STALO TEATRAS: Sekretai iš būtųjų laikų

 

edukacinis spektaklis ir ekskursija vaikams
režisierė Saulė Degutytė | Stalo teatras

Sekretai-is-butuju-laiku-7-2


Kas gali slypėti po stikliuku, užkastu praeivių mažai lankomoje vietoje? Prieš porą dešimtmečių vaikai rasdavo spalvotus popierėlius, džiovintas gėlės ar kitus paslėptus turtus. Dabar jie gali tikėtis kur kas daugiau – „sekretuose“ atgims Lietuvos istorinės asmenybės ir garsiausi praeities įvykiai.


Nors šiuolaikiniai vaikai nežino, kas yra „sekretai“, tie, kuriems teko juos kurti, slėpti ar ieškoti tikrai to nepamiršo. „Mano vaikystės laikais mergaitės kurdavo vadinamus „sekretus“, kitaip tariant, paslaptis. Lauke, prie tvorelės, kur nelabai žmonės vaikšto, „paslaptingoje vietoje“ pražarstydavome žemę, padėdavome gražų, blizgantį saldainio popieriuką (sovietmečiu retenybė!) arba – sudžiovintą gėlytę, ant viršaus – stikliuką. Parodydavome geriausiai draugei, kuri turėdavo „paslapties“ niekam neišduoti. Deja, po kelių dienų kita mergaitė džiugiai šaukdavo: „O aš žinau, kur tavo „sekretas“!“ Taigi – išdavystė!”, - juokiasi vaikystės dramas prisimindama režisierė ir aktorė Saulė Degutytė.


Būtent šios mažos vaikiškos paslaptys ją įkvėpė sukurti spektaklį vaikams „Sekretai iš būtųjų laikų”. Tik pasakojama čia bus visai ne apie vaikiškas išdavystes, o įvykius ir žmones, keitusius Lietuvos istoriją. „Sekretų paieškos būdavo tokios dramatiškos - visai kaip Mindaugo laikais! Ne rožėmis klotas buvo didžiųjų valstybės vyrų gyvenimas... „Sekretai“ atskleis ir mūsų, ir Lietuvos istorijos vaikystę,“ – šypsosi idėjos autorė.


S.Degutytė tikisi, kad patraukliai pateikta istorija sudomins vaikus giliau pažinti Lietuvos praeitį.  „Enciklopedinis ir sausas istorijos datų pateikimas yra nepatrauklus. Metais ir datomis vaikų istorija nesudominsi. Jiems svarbios ir kasdienės, mūsų akimis žvelgiant, egzotiškos praėjusio laiko žmonių buities gyvenimo detalės – ką miestiečiai valgė, kaip rengėsi, kokie vyravo viešojo gyvenimo ritualai, kaip jie pramogavo“, - įsitikinusi režisierė.


Spektaklio autoriai vaikams šmaikščiai, su humoru papasakos apie karalių Mindaugą, Žalgirio mūšį, Barborą Radvilaitę ir šv. Kazimierą. Spektaklyje vaikai taip pat pamatys ir kitų vaikų piešinius, netikėtai suderintus su istorinių graviūrų reprodukcijomis.  Specialiai spektakliui tekstą, pritaikytą vaikų auditorijai, sukūrė istorikas ir publicistas Gediminas Kulikauskas.  Muzikos autorė — kompozitorė Juta Pranulytė, spektaklyje vaidina Saulė Degutytė ir Edita Zizaitė.Spektaklio „Sekretai iš būtųjų laikų” premjera įvyko Vilniuje, Menų spaustuvėje, rugsėjo 6 dieną. Prieš spektaklį organizuojama ekskursija „Mindaugas, Kazimieras, Barbora ir kiti“ po Vilniaus senamiestį, kurią ves meno istorikas, gidas Donatas Jokūbaitis. Jis žada vaikams atskleisti dar daugiau paslapčių: ar karaliui Mindaugui nešlapia buvo sėdėti soste; kur stovėjo Barboros Radvilaitės namai ir kur pasirodė jos dvasia nuliūdusiam Žygimantui Augustui; kiek rankų, kojų, širdžių ir žmonių išgelbėjo šventuoju paskelbtas karalaitis Kazimieras…> ekskursijos pradžia – prie Mindaugo paminklo (Arsenalo g. 1) 11 val.
> spektaklio pradžia 12.00 val.
menų spaustuvė | kišeninė salė

bilietai 6 Eur | bilietai parduodami prieš renginį

 

RENGINYS VYKSTA:
2015 Rugsėjo 06 d. 13:00
2015 Lapkričio 08 d. 13:00
2016 Balandžio 09 d. 13:00
2016 Gegužės 29 d. 13:00
2016 Rugsėjo 25 d. 13:00
2016 Spalio 23 d. 13:00
2017 Balandžio 02 d. 13:00
2017 Balandžio 23 d. 13:00
2017 Rugsėjo 30 d. 13:00
2018 Balandžio 22 d. 13:00
2019 Spalio 24 d. 12:00
Grįžti atgal

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Infoteka

menų spaustuvės infoteka pradėjo veikti 2009 gegužės 5 d. Tai šiuolaikinė biblioteka, kurios informacijos rinkinį sudaro knygos, periodika, filmų ir garso knygų kolekcijos bei spektaklių vaizdo įrašai.

Daugiau apie Infoteką...

Darbo laikas:
II 13.00–19.00
III 13.00–19.00
IV 13.00 –19.00
V 13.00–19.00
šeštadieniais, sekmadieniais ir pirmadieniais – Infoteka nedirba

Naujienos el. paštu