2008

2008 m. Menų spaustuvėje atidarytos Juodoji ir Kišeninė renginių salės, kuriose pristatyta net 14 premjerų. Jas rengė Menų spaustuvė, Oskaro Koršunovo/ Vilniaus miesto teatras, teatras „Utopia", teatras „Atviras ratas“, Gyčio Ivanausko ir Vyčio Jankausko teatrai bei nepriklausomi menininkai. Įvyko 4 edukaciniai projektai, pristatyti keli užsienio teatrai ir trupės, vyko festivaliai bei Suomijoje sukurti režisieriaus Cezario Graužinio spektakliai.

Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Poliklinika“ premjera
Sausio 3-4 dienomis įvyko režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Poliklinika“ premjera. „Poliklinika“ – tai Menų spaustuvėje sukurtas teatrinis eksperimentas, kuriame režisierius Agnius Jankevičius laužo taisykles ir kuria dėlionę iš atskirų tikrovės detalių. Spektaklio scenografiją kūrė dailininkė Laura Luišaitytė, vaidina Tautvilas Gurevičius, Jonas Verseckas, Paulius Tamolė, Agnė Ramanauskaitė. Paulius Tamolė už Siero vaidmenį spektaklyje 2008 m. buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui, metų debiuto kategorijoje.


Lietuviško meno zona buvusiame Londono tunelyje
Sausio 8 -26 d. Londono „Southwark Playhouse“ teatre įvyko „Lithuanian festival“ – festivalis, kurį rengė Menų spaustuvė, bendradarbiaudama su LR Kultūros ministerija ir Lietuvos ambasada Londone. Beveik tris savaites teatre vyko trijų jaunųjų lietuvių dramaturgų pjesių premjeros, o vakarais po jų lankytojai galėjo susipažinti su dizaino fotografijų paroda, vyko gyvo garso koncertai. Taip pat parodyti šeši lietuviški filmai.
Trys pjesės – tai Mariaus Macevičiaus „Antoškos kartoškos“, Gabrielės Labanauskaitės „Skaudžiausia“ ir Dovilės Katiliūtės „Lėlė“. Jas pastatė projekto meninė vadovė Svetlana Dimcovič ir kitas „Southwark Playhouse“ režisierius Simonas Usheris su šio teatro trupe.


SoloDuo: eksperimentinio ritmo kelionė per Japoniją ir Lietuvą
Vasario 27 d. atnaujintose Menų spaustuvės erdvėse įvyko pirmasis muzikinis projektas. Tai eksperimentinės perkusijos koncertas, kuriame dalyvavo japonė Satoko Aoki (marimba, vibrafonas) ir lietuvis Tomas Dobrovolskis (Varinis gaublys, stiklas, perkusija). Menų spaustuvės Kitoje salėje skambėjo ne tik autorinės Aoki ir Dobrovolskio kompozicijos, bet ir kitų kompozitorių kūrinių bei džiazo standartų interpretacijos.


Airos Naginevičiūtės spektaklio premjera
Balandžio 26 d. duris atvėrė naujai įrengta pagrindinė Menų spaustuvės salė, vėliau pakrikštyta Juodąja. Joje įvyko choreografės Airos Naginevičiūtės šokio-teatro spektaklio „Mėnulis nepaiso lojančių šunų“ premjera. Netradiciniais vizualiais ir garsiniais sprendimais paremtame spektaklyje septyni šokėjai savo kūnais kūrė judesio ir garsines kompozicijas. Kaip teigia choreografė, tai metaforiškas kūrinys, kurį „atsirakinti“ gali kiekvienas žiūrovas atrasdamas savo kodą.


Šiaurės ir Baltijos šalių šokio susitikimas „keðja“
Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujais Baltijos šokis‘08“ rėmuose, gegužės 9-12 d. įvyko Šiaurės ir Baltijos šalių šokio susitikimas „keðja“(www.kedja.net), kurį rengė Lietuvos šokio informacijos centras ir nacionalinė programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ bei Menų spaustuvė. Reginio pavadinimui pasitelktas islandiškas žodis reiškia grandinę ir suprantamas visomis Šiaurės šalių kalbomis, išreiškė pagrindinį jo siekį sustiprinti jau egzistuojančius Šiaurės ir Baltijos šalių šokio organizacijų ir meno kūrėjų ryšius bei skatinti naujus. Susitikimas Vilniuje, kurio tema „Sklaida ir mobilumas“ itin aktuali šiam regionui, pradėjo tris metus truksiantį ir po visas Šiaurės šalis keliausiantį projektą.
„keðja“ susitikimas Vilniuje buvo pirmoji tris metus po Šiaurės šalis keliausiančio projekto stotelė. Netrukus iš lietuvių šio projekto estafetę priims danai, o 2010 m. projektas baigsis paskutiniuoju susitikimu Reikjavike.


„Šįvakar mes improvizuojame“: Arvydas Dapšys ir Luigi Pirandello – apie vidinę teatro reformą
Gegužės 18 d. įvyko aktoriaus ir režisieriaus Arvydo Dapšio režisuotas spektaklio eskizas pagal italų dramaturgo, rašytojo, poeto Luigi Pirandello pjesę „Šįvakar mes improvizuojame“. Spektaklio kūrėjai, kurių daugumą sudaro Vilniaus mažojo teatro jaunosios kartos aktoriai, užsibrėžė į sceną perkelti mūsų šalyje dar nežinomą paskutinę Nobelio premijos laureato pjesę. Pjesė šmaikščiai nagrinėja paties teatro kūrybinį procesą: autoriaus, režisieriaus ir aktorių tarpusavio santykius bei egzistavimo scenoje principus. Žiūrovas tampa šio teatro viduje verdančio gyvenimo liudininku. Spektaklyje vaidino Eglė Gabrėnaitė, Gediminas Girdvainis, Gintarė Latvėnaitė, Brigita Bublytė, Ineta Stasiulytė, Vaida Būtytė, Ilona Kvietkutė, Ramūnas Cicėnas, Vytautas Rumšas jaunesnysis, Audrius Bružas, Jokūbas Bareikis, Mantas Vaitiekūnas, Arvydas Dapšys.


Šokio festivalis vaikams ir jaunimui „Dansema“
Gegužės 27 d. - birželio 1 d. pirmą kartą vyko festivalis „Dansema“, kuris ėmėsi svarbios misijos – prabilti į jauniausią auditoriją, kuriai Lietuvos scenos paprastai būna šykščios. Menų spaustuvėje, kur vyko dalis festivalio renginių, šurmuliavo vos vienerių metukų sulaukusi ir šiek tiek vyresnė spektaklių auditorija. Festivalio programoje – lietuvių, švedų, estų choreografų darbai, seminarai ir paskaitos, o birželio 1 d. pristatytas jungtinis lietuvių choreografų ir įvairių šalies miestų vaikų kolektyvų projektas „Mes mieste“. Festivalio rengėjas – Všį „db PROJEKTAI”.


„Tebūnie naktis“
Birželio 21 d. teatras „TeaterKUNST“ (Danija) Vilniuje įvykdė projektą „Chronotopija“. Keturi menininkai atliko 72 val. trukmės Vilniaus tyrimo misiją ir Menų spaustuvėje pristatė spektaklį, kuriame per muzikos, vaizdų, istorijų ir auditorijos dialogą mėgino užčiuopti Vilniaus pulsą. Šis projektas – „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ programos „Tebūnie naktis“ dalis.


Naujosios dramos akcija

Gegužės 21-25 d. ir birželio 24-25 d. Menų spaustuvėje įvyko 10-asis festivalis „Naujosios dramos akcija“, pristatęs programą „Dekalogas: dabar“. Ją inspiravo tai, kad 2008 m. sukako dvidešimt metų garsiajai Krzysztofo Kieślowskio filmų serijai „Dekalogas“. Festivalio rengėjas Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras (www.theatre.lt).

Trumpametražių operų festivalis NOA

Trumpametražių operų festivalis „NOA“, kuris žiūrovams pristatė dvi operas: „Svingas“ (rež. Albertas Vidžiūnas) ir „Dviskaita“ (rež. Olga Generalova). Pirmosios tema susijusi su visomis žodžio „svingas“ reikšmėmis – muzikos stiliumi, lengvu siūbavimu ir šiuolaikinėmis bakchanalijomis. „Dviskaitoje“, kaip teigia operos kūrėjai, nagrinėjama buvimo dviese amplitudė.


Premjeros: „Uždaras vakaras“ ir „Moteris po lempa“

Birželio 4-5 d. Oskaro Koršunovo/ Vilniaus miesto teatras Menų spaustuvėje įkurdino eksperimentinį kūrybingo tandemo – scenografės Jūratės Paulėkaitės ir aktoriaus Dainiaus Gavenonio – darbą, „Uždaras vakaras“. Pasak, J. Paulėkaitės, „Uždaras vakaras“ – lyg laboratorinis darbas: paties teatro, ryšių tarp publikos ir spektaklio tyrinėjimas.
Monospektaklyje „Moteris po lempa“ režisierė Regina Garuolytė ir aktorė Adrija Čepaitė perkelia į sceną Unės Medutytės pjesę apie moterį rašytoją, kurios knygos išpopuliarėja tik po jos vyro mirties. Detektyviniais elementais apipintoje istorijoje, pateiktoje forma balansuojančia tarp išpažinties ir spaudos konferencijos, atsiskleidžia moters pasaulis.


Dialogas tarp kultūrininkų ir politikų

Rugsėjo 21 d. Menų spaustuvėje įvyko kultūrininkų inicijuotos pilietinės akcijos „Nebalsuoji – nesiskųsk” renginys: kultūros praktikų susitikimas su politinių partijų atstovais. Į ratą susėdę kultūrininkų interesams atstovaujantys įvairių meno sričių atstovai, organizacijų vadovai, nepriklausomi menininkai ir politikai mezgė dialogą apie tai, kaip kultūros dabartinę padėtį vertina, kokius galimus reformų modelius mato viena ar kita partija.


Pasaulinėje Diuseldorfo šokio mugėje – lietuvės Loros Juodkaitės pasirodymas

Rugpjūčio 27 d. Diuseldorfo Kapitolijaus teatre (Vokietija) įvyko tarptautinės šokio meno mugės „Internationale Tanzmesse nrw“ atidarymas. Šis pasaulinės reikšmės renginys šiemet į savo programą atsirinko ir vieną spektaklį iš Lietuvos – Menų spaustuvėje sukurtą Loros Juodkaitės ir Valentino Masalskio -„Salamandros sapnas. Paveikslas“.

Naujojo cirko savaitgalis‘08

Rugsėjo 11-13 d. Menų spaustuvė ir Prancūzų kultūros centras pakvietė į kasmetinį Naujojo cirko savaitgalį. Programoje dalyvauti buvo pakviestos trupės iš Prancūzijos ir Suomijos: „Les Boiteu“, „Circo Aereo“ ir „Les Apostrophes“. Tai bene daugiausiai publikos dėmesio sutraukiantis Menų spaustuvės projektas, pažindinantis miestiečius su šia mažai pažįstama meno rūšimi. Cirko savaitgalio programoje – ne tik spektaklio, bet ir cirko seminaras.

„Katinas Temzėje"
Rugsėjo 30 d. įvyko Gintaro Makarevičiaus režisuoto spektaklio pagal Anetos Anros romaną „Katinas Temzėje“ premjera.


Pasaulio muzikos dienos / Gaida 2008
Spalio 28-29 d. Menų spaustuvėje vyko festivalio „Pasaulio muzikos dienos / Gaida 2008“ koncertai: Magnus Andersson ir Turbo/ Soliniai duetai.


„Nepatogus kinas“ pasiūlė prisėsti Menų spaustuvėje
Vienintelio Baltijos šalyse dokumentinių filmų žmogaus teisių tema festivalio „Ad Hoc: Nepatogus kinas“ (www.nepatoguskinas.lt) dalis šiųmečių renginių vyko Menų spaustuvėje. Festivalio programoje pristatyta daugiau nei 50 užsienio šalių režisierių sukurtų dokumentinių filmų, pelniusių prestižinius tarptautinius apdovanojimus. Festivalį rengia Lietuvos žmogaus teisių centras, bendradarbiaudamas su „WatchDocs“ žmogaus teisių kino festivaliu Lenkijoje. Vilniuje festivalis vyko spalio 23 - 31 d.

Menų spaustuvėje – ryškiausios sezono premjeros
Lapkritį Vilniaus Menų spaustuvę atrado visi besidomintys svarbiausiais šalies teatro ir šokio įvykiais. Buvo pristatytos net 4 ryškiausių scenos meno kūrėjų premjeros: Oskaro Koršunovo „Hamletas“, Gintaro Varno „Dekalogas“, Vyčio Jankausko „Budėjimai“ bei Gyčio Ivanausko „Raudonos kurpaitės“.

Jaunųjų scenos menininkų programa „Atvira erdvė“
Šalia scenos grandų debiutavo ir nauji veidai: jaunųjų scenos menininkų programoje „Atvira erdvė“ šiemet – du nauji spektakliai. Tai monospektaklis- opera „Izadora“, kurią kurti ėmėsi skirtingų sričių jaunų profesionalų komanda: kompozitorius Jonas Sakalauskas, poetas Dainius Gintalas, režisierius Agnius Jankevičius ir choreografė Agnija Šeiko ir kaip aktorė debiutuojanti dainininkė Agnė Sabutytė. Kitas debiutas – tai LMTA studentės Jonės Dambrauskaitės šokio spektaklis „Homo sum“.


Tarptautinis edukacinis projektas „Nuostabus vandens gyvenimas“
Lapkritį ir gruodį Menų spaustuvėje dirbo svečiai iš Didžiosios Britanijos Svonsio mieste įsikūrusios „Volcano“ teatro trupės (www.volcanotheatre.co.uk). Režisierius Paul Davies ir choreografė Catherine Bennet vadovavo aktorinio meistriškumo ir improvizacijos seminarams, skirtiems scenos meno profesionalams – aktoriams, režisieriams, šokėjams, choreografams, muzikantams. Vyko dvi kūrybinės sesijos,pirmosiose dalyvavo dvi dešimtys profesionalių kūrėjų, antrosiose liko penki, kurie ir dalyvavo viešame seminaro rezultatų pristatyme. 2009 m. metais numatoma pristatyti bendro lietuvių ir velsiečių spektaklio premjerą.


Cezario Graužinio spektaklių pasivaikščiojimai Lietuvoje

2008 m. Menų spaustuvė pradėjo unikalų projektą pavadinimu „Pasivaikščiojimai“, kuriuo pristatys užsienyje pastatytus lietuvių teatro režisierių darbus Lietuvos publikai. Pirmasis pasivaikščiojimas supažindino su daugiau nei dešimtmetį darbą užsienyje ir Lietuvoje derinančio režisieriaus Cezario Graužinio Suomijoje pastatytais spektakliais – „No return“ ir „Kaligula“.


Loros Juodkaitė ir Valentino Masalskio šokio spektaklio „Sibilė“ premjera

Gruodžio 31 d. šokėja Lora Juodkaitė ir režisierius Valentinas Masalskis pristatė publikai savo naują darbą – šokio spektaklį „Sibilė“. Tai jau antrasis kūrybinio dueto darbas. Pirmąjį– šokio diptichą „Salamandros sapnas. Paveikslas“, kuris pelnė net du Auksinius scenos kryžius – menininkai sukūrė 2006 m.