Užsienio rezidentų kalendoriuje - išvykusios ir sugįžusios lietuvės

Sudėlioję pavasario - vasaros užsienio rezidencijų kalendorių supratome, kad artimiausių trijų rezidentų komandose - užsienyje kuriančios ar kūrusios Lietuvos menininkės, rezidencijų pagalba ne tik grįžtančios į gimtinę, bet ir atsivežančios kitų šalių kūrėjų. Išvykusių lietuvių ryšių stiprinimas su Lietuva - vienas iš rezidencijų programos Print Art On Stage fokusų, tad labai džiaugiamės galėdami pristatyti net tris tokias rezidencijas iš eilės. Pristatome balandžio - birželio mėnesiais po mūsų stogu vyksiančius procesus:

 

justina copy

Aktorė Justina Kaminskaitė su tarptuatine komanda: Joanna Woiciechowic (architektė ir scenografė (Danija) ir Natalia Kotlyarova (bendraautorė ir atlikėja (Rusija) Menų spaustuvėje dirbs su projektu "Baltic Spice".

Tai - patyrinimis performansas kalbantis apie laukinius maisto ingrediantus ir jų pritaikymą šiuolaikinėje virtuvėje. Projektą sudaro tiriamoji ekspedicija į mišką ir performansas, kurio metu žiūrovai užrištomis akimis žengia dilgėlių taku, pajaučia asiūklius, kitus vietinio miško augalus, ragauja įprastus patiekalus, pagamintus su laukinėje gamtoje randamais augalais. Du pirmieji “Baltic Spice” bandymai jau įvyko Stokholme ir Helsinyje, kur dalyviai ragavo dilgėlių pesto, o jau po savaitės viskas persikels į Menų spaustuvę.

Justina Kaminskaitė, po teatro praktikos magistro mokslų į Lietuvą sugrįžo jau 2013, tačiau šiandien čia atsiveža ir kolegas iš užsienio. Paklausta apie tai, kodėl visgi sugrįžo, Justina atsako: "Gebėjimas kurti man priklauso ne nuo šalies, kurioje gyvenu, o nuo vidinės terpės, kasdienės būsenos. Po mokslų parkeliavusį į Lietuvą, ilgainiui atradau čia žemę šaknytis, pagrindą atsispirti, ir namus - sugrįžt." 

 

fb copy

 

Judita Vivas - aktorė, fizinio teatro menininkė, kūrėja ir dėstytoja, teatro mokslų daktarė, kuri dvyliką metų mokėsi ir dirbo užsienyjeu su įvairių šalių fizinio ir šiuolaikinio teatro specialistais. Į Menų spaustuvę rezidencijai ji atvyksta iš Anglijos su kūriniu "Herring Girls", kurį kuria su atlikėja, somatinio šokio specialiste Vicci Riley (Didžioji Britanija).

Spektaklis paremtas silkių merginų ( angl. herring girls) fenomenu Anglijoje ir Škotijoje. Šios merginos ir moterys vienos, be vyriškos palydos, keliaudavo paskui žvejų laivus, uostuose išdarinėjo ir sūdė silkę. Ilgas, sunkus ir varginantis darbas buvo atlygintas tam laikmečiui (19 a. pab. – 20 a. pr.) moterims nebūdinga laisve- keliauti, apsigyventi su kitom merginom, užsidirbti pinigų ir savotiška nepriklausomybe.

Anot Juditos, ją domina šiuolaikinėje visuomenėje vyraujančios temos, ypač moteriškumas ir daugialypis jo suvokimas. Spektaklyje tai ji su komanda tai nagrinės per keleto moterų tarpusavio santykių prizmę, kuri gali būti labai įvairi – draugiška, seksuali, motiniška, pasyvi, agresyvi, ir pan., silkių merginų įkvėptas estetines ir poetines formas ( sunkaus fizinio darbo plastika, su žvejyba ir jūra susijusios asociacijos bei vizualinė/garsinė medžiaga), santykio tarp moters ir vandens/žuvies/žuvėdros/druskos simboliką. 

"Man, kaip galbūt ir daugeliui išeivių, kiekvienas grįžimas į tėvynę yra daugialypis, kupinas ir ilgesio, ir nusivylimų, ir nostaligijos, ir savęs pažinimo... O šį kartą, mat pirmą kartą grįžtu kurti, o ne juodos duonos atsivalgyti, pats grįžimo procesas (kuris, beje, tikrai nėra lengvas) tampa ir savotišku įkvėpimo šaltiniu." - Judita Vivas

 

Limitation Piece2 copy

Choreografė ir šokėja Grėtė Šmitaitė, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Vokietijoje, kartu su estų choreografe Hanna Kritten Tangsoo Menų spaustuvėje vystįs šokio proejktą "Limitation Piece".

"Limitation Piece" –  šokio kūrinys, bendrumo ir individualumo dinamikai metantis nenustojamo judesio ir išsekimo iššūkį. Jo metu, net 11 šokėjų nuolat juda scenoje, formuodami didžiulį, nuolat kinantį organizmą. Kiekvienas šokėjas čia – lygiavertė pasirodymo dalis, kur kiekvienas individualus sprendimas formuoja bendrą audinį. 

"Man labai smagu dirbt Lietuvoje ir kolegas iš užsienio atsivežt cia, atvert tyrimą Vilniaus publikai" - Grėtė Šmitaitė

Daugiau informacijos apie visas rezidencijas ir atvirus jų pristatymus laukite joms artėjant!

Grįžti atgal

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Naujienos el. paštu