Sirenos 2019 | FIZIKAI

PAGAL FRIEDRICH DÜRRENMATT PJESĘ

REŽISIERIUS, DAILININKAS: Artūras Areima
KOMPOZITORĖ: π
ŠVIESŲ DAILININKAS: Eugenijus Sabaliauskas
ŠVIESŲ OPERATORIUS-PROGRAMUOTOJAS: Julius Kuršis
CHOREOGRAFAS: Marius Pinigis
VIDEOMENININKAS: Paulius Jakubėnas
DRAMATURGĖ: Inga Sanakojevaitė

Viešo atlikimo teisės priklauso Diogenes Verlag AG Zurich.

PRODIUSERIS: Juozo Miltinio dramos teatras

TRUKMĖ: 3 val. (dviejų dalių)
PREMJERA: 2019 m.

KALBA: lietuvių su angliškais titrais
REKOMENDUOJAMAS AMŽIUS: nuo 14 m.

LAIKAS: Rugsėjo 28 d. 19:00

VIETA: Menų spaustuvė, Juodoji salė (Šiltadaržio g. 6)

,,Visų pirma, tai – komedija. Tai juokingiausia komedija visoje Lietuvoje. Tik neįmanoma patikrinti, ar tai tikrai pati juokingiausia komedija visoje Lietuvoje, nes šiandien nebėra aišku, kas yra tikra, kas yra ta tikrovė. O kai nebėra aišku, kas yra tikra, nebelieka ir atskaitos taško, nuo kurio atsispirdami galėtume palyginti, kas juokinga, kas juokingiau ir kas juokingiausia. Tai tokia juokinga komedija, kad pro mūsų sumerktas akis net skverbiasi tragizmo ašaros. Ir mums tai savaime yra triumfas. Jau dabar. Ne vėliau, kai kažkas kitas įvardys ar paskelbs, jog triumfavome, bet savaiminis triumfas jau dabar. Nes mes patys tai žinome ir patys tai teigiame. Jeigu jūs žinote, kas yra tikrovė, ir jeigu jūs žinot, kas yra tikra, o kas ne, jei žinot, kas šiandien yra žmogus, o kas – ne žmogus, jūs jau savaime susimovėte. Nes tik čia, tik teatre-beprotnamyje dar gali skambėti tiesa. Todėl teatras ir yra savaiminis triumfas prieš trimatę tikrovę, įsitikinimus, žinojimą, vertybių lentynas ir dėžutes. Kai dar mokame ir nebijome juoktis, vadinasi, dar kažkiek esame. Kviečiame prisijungti prie mūsų, bepročių, sanatorijos!“

Spektaklio kūrybinė komanda

Friedrich Dürrenmatt (1921–1990) – šveicarų dramaturgas, rašytojas humanistas, siekęs suprasti sudėtingą XX amžiaus tikrovę, paliesti opiausias visuomenės problemas, susijusias su sudėtingais žmogaus, atsidūrusio ant didžiųjų kultūrinių paradigmų kaitos konvejerio, egzistencijos klausimais.

F. Dürrenmatto pjesė „Fizikai“ – dviejų dalių tragiška komedija, parašyta 1962 m. Pjesės veiksmas vyksta psichiatrinėje ligoninėje „Vyšnių sodas“, kurioje gydomi trys fizikai: vienas jų save laiko Albertu Einšteinu, kitas – Izaoku Niutonu, o trečiasis tiki, kad su juo kalba karalius Saliamonas. Pjesėje plėtojamos mokslininko pasiaukojimo bei atsakomybes prieš visuomenę, žmogaus (ne)gebėjimą pakeisti pasaulį temos. Pjesės autorius problemas atskleidžia per fizikų išgyvenimus, tačiau lygiai tokius pat klausimus kelia ir sprendimus turi priimti ir kitų sričių mokslininkai, kūrėjai, įstaigų tarnautojai, verslininkai, ir visi kiti, susiduriantys su bet kokiomis galios struktūromis.

Artūrui Areimai tai – trečiasis pastatymas šiame Juozo Miltinio dramos teatre. Anksčiau daugiausiai dirbęs su teatro trupės jaunąja dalimi, šįsyk režisierius kūrybiškai mobilizavo vyresniosios kartos aktorių pagrindu suburtą spektaklio kūrybinę komandą ir drauge su ja teatro scenoje kelia klausimus, susijusius su žmogiškumo bei moralės transformacijomis, už lango vykstant didiesiems paradigminiams pokyčiams, neišvengiamai keičiantis žmogiškumo, sąmoningumo, moralės, realybės sampratoms.

ARTŪRAS AREIMA

Artūras Areima, dar kūrybinio kelio pradžioje pramintas teatro chuliganu, šį epitetą išlaiko iki šiol. Jo spektakliai nuolat provokuoja kritikų ir žiūrovų diskusijas. A. Areima ne sykį sulaukė profesionalių scenos meno vertintojų aukščiausių įvertinimų: 2013 m. už naujų sceninės išraiškos formų paieškas režisierius apdovanotas Boriso Dauguviečio auskaru, 2013, 2014 ir 2015 m. nominuotas Auksiniam scenos kryžiui režisieriaus kategorijoje. 2016 metų vasarą vykusiame „Fringe“ festivalyje Edimburge jo spektaklis „Po ledu“ žiuri įvertintas specialiuoju „Summerhall“ menų centro prizu. A. Areimos meninė pozicija balansuoja tarp klasikinio, epinio teatro tradicijos ir naujųjų laikų scenos meno reiškinių.

JUOZO MILTINIO DRAMOS TEATRAS

Juozo Miltinio dramos teatras pradėjo veikti 1940 m. ir vadovaujant legendiniam režisieriui Juozui Miltiniui, keturis dešimtmečius buvo svarbi vieta augančio Panevėžio miesto, Lietuvos ir tarptautinio teatro žemėlapyje. Dabartinės teatro komandos siekis – grąžinti Panevėžio miestą ir Juozo Miltinio dramos teatrą į šalies profesionalaus meno institucijų lyderių gretas. Iš kitų menų teatras išsiskiria savo trumpalaikiškumu – jis yra čia ir dabar, tad šio teatro kūriniuose siekiama atliepti aktualiausias šiandienos problemas bei apie jas kalbėti šiuolaikine menine kalba.

„Teatras turėtų būti alternatyva. Alternatyva kasdieniame žmogaus gyvenime, leidžianti pamatyti pasaulį ne tokiu įprastu kampu, pasiūlanti naujas požiūrio galimybes, atverianti kelius kitokiam buvimui pasaulyje. Savo spektakliais mūsų teatras diskutuoja su Lietuvos kultūrine tradicija bei šiuolaikinio lietuviško teatro estetika. Visa tai darome nepamiršdami kultūrinio ir socialinio Panevėžio konteksto, norėdami šį miestą paversti geresne vieta gyventi“.

Andrius Jevsejevas, Juozo Miltinio dramos teatro meno vadovas

Bilietai: pirkti internetu

12-20EUR

RENGINYS VYKSTA:
2019 Rugsėjo 28 d. 19:00
Grįžti atgal

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Naujienos el. paštu