ERDVINIO GARSO PAIEŠKOS: pasaulinės premjeros | Synaesthesis

koncertas | trukmė 60 min.

Į tarptautinę rezidencijos programą DAR (Druskininkai Artists' Residence), atvykę įvairių šalių menininkai pristato pasaulines premjeras.

Programa, kurią jau šešerius metus organizuoja Lietuvos kompozitorių sąjunga, klausytojus kviečia į paskutinį sezono koncertą Erdvinio Garso Paieškos: pasaulinės premjeros.

Tris mėnesius kompozitorių kūrybos namuose Druskininkuose įkvėpimo ieškojo menininkai iš Austrijos, Italijos, Ukrainos, Estijos, Jungtinės Karalystės bei Latvijos. Kurorto publikai jie jau pristatė čia gimusius kūrinius. Dauguma menininkų Lietuvoje lankosi pirmą kartą, todėl jų kūriniuose muzikos garsai persipina su Druskininkų kraštovaizdžiais, miesto triukšmais ir įsimintiniausiomis kurorto vietomis.

Koncertas įvyks rugpjūčio 14 dieną (pirmadienį), 19 val, Menų spaustuvėje, Juodojoje salėje.

Programą atliks jaunų ir ambicingų lietuvių atlikėjų šiuolaikinės muzikos ansamblis Synaesthesis. Programoje skambės lietuvių, austrų bei britų kompozitorių pasaulinės premjeros, o koncerto programą pristatys muzikologė Paulina Nalivaikaitė.

Austrų kompozitorė Elisabeth Schimana savo kūrinyje “Vast Territory: Episode 1 Lily Pond” panaudojo atsiminimus iš kelionės autobusu iš Vilniaus į Druskininkus 2011 metais. Savo kūrinyje kompozitorė panaudojo įrašytus gamtos garsus iš lelijų tvekinio, kuris yra netoli Druskininkų. Kiekvienas muzikantas iš atminties individualiai interpretuoja gamtos garsus: gamtos triukšmą, paukščių čiulbėjimą, vabzdžius ir varlių kurkimą.

Britų kompozitorės Jobina Tinnemans kūrinys “IMAGIRO” sukurtas dviem būdais: pasielkiant tradicinę bei specialiai sukurtą panoraminę/erdvinę notaciją, kuri tampa kūrinio dogma. Tai galiausiai virsta į garsine skulptūrą. Atlikėjai, vaikščiodamas lėtai, primins škilmingos ceremonijos eiseną. Grafinė notacija primins natūralaus gamtos grožio kraštovaizdį.

Lietuvių kompozitoriaus Donato Zakaro kūrinys “Terpsichora ir Melpomenė” pasakoja apie dvi graikų šokio senovės deives Terpsihorą ir Melpomenę. Viena - linksmybių, o kita - dramos ir tragedijos deivė. Kūrinyje naudojama linksmos ir dramatinės medžiagos priešprieša. Taip pat šios deivės turėjo ir savo senovines dermes, kurios įpinamos į naują harmonijos džiazinių ir rumbos ritmų audinį.

Austrų kompozitoriaus Andreas Trobollowitsch eksperimentinę kompoziciją „ze llzerfa ll” atlikėjai gros ne iš natų, bet vadovausis kompozitoriaus nurodytais ženklais bei nuorodomis į instrumentų padėtį bei judesį erdvėje. Šios muzikinės nuorodos transformuos bei valdys garso tembrą, spalvą ir erdviškumą. Ypatingas vaidmuo tenka erdvės architektūrai bei atlikėjų nuolatos besikeičiančioms pozicijoms.

Britų kompozitoriaus Andrew Crossley kūrinio pavadinimas “breath-image” buvo įkvėptas François Jullien knygos “The Great Image Has No Form”. “Breath-image” gali būti interpretuojamas kaip kvėpavimas – rezonansas, kuris yra paminėtas Wang Wei and Guo Xi raštuose kaip intuicija arba nerimas dėl nesikeičiančio kraštovaizdžio. Kūrinio struktūra paremta nuolatiniu ieškojimu kas yra “breath-image”, pavyzdžiui, kaip ir iš kur laikui bėgant gali formuotis garsinis paveikslas iš nesikeičiančio garso?

Tarptautinę menininkų rezidenciją DAR organizuoja Lietuvos kompozitorių sąjunga, remia Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Asociacija LATGA, Sound and Music organizacija, AIR KREMS rezidencija, Austrijos ambasada Kopenhagoje, bei Austrijos Federalinė Kanceliarija.

Kontaktinis asmuo DAR vadovė Egidija Medekšaitė, 8 610 79615 egidija.m@gmail.com

 

menų spaustuvė | juodoji salė

įėjimas nemokamas

RENGINYS VYKSTA:
2017 Rugpjūčio 14 d. 19:00
Grįžti atgal

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Naujienos el. paštu