2012

* Sausis

Antrus metus Menų spaustuvė organizuoja Tarptautinį festivalį KITOKS TEATRAS VAIKAMS (2012 m . sausio 17-22 d.). Vaikams ir paaugliams kuriamo teatro, šiuolaikinio šokio, lėlių, objektų, šiuolaikinio cirko spektaklius vienijantis festivalis kaskart didina programą, plečia geografiją ir dar labiau apsisprendžia už KITOKĮ - atvirą ir linksmą bendravimą su savo mažaisiais žiūrovais.
Festivalyje dalyvauja Keistuolių teatras su naujausia premjera „Mykolas žvejas“, Stalo teatras, šokio teatras „Dansema, teatras „cezario grupė“, kuris festivalyje pristato savo pirmąjį bandymą kreiptis į jauniausią auditoriją, iš uostamiesčio atvyksta Klaipėdos lėlių teatras ir menininkų grupė „Žuvies akis“ su šiuolaikinio šokio spektakliu, iš Italijos pasikvietėme trupę „Scarlattine Teatro“ su interaktyvių komiksų spektakliu visai šeimai „ManoLibera“. Pirmą kartą pristatome dar vieną naują žanrą – šiuolaikinį cirką. Lietuvių žonglierių grupė „Antigravitacija“ kartu su Menų spaustuve parodo spektaklį „Stebuklingas medis“.


* Vasaris

Tęsiamas 2011 metais pradėtas Menų spaustuvės Infotekos projektas – klubas „Prie arbatos“. Klube kviečiami dalyvauti iškilūs Lietuvos teatro atstovai, teatrologai ir kritikai, diskutuojama aktualiomis teatro pasaulio temomis, nagrinėjamos naujausios spektaklių premjeros. Prie arbatos puodelio pabendrauti kviečiami visi norintieji. Paskaitų/diskusijų ciklas filmuojamas ir prieinamas interneto puslapyje www.menufaktura.lt.


Sostinės publikai pristatomas menininko iš Klaipėdos Beno Šarkos ir „Gliukų“ teatro performansas „Topor sosi“. Paties Šarkos sukurta istorija apie klaipėdietį Vasią Sorokiną, kurią jis pasakoja rusų kalba ir kurioje, žinoma, neapsieinama be degtinės. Kaip sako spektaklio kūrėjas, „pasaulis būtų skurdesnis be slaviškosios kultūros“, todėl ir spektaklio veikėjas kreipiasi į žiūrovus rusiškai. Spektaklyje naudojamos „kitos meninės“ priemonės sulaukia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento dėmesio. Menų spaustuvė gauna įspėjimą ir kitą kartą rodant spektaklį atsižvelgia į Departamento nurodytus pažeidimus.

Menų spaustuvė pradeda tęstinį projektą „Menų spaustuvė: nauja neformalaus ugdymo erdvė mokyklų bendruomenei“, kurį finansuoja Europos Sąjungos Socialinis fondas ir LR Švietimo ir mokslo ministerija. Pusantrų metų vyksiantis edukacinis projektas įtrauks 240 vyresniųjų klasių moksleivių ir jų mokytojų iš 12 Lietuvos mokyklų, kurie dalyvaus interaktyviuose teoriniuose seminaruose, žiūrės spektaklius, diskutuos su scenos menų profesionalais ir išbandys teorines žinias praktiškai kūrybinėse dirbtuvėse. Mokymų dalyviai bus suskirstyti į keturias grupes po 60 asmenų, kiekviena grupių MS lankysis keturis kartus, tai yra praleis po keturias dienas. Iš vienos mokyklos kviečiama po 5 mokytojus ir 15 mokinių. Projekte dalyvaus Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Utenos, Panevėžio apskričių mokyklų auklėtiniai, besidomintys scenos menais.
Per pusantrų metų samdomi lektoriai – scenos menų praktikai ir teoretikai – bei MS darbuotojai parengs 32 teorines paskaitas. Svarbiausias šių seminarų tikslas – šiuolaikinių scenos menų analizė, Lietuvos ir užsienio konteksto pristatymas, dabarties dramos teatro, šiuolaikinio šokio, dramaturgijos, naujojo cirko, muzikinio teatro pristatymas, kūrybinių industrijų reiškinio ir jo vaidmens naujausiuose kultūriniuose procesuose atskleidimas.


* Kovas

Menų spaustuvės Juodojoje salėje savo debiutinį albumą pristato Markas Palubenko.

Menų spaustuvėje reziduoja viena stipriausių Skandinavijos šiuolaikinio šokio trupių – Karen Foss quiet works. Garsios norvegų choreografės vadovaujamas šokio teatras čia repetuoja net du savo naujausius spektaklius - „the anatomy of wrath“ (premjera numatoma 2012 m. birželio pradžioje Osle) ir „silver lines“, kuris pasirodys 2013 metais. Karen Foss trupės narys ir būsimų spektaklių dalyvis Danielis Racekas Vilniuje veda meistriškumo pamokas šokėjams-profesionalams ir studentams.


* Balandis

Menų spaustuvėje savo darbą pristato Kauno šokio teatro „Aura“ kūrybinė komanda. Vilniaus publikai pristatomas spektaklis „Apie mus“.
Lietuvos muzikos ir teatro akademija, kartu su Britų taryba pristato interaktyvų Forumo teatro spektaklį, sukurtą F. Rifkin (Jungtinė Karalystė).
Vienerių metų gimtadienį Menų spaustuvėje mini Kamanių šešėlis.

Nepriklausoma kūrybinė grupė „Operomanija“ pristato audiovizualiniį projektą „Balsas yra gausmas“.

* Gegužė

Tradiciškai gegužės mėnesį Menų spaustuvę okupuoja festivaliai.

Čia jau 16-ą kartą vyksta Lietuvos šokio informacijos centro organizuojamas šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis’”.

Festivalio metu jauna choreografė ir šokėja Austėja Vilkaitytė pristato savo debiutinio konceptualaus šokio spektaklio „Lietuva brangi“ eskizą.
Menų spaustuvėje pristatoma dalis festivalio Naujoji dramos akcija renginių.

Svečius iš Italijos, Belgijos, Nyderlandų, bei geriausius Lietuviškus šokio darbus jaunajai publikai pristato Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis vaikams ir jaunimui Dansema.
Teatro laboratorija „Atviras ratas“ pristato režisierės Ievos Stundžytės dviejų dalių spektaklio „Brangioji mokytoja“ premjerą.

* Birželis

Menų spaustuvė pristato inovatyvius užsienio šalių pastatymus. Šįkart svečiai iš Lenkijos „Teatr Ochoty“ ir jų interaktyvus renginys penkiolikai žiūrovui ir tuščiai tribūnai „Prologas“. Taip pat „Corpoceleste_C.C.00#“ (Italija) su judesio performansu „Tavo mergina“ (autorius Alessandro Sciarroni).

Prisijungdama prie akcijos – „Tebūnie naktis“, Menų spaustuvė mini savo dešimties metų jubiliejų, pristatydama kultūrinę nakties programą „Dešimtmečio sapnai“.
2011/2012 metų Menų spaustuvės sezoną pabaigia premjera – choreografės Rūtos Butkus šokio spektaklis „Pamestos akys“.


* Rugsėjis

Menų spaustuvė pradeda 2012/2013 metų sezoną tradiciniu šiuolaikinio cirko festivaliu „Naujojo cirko savaitgalis”. Festivalio programoje: svečiai iš Kroatijos „Room 100“ ir režisieriaus Jakov Labrović fizinio teatro, naujojo cirko spektaklis „C8H11NO2“. „Poetry in Motion“ (Švedija) ir jų naujojo cirko ir gatvės šokio spektaklis KAMUOLINIŲ ŠOKIŲ HAUSAS (rež. Olle Strandberg). Prancūzijai festivalyje atstovauja „L'Oisiveraie“ su akustinių daiktų spektakliu „ MAŽASIS CIRKAS“ (aut. Laurent Bigot) ir žongliravimo spektaklis „UŽDAROS GRANDINĖS“, “Compagnie DeFracto” produkcija (aut. Guillaume Martinet, Minh Tam Kaplan).

Nepriklausoma kūrybinė grupė Operomanija pristatė kompozitorės Ritos Mačiliūnaitėe ir režisierės Loretos Vaskovos bendrą kūrybinį darbą - elektroakustinio vokalinio ciklo „Raidės“ premjerą.

Kaip ir kiekvieną sezoną turime galimybę pristatyti festivalio „Sirenos“ dalį programos.


* Spalis

Spalio mėnesį turėjome progą pristatyti jungtinį lietuvių ir olandų šiuolaikinio šokio kūrėjų projektą – NldanceLT. Daugelį metų olandai buvo žinomi kaip turintys dosnią ir puikiai išvystytą infrastruktūrą, skirtą ir choreografams, ir šokėjams. Iš viso pasaulio į Olandiją atvykstantys nuo nieko nepriklausomi menininkai turėjo galimybę turtinti šokio scenas savo naujais darbais. Šios suprojektuotos scenos, dar kitaip vadinamos produkcijos namais (production house), ypatingai naudingos kūrybingiems menininkams, siekiantiems pristatyti savo darbus viešai, įvairiai publikai. Seniausiais šokio produkcijos namais vadinamas Korzo yra įsikūręs viename Hagos senamiestyje. Korzo – namai nepriklausomiems ir laisvai samdomiems choreografams. Korzo produkcijos namai, bendradarbiaudami su lietuviais, sukūrė net keturis skirtingus šokio spektaklius, olandų-lietuvių bendrų projektų rezultatus. Jei tiesiog gretintume „olandiškąjį“ šokį ir „lietuviškąjį“, paprasčiausiai baigtume stereotipiniu šokio junginiu. Todėl visų keturių šokio spektaklių tikslas buvo dalintis vieni kitų patirtimi. Skirtumai ir tarp individualių žmonių, ir tarp (šokio) kultūrų išnaudoti kaip didžiulis indėlis kiekvieno spektaklio kūrybiniam procesui Lietuvių choreografės Rūta Butkus ir Loreta Juodkaitė su olandų šokėjais repetavo Korzo teatre Hagoje. Olandijos choreografas Amos Ben-Tal dirbo Kaune, šokio teatre „Aura“, o Jérôme Meyer ir Isabelle Chaffaud – Vilniuje, Menų spaustuvėje. Tai pirmas Lietuvos istorijoje tokių lygiaverčių tarptautinių šokio mainų ciklas.

Teatro laboratorija Atviras ratas pristatė Justo Tertelio spektaklio „1/3 gyvenimo“ premjerą.

Menų spaustuvės Jaunųjų scenos menininkų programa „Atvira erdvė“ pristatė dvi premjeras – jaunojo režisieriaus Igno Basijoko debiutinį spektaklį „Išėjimo nėra“ ir Karolinos Žernytės lėlių ir objektų kulinarines keliones spektaklyje „Tavo akys matė mane“.

Spalio mėnesį Menų spaustuvėje gastroliavo Slovėnijos jaunimo teatras, kuris sostinės žiūrovams pristatė režisieriaus Oliver Frljić spektaklį „Tebus prakeiktas tėvynės išdavikas“.

Šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“ Menų spaustuvėje parodė Šiuolaikinio šokio ir gyvos muzikos spektaklio „Danza Preparata“ premjerą (Rui Horta│John Cage).

* Lapkritis

Programa „Atvira erdvė“ pakvietė į audiovizualinio spektaklio vaikams „Gaidelis pinigautojas“ premjerą. Spektaklio autoriai – aktorius Šarūnas Datenis ir dailininkas Antanas Dubra už šį spektaklį buvo apdovanoti Auskiniu scenos kryžiumi (Jaunojo menininko kategorijoje). Spektaklis taip pat buvo nominuotas Geriausio metų spektaklio vaikams kategorijoje.
Teatras „Utopia“ pristatė naujausią režisieriaus Gintaro Varno darbą – dramą - „Tiksinti bomba“.

Rengiamas tradicinis šiuolaikinio šokio festivalis „Bičių sąskrydis“.

Menų spaustuvė ir jauna lietuvių šiuolaikinio cirko trupė „Antigravitacija“ pristato pirmąjį lietuvišką šiuolaikinio cirko spektaklį suaugusiems „Nėra laiko“.

* Gruodis

Teatras „cezario grupė“ pristatė spektaklį visai šeimai „Superagentas 000“ (rež. Antanas Gluskinas).

Teatro laboratorija „Atviras ratas“ pakvietė į režisierės Ievos Stundžytės spektaklio „Ofelijos“ premjerą.

Menų spaustuvės Juodoji salė virto koncertine erdve ir turėjo galimybę pirmoji pristatyti muzikinį projektą KURAK (Eglė Sirvydytė, Markas Palubenka, Domas Strupinskas, Karolis Ramoška ir Vygintas Kisevičius).

Šokio teatras “Dansema” pristatė pirmąją Lietuvoje premjerą patiems mažiausiems žiūrovams – šokio spektaklį “Mozaika“. Spektaklis skirtas 0 – 3 metų mažyliams.
5-asis šiuolaikinės operos festivalis NOA pakvietė į 8-ių nanooperų showcase'ą: Rita Mačiliūnaitė, Rūta Vitkauskaitė, Sigitas Mickis, Linas Paulauskis, Gintaras Sodeika, Antanas Jasenka, Leonardas Pilkauskas, George Holloway (D. Britanija).

Naujųjų metų išvakarėse choreografė Rūta Butkus pristatė spektaklio „5 g. vilties“ premjerą.

* Kiekvieną 2012 metų mėnesį Menų spaustuvės repertuarą sudarė geriausi teatro laboratorijos „Atviras ratas“, teatro „cezario grupė“, šokio teatro „Dansema“, Gyčio Ivanausko teatro, teatro judėjimo „No Theatre“, „Stalo teatro“, teatro „Utopia“ ir Vyčio Jankausko šokio teatro darbai.

Grįžti atgal

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Naujienos el. paštu