a. istorinės traumos ir jų įtaka dabarčiai vis sunkiau suprantama, ypač jaunajai kartai. Negana to, vyraujantis pasimetimas, baimė, apčiuopiamos tikrovės nykimas, socialinių medijų manipuliacijos ir konspiraciniai burbulai išvirsta į makabriškas žiniasklaidos antraštes, absurdiškus politikų pažadus, nesustabdomą norą turėti nuomonę visais klausimas. Kai išgirsti kitą darosi vis sunkiau, o sustoti ir įvertinti kur atsidūrėm ir kur judame nėra laiko, kai asmeninė tiesa tampa svaresnė už faktus, o racionali diskusija pakeičiama ideologiniais kaltinimais, priešintis svarbiau nei išgirsti, kyla jausmas, jog pasibaigia  dar vienas laikotarpis ir mes įžengiame į savotišką visuotinį sapną. Jame taisykles kuria garsiausiai rėkiantys ir matantys daugiausiai priešų, tarsi košmaras, kuris ryja atsisakančius būti jo dalimi. Manau, būdai kaip kautis, bandyti pabusti iš šio reiškinio, yra keli. Pirma, tiesos siekimas, net kai ji yra nepatogi, gali skaudinti, nuvilti. Antra - humoras. Kuo jo daugiau, tuo geriau. Jei dauguma žmonių praranda gebėjimą pasijuokti iš savęs, savo įsitikinimų ar klaidų, sąmoningai, kartais viešai demaskuoti savo rimtumo ir teisumo kaukes, tuomet bet kuri visuomenė atsiduria pavojuje tapti vienos nejudinamos tiesos mechanizmu. Jis prieštaraujančius nužmogina iki daiktų ar ideologijos, tuomet išmeta juos kaip nereikalingus ar svetimus. Deja, šiandien matome, jog šie reiškiniai nebėra vien tik praeities istorija.

Nuotrauka Dainiaus Putino

sukurta Menų spaustuvės jaunųjų menininkų programoje Atvira erdvė'19
projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savaivaldybė

menų spaustuvė | kišeninė salė

bilietai: 9,20 Eur | bilietai Tiketos* kasose (pirkti internetu)

*Tiketos kasą rasite ir Menų spaustuvėje

** DėmesioVėluojantys žiūrovai į pasirodymą neįleidžiami, jei tai trukdo pasirodymo eigai

*** Maloniai prašome laikytis amžiaus rekomendacijos

9,20

RENGINYS VYKSTA:
d.
2020 Vasario 20 d. 19:00
2020 Vasario 21 d. 19:00
2020 Kovo 13 d. 19:00
2020 Spalio 22 d. 19:00
Grįžti atgal

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Naujienos el. paštu