Naujienos

Vilniaus miesto šokio teatro premjera: šokis ir džiazo muzika kalbės apie opiausias visuomenės problemas

Vilniaus miesto šokio teatro premjera: šokis ir džiazo muzika kalbės apie opiausias visuomenės problemas

Lapkričio 30 – gruodžio 1 dienomis sostinės Menų spaustuvėje Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ pristato šokio spektaklio „Su(si)tikimas” premjerą. Naujasis režisierės Laurynos Liepaitės ir choreografų Airidos Gudaitės bei Lauryno Žakevičiaus darbas, kuriamas pasitelkiant kūrėjų norą patenkinti žmogiškąjį smalsumą ir siekiant atskleisti opiausias visuomenės ir santykių joje problemas.

Lietuvos šiuolaikinio šokio įvairovė pristatyta Bulgarijoje

Lietuvos šiuolaikinio šokio įvairovė pristatyta Bulgarijoje

Contemporary Bulgarijoje

"Contemporary?" pasirodymas Bulgarijoje (c) Tanya Decheva & Remove Remo

 

Sėkimgame Lietuvos šokio pristatyme Bulgarijoje pasirodė "Menų spaustuvės" rezidentai Vilniaus miesto šokio teatras Low Air bei Atviros erdvės programoje Manto Stabačinsko, Agnės Ramanauskaitės ir Pauliaus Tamolės sukurtas spektaklis "Contemporary?". Apie pasirodymo įspūdžius - Lietuvos šokio informacijos centro pranešime:

„Lietuvių šokio programa atskleidė Lietuvą, kaip Baltijos scenos menų varomąją jėgą“ – sako Elia Liloff, vadovaujanti Bulgarijos šiuolaikinio šokio festivaliui „One Dance Week“, kuriame spalį buvo pristatyta speciali „Focus Lithuania“ programa. Vienuoliktą kartą vykusiame šokio forume Plovdivo mieste lietuviškoje programoje buvo pristatyti trys gerai žinomi darbai: Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Godos“, Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ „Žaidimas baigtas“ bei „Menų spaustuvėje“ sukurtas Manto Stabačinsko, Agnės Ramanauskaitės ir Pauliaus Tamolės „Contemporary?“.

Net dvejus metus planuota lietuvių šiuolaikinį šokį pristatanti programa uždarė beveik mėnesį vykusį festivalį ir, anot jo vadovės, parodė Lietuvos šokio scenos įvairovę ir jaunus, įkvepiančius šokio menininkus. „Lietuvos šokio fokusas mums reiškia tikrai daug. Plovdivo auditorija turėjo šansą išvysti spartų Lietuvos šiuolaikinio šokio vystymąsi – nuo tradicijų ir didelės šokio technikų įvairovės iki mitų, technologijų, virtualios realybės scenoje ir, aišku, puikaus humoro jausmo bei ironijos. Tai – sektinas pavyzdys Bulgarijos menininkams.“ – įspūdžiais dalinasi Elia Liloff ir priduria, kad tai tikrai ne paskutinis šalių bendradarbiavimo projektas, Bulgarijoje stipriai išauginęs susidomėjimą Lietuvos šokio scena.

Low Air Bulgarijoje

"Low Air" spektaklis "Žaidimas baigtas" Bulgarijoje (c) Tanya Decheva & Remove Remo

Vienas spektaklio „Contemporary?“ autorių ir atlikėjų, šokėjas ir choreografas Mantas Stabačinskas pasakoja, kad džiaugiasi ne tik puikiai pavykusiu pasirodymu, bet ir garbe šokti viename festivalyje su itin svarbia šokio pasaulio asmenybe: „Taip išėjo, kad festivalį atidarė pasaulinio lygio žvaigždė, nuostabus kūrėjas Dimitris Papaioannou, o uždarėme – mes. Nors jo spektaklio pamatyti nespėjome, visgi jausmas šokti toje pačioje scenoje – neapsakomas.“ Anot saviironiškai į šiuolaikinį šokį žvelgiančio spektaklio „Contemporary?“ autoriaus, jį taip pat labai nudžiugino festivalio komandos nario komentaras po spektaklio, kad tai – geriausias jo matytas kūrinys, kurį vertėtų pamatyti visiems Bulgarijos šiuolaikinio šokio menininkams.

Lietuvos fokuso programa festivalyje „One Dance Week“ buvo kuruojama Lietuvos šokio informacijos centro ir dalinai remiama Lietuvos kultūros tarybos.

Spektaklyje vaikams – istorijos apie ypatingas moteris

Spektaklyje vaikams – istorijos apie ypatingas moteris

tikros pasakos

„Tikros pasakos“ – taip pavadintas naujas spektaklis vaikams, kuriamas Vilniaus „Menų spaustuvėje“. Tikros, nes kalba apie tikrus žmones ir tikras jų pasiektas svajones bei patį tikriausią kiekvieno iš mūsų troškimą – gyvenime tapti tuo, ko svajojame. Lietuvoje ir visame pasaulyje populiarios Elena Favilli ir Francesca Cavallo knygos „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ motyvais kuriamas spektaklis – pirmasis kino režisierės Živilės Mičiulytės bandymas kurti vaikų auditorijai. Interaktyviame, 7 – 10 metų vaikams skirtame pasirodyme su mažaisiais žiūrovais bendraus ir istorijas pasakos aktorės Kamilė Petruškevičiūtė ir Aura Garmutė. „Atviros erdvės“ jaunųjų menininkų programos premjera bus pristatoma lapkričio 17 dieną.

Apie nerimo sutrikimus ir panikos atakas – muzikos ir medijų performanse

Lapkritį Vilniaus „Menų spaustuvėje“ – jaunųjų kūrėjų premjerų metas. Nors dažniausiai „Atviros erdvės“ programoje spektaklius kuria scenos menų atstovai iš teatro ar šokio srities, šiemet dėmesio skirta ir šiuolaikinės muzikos bei medijų kūrėjų sumanymui - performansui „This Order Goes Wrong“. Įvairių nerimo būsenų įkvėptas Kompozitoriaus Dominyko Digimo, vaizdo projekcijų menininko Kristijono Dirsės ir smuikininkės Loros Kmieliauskaitės projektas „Menų spaustuvėje“ bus pristatomas lapkričio 7 ir 8 dienomis.

Pareigos, lūkesčiai, terminai, spūstys, ekranai... Įpratome prie nerimo. Galvojame, kad jis – neatskiriama šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalis. Tačiau nerimą pastebėjo ir aprašė jau Antikos ir romėnų filosofai. Vėliau jis ilgiems amžiams dingo iš medicinos žodynų, pasislėpė po kitomis sąvokomis, ir buvo grąžintas Freudo XIX amžiaus antroje pusėje. Nors minėtų veikėjų laikais nerimo apibūdinimo metaforos buvo kitokios, nei šiandien, „This Order Goes Wrong“ kūrėjai savąsias skolinasi iš dabarties – informacijos technologijų, kompiuterių tinklo.

„Kūrinyje girdimi ir matomi tekstai – su nerimo sutrikimais susidūrusių ar juos fiksavusių žmonių atsivėrimų ir liudijimų fragmentai. Kai kurie iš šiandienos, kiti – iš labai seniai. Dalis jų susideda tik iš veiksmažodžių, įvardžių ir prielinksnių, taigi nebūtinai kur nors veda ir neturi pabaigos, visai kaip mintys paūmėjus nerimui.“ – apie nerimo rašką performanse pasakoja dramaturgas Rimantas Ribačiauskas. Performanse nerimas yra ne tik tema – jis tampa atspirties tašku eksperimentams su muzika ir skaitmeninėmis technologijomis. Kaip nekontroliuojami kūno judesiai (tikai) – dažni nerimo ir panikos atakų palydovai – veikia instrumentą ir gyvai atliekamą muzikos kūrinį? Kas atsitinka su instrumento garsu, atlikėjui jaučiant nerimą scenoje, leidžiant jam augti ir užvaldyti kūną? Kad šiuos eksperimentus fiksuotų auditorija, pasitelkiama gyvos ir elektroninės muzikos, vaizdo meno ir sensorių ant smuikininkės Loros Kmieliauskaitės kūno, sintezė. Visi elementai performanso metu sąveikauja gyvai milisekundžių tikslumu.

Už siekio eksperimentuoti slypi kūrėjų, kurių dalis patys susidūrė su nerimo sutrikimais, noras kuo labiau atverti šią būseną jausmiškai ir energetiškai, perkelti ją iš subjektyvaus potyrio lygmens į visų bendrai patiriamą performatyvų aktą. „This Order Goes Wrong“ – tarsi nerimo meditacija, parodanti, kad tai, ką jaučia jį išgyvenantys, yra bendražmogiška ir universalu, galbūt net kontroliuojama ir nugalima.


Bilietus į performansą galima įsigyti Tiketos kasose. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Premjera: spektaklis Justiniškių daugiabutyje tyrinės žmogaus laimę

Lapkritį Vilniaus „Menų spaustuvė“ sales užleidžia jauniesiems kūrėjams ir jų premjeroms, tačiau šiemet vienam iš projektų teko užleisti ne spektakliams įprastą sceną, o gyvenamąjį butą Justiniškių mikrorajone. Vienas iš trijų šių metų jaunųjų menininkų programos „Atvira erdvė“ spektaklių - vos šešiems žiūrovams skirtas potyris - pirmą kartą išgirsti buto herojaus istoriją pakvies lapkričio 11 dieną.

Bulgarijos festivalyje – specialus lietuvių šokio fokusas

one dance week

„One Dance Week“ – vienintelis Bulgarijos festivalis, dedikuotas išskirtinai šiuolaikiniam šokiui, šiemet skelbia Lietuvos fokusą ir pristato tris apdovanotus, gerai Lietuvos ir užsienio publikai pažįstamus lietuvių šokio spektaklius tarp kurių - "Menų spaustuvės" ir jos rezidentų produkcija. Šalia lietuvių šių metų programoje pasirodys tokie išskirtiniai kūrėjai, kaip Dimitris Papaioannou, Omar Rajeh.

Skaityti daugiau...

Operos „Geros dienos!“ sugrįžimą lydės niujorkietiškų gastrolių euforijos persmelktos vinilinės plokštelės pristatymas

OperaHaveAGoodDay PhotoByRugileBarzdziukaite2

„Tai tarytum mini šedevras. Nei pridėsi, nei atimsi – labai vientisa, labai paprasta ir labai tikra“, – pamatęs vieną sėkmingiausių pastarųjų metų lietuvių kūrybinių projektų, operą „Geros dienos!“ savo video dienoraštyje teigė pats Jonas Mekas. Spalio 13 d., šeštadienį, 19 val., Menų spaustuvės Juodojoje salėje šis kūrinys po nedidelės pertraukos vėl bus parodytas Lietuvoje, o iškart po to vyks operos vinilinės plokštelės, kurioje įamžintos operos gastrolės Niujorke, pristatymas.

Skaityti daugiau...

Mediateka

Infoteka, kurios kolekcijos prioritetas – šiuolaikiniai scenos menai ir kūrybinės industrijos, yra viešai prieinama visiems, norintiems geriau pažinti šias sritis.

Naršyti mediateką

Infoteka

menų spaustuvės infoteka pradėjo veikti 2009 gegužės 5 d. Tai šiuolaikinė biblioteka, kurios informacijos rinkinį sudaro knygos, periodika, filmų ir garso knygų kolekcijos bei spektaklių vaizdo įrašai.

Daugiau apie Infoteką...

Darbo laikas:
II 13.00–19.00
III 13.00–19.00
IV 13.00 –19.00
V 13.00–19.00
šeštadieniais, sekmadieniais ir pirmadieniais – Infoteka nedirba

Naujienos el. paštu

 

Erdvės

informacija norintiems menų spaustuvės erdvėse rengti projektus

jei jūs norėtumėte naudotis menų spaustuvės erdvėmis spektaklio, koncerto ar kito renginio pristatymui ar repeticijoms, prašome užpildyti renginio anketą ir pateikti ją menų spaustuvei

Skaityti daugiau        Pildyti anketą      Užimtumo kalendorius